18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Wronkach [ZDJĘCIA]

Paulina Śliwa
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Wronkach
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Wronkach Paulina Śliwa
W piątek, 28 lutego i w sobotę, 1 marca, we Wronkach odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - święta poświęconego pamięci bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawiali się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.

Obchody rozpoczęły się od zwiedzania Zakładu Karnego we Wronkach. To za murami wronieckiego więzienia gnębione było powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Wśród zwiedzających znaleźli się byli „polityczni” więźniowie. Po mszy, odprawionej w więziennej kaplicy, przed wejściem do Zakładu Karnego - w obecności żołnierzy wyklętych i ich rodzin, pocztów sztandarowych, władz gminy, służby więziennej, organizacji społecznych, kombatantów, uczniów i nauczycieli - odbył się apel poległych. Apel odczytał jeden z głównych współorganizatorów zjazdów więźniów politycznych we Wronkach, Klemens Stróżyński.

Poczty sztandarowe i delegacje złożyły wieńce pod tablicą upamiętniającą ponad piętnaście tysięcy więźniów politycznych ciemiężonym we wronieckim zakładzie karnym w czasach reżimu stalinowskiego, a w imieniu władz gminy Wronki głos zabrał wiceburmistrz Robert Dorna.

W piątek, w sali wronieckiego kina odbyła się ponadto konferencja popularnonaukowa, a podczas niej m.in.: prelekcja dr Agnieszki Łuczak z IPN-u „Podziemie niepodległościowe w Wielkopolsce w latach 1945-56” oraz promocja książki Klemensa Stróżyńskiego „Powrót do Wronek”. Po południu obejrzeć można było poruszający spektakl "Czas Czerwieni" w wykonaniu "Ogrywanych Kapsli" w reż. Ilony Fudali.

W sobotę, 1 marca, złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową przy Zakładzie Karnym.

- Rotmistrz Witold Pilecki mówił oprawcom, którzy go mordowali: "o nas się jeszcze Polska upomni" i myślę, że realizacją tego apelu jest to, że we Wronkach czcimy wreszcie w odpowiedniej atmosferze Żołnierzy Wyklętych. Polska upomina się o Żołnierzy Wyklętych, a my, wronczanie, mamy w tym względzie zobowiązanie szczególne. Myślę, że w tym roku pięknie się z tego wywiązujemy. - mówił Zastępca Burmistrza Robert Dorna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Wronkach [ZDJĘCIA] - Szamotuły Nasze Miasto

Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto