Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obrzycko. Czy stare kino doczeka się modernizacji? Samorząd będzie ubiegać się o wsparcie na ten cel

Magda Prętka
Magda Prętka
Miasto Obrzycko ubiegać będzie się o wsparcie rządowe na przebudowę i adaptację budynku starego kina. Zdaniem burmistrza, Igora Kołoszuka obiekt mógłby w przyszłości pełnić również funkcję sali kulturalno-rozrywkowej

Modernizacja starego kina w Obrzycku

Mieszkańcy i mieszkanki wspominają je z dużym sentymentem, marząc o tym, by stare kino znów otworzyło swoje drzwi i odzyskało dawny blask. Potrzebę modernizacji obiektu i jego powrót do życia kulturalnego miasta dostrzega również burmistrz Obrzycka, Igor Kołoszuk. Problemem niestety są duże nakłady finansowe. Teraz pojawiła się jednak możliwość, by przynajmniej spróbować pozyskać środki na ten cel.

Samorząd będzie wnioskował o wsparcie rządowe

Furtkę do rozpoczęcia działań otworzyć może Program Inwestycji Strategicznych realizowany w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. W kolejnym naborze wniosków Miasto Obrzycko zamierza ubiegać się m.in. o wsparcie na przebudowę budynku starego kina usytuowanego przy ulicy dr Edmunda Kurppika (obiekt od lat jest zamknięty). Póki co, trudno mówić o kosztach. Niemniej, samorząd wnioskować będzie o wsparcie rzędu 5 mln zł.

Z uwagi na fakt, że obiekt jest objęty ochroną konserwatorską (przed wojną mieściła się w nim synagoga), już na etapie przygotowywania wniosku konieczną stała się konsultacja z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. Zgodnie z założeniem – jeśli miasto otrzyma rządową dotację – budynek zostanie przywrócony do stanu sprzed wojny, co oznacza m.in. zabudowę frontu (części wspartej na słupie), korektę chodnika oraz „podniesienie dachu”. Pierwotnie obiekt posiadał bowiem wyższy, 2-spadowy dach.

- Tym samym powstanie poddasze użytkowe, co otworzyłoby nam pewne możliwości np. w zakresie przeniesienia biblioteki miejskiej. To oczywiście wiązałoby się z montażem windy wewnątrz budynku – mówi burmistrz, Igor Kołoszuk.

Dawny kościół ewangelicki w Obrzycku. Znasz jego historię? Z...

Sala kulturalno-rozrywkowa

Sala kinowa docelowo miałaby posiadać 150 – 160 miejsc siedzących oraz większą scenę, aniżeli obecnie.

- Zachowana zostałaby tzw. substancja historyczna budynku, czyli mury zewnętrzne – w takim stanie, w jakim byłoby to możliwe, natomiast całe wnętrze, strop, dach, a także elewacja zewnętrzna – uległyby przebudowie– tłumaczy burmistrz.

Inwestycja realizowana byłaby w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, gdyż samorząd obecnie nie posiada gotowego projektu zagospodarowania obiektu. W pierwszym etapie opracowany zostałby program funkcjonalno-użytkowy, na podstawie którego miasto wszczęłoby postępowanie przetargowe.

To, czy kino w pełnym wymiarze miałoby w Obrzycku sens, pozostaje kwestią do dokładnej analizy. Może prędzej np. weekendowe wyświetlanie filmów – komentuje Kołoszuk – Nie posiadamy za to sali kulturalnej, w której można zorganizować koncert, uroczysty apel, ewentualnie konferencję, czy też wystawić przedstawienie. W tym kontekście zatem realizacja inwestycji byłaby czymś fantastycznym – dodaje.

Plany inwestycyjne

Do budynku kina burmistrz zajrzał niedawno wraz z Grzegorzem Piechowiakiem – sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz starostą szamotulskim, Beatą Hanyżak. Ich wizyta stała się okazją do rozmowy na temat II edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Niezależnie od projektu przebudowy kina, Miasto Obrzycko złoży w jego ramach jeszcze 2 wnioski.

- Jeden dotyczy rozbudowy infrastruktury wodno – kanalizacyjnej. Istnieje pilna potrzeba budowy nowej przepompowni na ulicy Dworcowej i nitki kanalizacji w tym miejscu oraz połączenia kanalizacyjnego dla ulicy Leśnej. Mamy tu gotowy projekt i stosunkowo niskim kosztem można by tę nitkę wykonać. Drugi wniosek natomiast zakłada utwardzenie ulic Cisowej, Słonecznej, Spichrzowej i Sportowej w Obrzycku. To takie ulice, które w zasadzie nie posiadają żadnej nawierzchni – tłumaczy Igor Kołoszuk.

Warto przypomnieć, że w I edycji programu Miasto Obrzycko pozyskało 2 mln 850 tys. zł na przebudowę ulicy Wronieckiej. Zadanie realizowane będzie w tym roku.

W planach inwestycyjnych samorządu na 2022’ jest też m.in. remont nawierzchni Placu Lipowego oraz ulicy Podgórnej.

Kościół w Słopanowie - świątynia, w której diabeł karze karc...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto