Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Nie spełniamy marzeń. Trzeba odważyć się wyjść na rynek poznański”

Norbert Woźniak
arch. naszemiasto
Nie wiesz, jak znaleźć pracę zgodną ze swoimi oczekiwaniami? Przede wszystkim działaj z rozmachem i nie przeceniaj swoich kompetencji.

- Przede wszystkim trzeba wykazać się mobilnością. Większość naszych klientów szuka dobrze płatnej pracy na miejscu. My nie spełniamy marzeń. Trzeba odważyć się wyjść na rynek poznański, wielkopolski. To po pierwsze. To, że funkcjonujemy w ramach Aglomeracji Poznańskiej daje nam określone możliwości. Ważna jest mobilność. Ważne też, żeby młodzi ludzie bez doświadczenia dostosowali do tego swoje oczekiwania. To właśnie oni mają prawo zaczynać od niższych stawek - uważa dyrektor szamotulskiego urzędu pracy, Jolanta Gałkowska.

Na lokalnym rynku pracy jest dobrze. W lutym rejestrowana stopa bezrobocia w naszym powiecie wynosiła 4,8% i była niższa od średniej województwa (5,2%) i kraju (8,5%). Niestety mamy bardzo dużo ofert pracy za minimalne wynagrodzenie. W naszym województwie to standard. - Wielkopolanie pracują za dużo niższe stawki niż pozostałe rejony Polski. Tę historyczną pracowitość widać wyraźnie. To przekłada się na rynek - mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szamotułach, Jolanta Gałkowska. Pracę na produkcji można teraz bez problemu podjąć od ręki. Trudności ze znalezieniem odpowiedniego zajęcia mają natomiast absolwenci uczelni technicznych. Ich umiejętności i kwalifikacje są niewspółmierne do oferowanego wynagrodzenia.

- Nad tym ubolewamy. Ani urząd ani agencje pracy nie mają dobrze płatnych ofert - mówi dyrektor szamotulskiego urzędu pracy, Jolanta Gałkowska. - Obserwujemy to od jakiegoś czasu. Lata 2016 i 2017 dobitnie to pokazują - dodaje.

Ze względu na niskie płace pracodawcy mają problemy z obsadzeniem niektórych stanowisk. W ewidencji PUP w Szamotułach nie ma jednak zbyt wielu chętnych rąk do pracy. Na koniec lutego w ewidencji pozostawały 1853 osoby. 1120 spośród nich to kobiety. Prawo do zasiłku przysługiwało 352 zarejestrowanym.

W trudniejszej sytuacji na rynku pracy są ludzie młodzi, osoby w wieku 50+ oraz niepełnosprawni. Wśród zarejestrowanych było 537 osób w wieku do 30 roku życia, 537 osób powyżej 50 roku życia i 175 niepełnosprawnych.

Z danych urzędu wynika, że najmniej problemów ze znalezieniem pracy mają obecnie osoby w zawodach: blacharz i mechanik samochodowy, kierowca, kucharz, magazynier, fryzjer, dekarz, monter maszyn i urządzeń, robotnik budowlany i pokrewnych oraz spedytor. Na największe problemy napotykają specjaliści ochrony środowiska, nauczyciele, pedagodzy, fizjoterapeuci, chemicy, pracownicy socjalni, bibliotekoznawcy, informatycy.

Nasi pracodawcy nie mogąc znaleźć rąk do pracy szukają za naszą wschodnią granicą. Zatrudniają obcokrajowców. - Ukraińcy nikomu pracy nie zabierają. Wykonują te prace, których Polacy wykonywać nie chcą - mówi Jolanta Gałkowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto