Nowy przystanek kolejowy we Wronkach
Latem ubiegłego roku, budowę nowego przystanku kolejowego we Wronkach zapowiadał poseł Marcin Porzucek. W trakcie spotkania z dziennikarzami i dziennikarkami informował, że zadanie zostanie zrealizowane w ramach "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025", a o tym, kto inwestycję finalnie wykona dowiemy się prawdopodobnie na początku 2023.
Dziś pewnym już jest, że przystanek powstanie. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., będące inwestorem zadania, podpisały umowę w tym zakresie z firmą COLAS RAIL Polska Sp. z o.o. Inwestycja zostanie zrealizowana w formule „projektuj i buduj”, a jej wartość oszacowano na ok. 10,3 mln zł netto.
- Nowy przystanek osobowy Wronki Zamość powstanie na linii Poznań Główny – Szczecin Główny (lk nr 351) w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Nadbrzeżnej, w prawobrzeżnej części Wronek. Zapewniony będzie lepszy dostęp do kolei – mieszkańcy zyskają dogodną możliwość korzystania z pociągów - informuje Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Perony, oświetlenie, parking
Inwestycja zakłada budowę dwóch wysokich peronów, umożliwiających wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Powstaną wiaty, ławki oraz oświetlenie. Przystanek zostanie przystosowany do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się (powstaną m.in. odpowiednio wyprofilowane pochylnie), a także do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących (ścieżki naprowadzające na antypoślizgowej nawierzchni). Małą architekturę uzupełnią stojaki rowerowe, zaplanowano również budowę parkingu na 20 samochodów.
- Zakończenie wszystkich prac i udostępnienie przystanku podróżnym planowane jest obecnie w IV kwartale 2024 roku. Roboty zostaną uwzględnione w rozkładzie jazdy – zapewniona będzie możliwość korzystania z kolei na linii łączącej Poznań ze Szczecinem - wyjaśnia Śledziński.
Przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu
"Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025" za główny cel stawia sobie przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu i wspieranie polskiej gospodarki.
Korzyścią płynącą z realizacji zadania we Wronkach - jak mówi Ireneusz Merchel - prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - ma być m.in. zwiększenie dostępu do kolei w północnej części miasta oraz ułatwienie podróży w stronę Poznania czy Krzyża Wielkopolskiego.
- „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” to inwestycje w lepszy dostęp do kolei, także w województwie wielkopolskim. Dzięki poprawie dostępu do pociągów pasażerowie chętniej wybiorą kolej w codziennych podróżach do pracy lub szkoły. Na realizację programu polski rząd przeznaczył miliard złotych – komentuje Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.
W ramach programu w całym kraju pobudowanych lub zmodernizowanych ma zostać 319 lokalizacji (185 znalazło się na liście podstawowej, 129 na liście rezerwowej). W przypadku Wielkopolski, to 19 przystanków i stacji (na liście podstawowej), a wśród nich - oprócz Wronek - zadania m.in. w Pile, Słupcy i Pleszewie.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?