Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obrzycko. Odsłonięto tablicę upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Przy Urzędzie Gminy Obrzycko uroczyście odsłonięto tablicę poświęconą mieszkańcom Ziemi Obrzyckiej biorącym udział w Powstaniu Wielkopolskim 1918 - 1919

W czwartkowe przedpołudnie, 27 grudnia przed siedzibą Gminy Obrzycko odbył się uroczysty apel z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz stulecia Niepodległej. Wydarzenie uświetniło swą obecnością grono znamienitych gości wśród, których nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych z Obrzycka i Szamotuł, władz powiatowych, przedstawicieli lokalnych instytucji, szkół i organizacji. Obecne było duchowieństwo, grupa rekonstrukcyjna, strażacy, a przede wszystkim zaś członkowie rodzin bohaterskich obrzyczan.

- To dla mnie zaszczyt, że mogę zabrać głos podczas ceremonii wyjątkowej dla nas Wielkopolan - mieszkańców Ziemi Obrzyckiej. Wyjątkowej dlatego, że upamiętnia setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918 roku, jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Wielkopolski i Polski, gdyż to m.in. poprzez jego zwycięstwo odrodziła się nasza Ojczyzna po latach niewoli. To Powstanie to dowód niezłomnej woli walki Wielkopolan o niepodległość - mówiła w trakcie okolicznościowego przemówienia wójt gminy Obrzycko, Irena Rakowska - Dzisiejsza uroczystość pozostawi ślad przyszłym pokoleniom ponieważ za chwilę zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca z imienia i nazwiska mieszkańców Ziemi Obrzyckiej - uczestników tego zrywu powstańczego - wyjaśniała pani wójt.

Pomysł upamiętnienia Bohaterów z Obrzycka mógł się urzeczywistnić dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu osób, w tym także radnych gminnych. Jego realizacja nie była jednak wcale taka łatwa.

- To poszukiwania w archiwach i bibliotekach prowadzone przez Ryszarda Paecha i Stanisława Rakowskiego przybliżyły nas do rzeczywistej listy mieszkańców Ziemi Obrzyckiej biorących udział w Powstaniu Wielkopolskim 1918 roku - wyjaśniała Rakowska wspominając również o pomocy organizacyjnej Jacka Michałowskiego, wnuka Powstańca Wielkopolskiego, Stanisława Musiała z Zielonejgóry oraz Leszka Nawrockiego.

Głos zabrał także Tomasz Kaczmarek - pasjonat historii, który przybliżył zgromadzonym rys historyczny niepodległościowego zrywu Wielkopolan. Chwilę później samorządowcy wraz z członkami rodzin Powstańców uroczyście odsłonili tablicę pamiątkową. Oficjalne delegacje złożyły pod nią wiązanki kwiatów, zapalono również znicze. Bardzo szczególnym stał się moment, w którym odczytano imiona i nazwiska wszystkich mieszkańców Ziemi Obrzyckiej biorących udział w Powstaniu.

Uroczystość uświetnił krótki program artystyczny o charakterze patriotycznym przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Gaju Małym. Goście mogli również podziwiać wystawę tematyczną zorganizowaną przez Bibliotekę Publiczną Gminy Obrzycko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto