Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Wronkach [GALERIA]

Paulina Śliwa
Paulina Śliwa
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Wronkach rozpoczęły się już w niedzielę uroczystą mszą św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele farnym. W poniedziałek odbył się Apel przed Zakładem Karnym. Przy tablicach pamięci głos zabrali goście. Złożono też kwiaty.

1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dzień poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Święto państwowe zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

W kinoteatrze wysłuchać można było prelekcji nt. Żołnierzy Wyklętych w Wielkopolsce. Głos zabrali przedstawiciele poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej: dr Rafał Sierchuła oraz Grzegorz Barczykowski i Łukasz Przybyłka, którzy opowiedzieli o swojej książce "Więźniowie Wronek w okresie stalinowskim". W kinie odbył się również Turniej Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych pod patronatem Posła na Sejm RP Maksa Kraczkowskiego. W turnieju wzięli udział uczniowie ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z gm. Wronki. Po południu posadzono "Drzewka Pamięci" przed Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta, a Harcerze 5. WDH "Czerwone Berety" im. 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej złożyli znicze na grobach ofiar reżimu stalinowskiego na cmentarzu parafialnym. Sztuka „Śmierć Rotmistrza Pileckiego” w wykonaniu Lwóweckiej Grupy Teatralnej zakończyła obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Wronkach.

Więcej o uroczystościach wkrótce na stronie oraz w "Dniu Szamotulskim".

Tak wronieckie obchody wyglądały rok temu: https://szamotuly.naszemiasto.pl/narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych-we-wronkach/ar/c1-3297801

Pocovidowa łysina

Wideo

Dodaj ogłoszenie