Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Sztuki po raz dwudziesty trzeci! Laur Rodu Górków powędrował do... [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Ponad 20 artystów z całej Polski wzięło udział w XXIII Turnieju Sztuki Ożywiania Słowa o Laur Rodu Górków, organizowanym przez Szamotulski Ośrodek Kultury. Wydarzenie rozpoczęło się w sobotni wieczór, 23 listopada w kinie "Halszka". Jury ogłosiło werdykt nad ranem kolejnego dnia.

Kiedy noc zamienia się w dzień, a przemianie tej - tak niezwykłej, choć z pozoru prozaicznej, towarzyszy moc i prawda w słowie zaklęta, granica między rzeczywistością, a fantazją - jak mawiał Roman Polański - beznadziejnie się zaciera. Być może właśnie w tym swoistym odrealnieniu szarej codzienności kryje się cała magia i urok organizowanej od 23 lat przez Szamotulski Ośrodek Kultury Nocy Sztuki. Odrealnienie to nie jest jednak dosłowne. Kryje się w nim raczej pewien pretekst do sięgania po słowo, które znów może urzekać, wyzwalać u widza emocje, stawać się niezapomnianym. Dla artystów biorących udział w turnieju pretekst ów oznaczał jednak coś więcej. Stając wieczorem na scenie kina "Halszka", a później i w nocy, aż do rana, podjęli odważną próbę ożywienia słowa.

O Laur Rodu Górków w tym roku postanowiło zawalczyć 24 wykonawców z różnych zakątków Polski. Wśród nich znalazła się młodzież szkolna, studenci, a także osoby dorosłe. Przyjechali m.in. ze Szczecina, Krakowa, Poznania, Nowogardu. Nie zabrakło szamotulan i tradycyjnie już – artystów z Nowej Soli. Stałych bywalców Nocy Sztuki, w istocie, było wielu.

Turniej został podzielony na 4 koncerty konkursowe. W pierwszym zaprezentowali się wykonawcy występujący w kategorii poezji śpiewanej, bohaterami kolejnego byli recytatorzy, zaś dwie ostatnie odsłony zadedykowano teatrom jednego aktora. Repertuar, po który sięgnęli artyści był ciekawy i mocno zróżnicowany. Ożywiano m.in. słowa Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Czesława Miłosza oraz Zbigniewa Herberta, ale i Jarosława Iwaszkiewicza, Charles'a Bukowskiego, czy Aleksandra Puszkina. W przypadku monodramów natomiast wykonawcy odwoływali się m.in. do twórczości Janusza Głowackiego i Aleksandra Irwanec, sięgali też po teksty autorskie.

Prezentacje po raz kolejny zdominowały recytacje, które - w odróżnieniu od poprzednich edycji Nocy Sztuki - zdały się być jej najbarwniejszym elementem. Przesączone do bólu emocjami interpretacje wierszy oraz fragmentów prozy wręcz zmuszały widza do refleksji. Alicja Czarnuszka ze Szczecina, która w roku ubiegłym urzekła teatralną miniaturą, tym razem zachwycała połączeniem ironii oraz humoru podczas prezentacji "Samobójcy" Mikołaja Erdmana. Szamotulanka, Monika Roszczak w ułamku sekundy skupiła uwagę widzów wykorzystując szalenie ciekawą i mocną barwę głosu, która w połączeniu z elementami gry aktorskiej sprawiła, że "Historia pewnego zamachu" Jana Czaplińskiego oraz "Oniegin" Puszkina w jej wykonaniu pozostaną niezapomniane. Jakub Kasprowiak - uczeń Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach powtórzył zaś świetny występ z niedawnych "Zaduszek Poetyckich" sięgając m.in. po herbertowskiego "Pana Cogito".

Ale interesujące były też prezentacje poezji śpiewanej. Bohaterem tej kategorii bez wątpienia został szamotulski duet tworzony przez nastolatków - Katarzynę Zaraś (śpiew) i Krzysztofa Łączkowskiego (pianino). Dzięki ciekawej aranżacji instrumentalnej, a przede wszystkim zaś fantastycznemu popisowi wokalnemu, żadna z osób zasiadających na widowni nie mogła pozostać obojętna wobec muzycznej interpretacji tekstu Agnieszki Osieckiej. "Wybacz Mamasza" w wykonaniu Katarzyny Zaraś było po prostu genialne!

Monodramy z kolei nieco zawiodły. Najciekawszy z nich, w dużej mierze improwizowany, zaprezentował Grzegorz Jan Majcher z Dębna lubuskiego. W swoich "Dziadkowskich opowieściach" stanął twarzą w twarz z widzami (publiczność została zaproszona na scenę), by na zasadzie "opowiem wam kilka historii z życia wziętych" odwołać się do stereotypów i folkowych tradycji. A wszystko to utrzymane zostało w klimacie humoru - tego polskiego i poniekąd czarnego rodem z Anglii.

Prezentacje konkursowe trwały prawie do świtu. Jury w składzie: Iwona Loranc (wokalistka, interpretatorka poezji), Piotr Brymas (poeta, autor tekstów) i Piotr Kaźmierczak (aktor Teatru Polskiego w Poznaniu), w niedzielę tuż przed godziną 4.00 nad ranem, wydało werdykt.

W kategorii poezja śpiewana wyróżnienie otrzymał Bogusław Gaca z Poznania. Laureatką III nagrody została krakowianka, Marta Pracownik, II nagrodą uhonorowano Martynę Strychalską z Poznania, zaś ta najważniejsza nagroda pierwszego stopnia powędrowała do gospodarzy! Zwycięzcami kategorii poezji śpiewanej zostali bowiem Katarzyna Zaraś i akompaniujący jej Krzysztof Łączkowski.

Wśród recytatorów wyróżniono: Jakuba Kasprowiaka (Szamotuły), Monikę Roszczak (Szamotuły) i Michała Andrysiaka (Nowogard). Nikola Łazarow (Poznań) otrzymała III nagrodę. Krystian Kanclerz został laureatem II nagrody, zaś I miejsce ex aequo zdobyły Marta Kusak (Gostyń) i Alicja Czarnuszka (Szczecin). W kategorii teatru jednego aktora z kolei jury przyznało tylko jedną nagrodę III, którą otrzymał Grzegorz Jan Majcher (Dębno lubuskie).

Statuetka Lauru Rodu Górków, a więc ta najważniejsza z turniejowych nagród, powędrowała zaś do Michała Żylińskiego ze Śremu. Jego dojrzałość sceniczna, a przede wszystkim zaś dogłębne zrozumienie prezentowanych tekstów - fragmentów "Wzlotów" Jarosława Iwaszkiewicza oraz wiersza "Panie, przeminął jeszcze jeden dzień" Romana Brandstaettera, było popisem umiejętności interpretatorskich naprawdę wysokich lotów. Zbudowanie klimatu płynnie przechodzącego od humoru do smutku, aż po strach, bazując jedynie na mimice oraz mowie ciała, to dowód niezwykłego "czucia" słowa i jego mocy. Brawo!

Plebiscyt publiczności natomiast wygrała Martyna Strychalska.

Laureaci uhonorowani zostali nagrodami finansowymi. Odebrali również pamiątkowe dyplomy i serdeczne gratulacje od jurorów oraz Piotra Michalaka, dyrektora Szamotulskiego Ośrodka Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto