Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obrzycko. Odsłonięto tablicę upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Przy Urzędzie Gminy Obrzycko uroczyście odsłonięto tablicę poświęconą mieszkańcom Ziemi Obrzyckiej biorącym udział w Powstaniu Wielkopolskim 1918 - 1919

W czwartkowe przedpołudnie, 27 grudnia przed siedzibą Gminy Obrzycko odbył się uroczysty apel z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz stulecia Niepodległej. Wydarzenie uświetniło swą obecnością grono znamienitych gości wśród, których nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych z Obrzycka i Szamotuł, władz powiatowych, przedstawicieli lokalnych instytucji, szkół i organizacji. Obecne było duchowieństwo, grupa rekonstrukcyjna, strażacy, a przede wszystkim zaś członkowie rodzin bohaterskich obrzyczan.

- To dla mnie zaszczyt, że mogę zabrać głos podczas ceremonii wyjątkowej dla nas Wielkopolan - mieszkańców Ziemi Obrzyckiej. Wyjątkowej dlatego, że upamiętnia setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918 roku, jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Wielkopolski i Polski, gdyż to m.in. poprzez jego zwycięstwo odrodziła się nasza Ojczyzna po latach niewoli. To Powstanie to dowód niezłomnej woli walki Wielkopolan o niepodległość - mówiła w trakcie okolicznościowego przemówienia wójt gminy Obrzycko, Irena Rakowska - Dzisiejsza uroczystość pozostawi ślad przyszłym pokoleniom ponieważ za chwilę zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca z imienia i nazwiska mieszkańców Ziemi Obrzyckiej - uczestników tego zrywu powstańczego - wyjaśniała pani wójt.

Pomysł upamiętnienia Bohaterów z Obrzycka mógł się urzeczywistnić dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu osób, w tym także radnych gminnych. Jego realizacja nie była jednak wcale taka łatwa.

- To poszukiwania w archiwach i bibliotekach prowadzone przez Ryszarda Paecha i Stanisława Rakowskiego przybliżyły nas do rzeczywistej listy mieszkańców Ziemi Obrzyckiej biorących udział w Powstaniu Wielkopolskim 1918 roku - wyjaśniała Rakowska wspominając również o pomocy organizacyjnej Jacka Michałowskiego, wnuka Powstańca Wielkopolskiego, Stanisława Musiała z Zielonejgóry oraz Leszka Nawrockiego.

Głos zabrał także Tomasz Kaczmarek - pasjonat historii, który przybliżył zgromadzonym rys historyczny niepodległościowego zrywu Wielkopolan. Chwilę później samorządowcy wraz z członkami rodzin Powstańców uroczyście odsłonili tablicę pamiątkową. Oficjalne delegacje złożyły pod nią wiązanki kwiatów, zapalono również znicze. Bardzo szczególnym stał się moment, w którym odczytano imiona i nazwiska wszystkich mieszkańców Ziemi Obrzyckiej biorących udział w Powstaniu.

Uroczystość uświetnił krótki program artystyczny o charakterze patriotycznym przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Gaju Małym. Goście mogli również podziwiać wystawę tematyczną zorganizowaną przez Bibliotekę Publiczną Gminy Obrzycko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto