Najnowsza technologia dezynfekcji w szamotulskim szpitalu

OPRAC.:
Jakub Czekała
Jakub Czekała
SP ZOZ Szamotuły
Bardzo dobrze dla pracowników, ale także pacjentów szamotulskiego szpitala zaczął się trzeci tydzień lipca. Otóż, jak poinformowały władze placówki, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szamotułach wzbogacił się o wartościowy sprzęt.

Dyrektor szpitala Remigiusz Pawelczak wskazał, że wspomniany sprzęt, to najnowocześniejsze na świecie urządzenie do dekontaminacji i dezynfekcji. Warto tutaj wyjaśnić naszym czytelnikom, że dekontaminacja, to usuwanie i unieszkodliwianie niebezpiecznych dla zdrowia substancji, z kolei dezynfekcja, to usuwanie i unieszkodliwianie niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów, wirusów i bakterii.

UVD Robot rozpoczyna właśnie pracę w szamotulskim szpitalu. W ramach przetargu zorganizowanego przez Komisję Europejską w całej Unii Europejskiej pojawi się 200 takich jednostek. Pozyskanie robota (o wartości około 370 tys. zł) było możliwe dzięki staraniom szpitala w biurze Komisji Europejskiej w Brukseli oraz współpracy z Polską Federacją Szpitali.

Dwie najważniejsze cechy urządzenia to dezynfekcja światłem UV-C oraz możliwość samodzielnej pracy. Światło UV-C niszczy ponad 99,99 % wirusów i bakterii w pomieszczeniach. Robot jest przy tym ekologiczny i oszczędny, nie potrzebuje żadnych dodatkowych środków chemicznych ani wody.

Robot, to oszczędność czasu i pracy personelu sprzątającego. Dezynfekcja każdej ze szpitalnych sal zajmuje maszynie około kwadransa. Robot może być też sterowany aplikacją mobilną. Warto dodać, że jest to pierwszy sprzęt w Szpitalu uzyskany wprost z Unii Europejskiej.

- _Urządzenie uzupełni pracę personelu sprzątającego. Jest to naprawdę dobra wiadomość, ponieważ po raz kolejny zwiększamy bezpieczeństwo Pacjentów i Personelu, zmniejszamy ryzyko zakażeń szpitalnych. UVD Robot to kolejny krok w realizacji strategii bezpieczeństwa bakteriologicznego szpitala_ – podkreśla Remigiusz Pawelczak, dyrektor SP ZOZ w Szamotułach.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Dodaj ogłoszenie