Obrzycko. Powiatowe obchody Dnia Strażaka - wielkie święto ratowników i ratowniczek [ZDJĘCIA CZ. I]

Magda Prętka
Magda Prętka
Udostępnij:
Strażacka brać z powiatu szamotulskiego świętowała! Choć Dzień św. Floriana - patrona strażaków przypadał na początku miesiąca, to na sobotę 14 maja zaplanowano powiatowe obchody Dnia Strażaka. W tym roku ich gospodarzem stało się Miasto Obrzycko oraz Gmina Obrzycko

Wielkie święto strażackiej braci

Strażacy - zarówno zawodowi, jak i druhny oraz druhowie z jednostek OSP pełnią ważną rolę w życiu społeczności lokalnych. Spieszą na ratunek nie tylko w przypadku pożarów, ale i innych zdarzeń losowych. Uświetniają swoją obecnością imprezy, edukują młodsze pokolenie, przede wszystkim jednak - zawsze gotowi są pospieszyć z pomocą.

Nic zatem dziwnego, że obchody Dnia Strażaka przybierają szczególny wymiar, stając się z jednej strony wielkim świętem ratowników i ratowniczek, z drugiej - okazją do podziękowania im za zaangażowanie w ochronę przeciwpożarową, a także wkład w bezpieczeństwo mieszkańców i mieszkanek regionu. Tegoroczne świętowanie jest wyjątkowe również z tego względu, gdyż to właśnie w 2022' przypada 30. rocznica powstania Państwowej Straży Pożarnej.

Obrzycko. Przedszkolaki z wizytą u strażaków. Rośnie młode p...

Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Obrzycku

Powiatowe obchody Dnia Strażaka w minioną sobotę odbyły się na Ziemi Obrzyckiej. Uroczystości zainaugurowała msza św. w Kościele p.w. św. ap. Piotra i Pawła w Obrzycku, odprawiona przez ks. kanonika Mariusza Marciniaka - kapelana strażaków z powiatu szamotulskiego oraz ks. Grzegorza Baranowskiego.

Po nabożeństwie zgromadzeni w towarzystwie pocztów sztandarowych i Wronieckiej Orkiestry Dętej przemaszerowali na Rynek. Zajechały tu także wozy bojowe jednostek OSP z terenu całego powiatu.

W trakcie okolicznościowego apelu przyznano medale, odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe. Złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” uhonorowano druhów: Tomasza Szulca (OSP Ostroróg), Michała Jądrzyka (OSP Ostroróg) i Daniela Adamczaka (OSP Binino), zaś srebrne medale „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali druhowie: Artur Smułkowski, Patryk Ruta, Janusz Nowak oraz Piotr Gumny (wszyscy z OSP Ostroróg).

Ponadto, stopień starszego kapitana przyznano kapitanowi Bartoszowi Chałupce, stopień aspiranta otrzymał młodszy aspirant Piotr Zabiszak, a stopień ogniomistrza - młodsi ogniomistrzowie: Marcin Damse, Marek Jaworski i Paweł Urban. Starszego sekcyjnego Dariusza Marciniaka awansowano na stopień młodszego ogniomistrza, stopień starszego sekcyjnego przyznano sekcyjnej Dagmarze Stolaś, a stopień starszego strażaka otrzymał strażak Dawid Turowski.

W powiecie szamotulskim coraz bezpieczniej. Strażacy dostają...

Na ręce druhów: Edmunda Wilczyńskiego (OSP Ostroróg), Feliksa Hieronima Burdajewicza (OSP Ostroróg), Henryka Józefa Greczki (OSP Ostroróg), Franciszka Nowakowskiego (OSP Otorowo), Wiesława Tadeusza Kramma (OSP Koźle), Romana Kałka (OSP Otorowo) i Jana Kubackiego (OSP Brodziszewo) przekazano decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego dla zasłużonych strażaków - ochotników.

Posłanka Marta Kubiak, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński oraz starosta Beata Hanyżak dokonali też symbolicznego przekazania dokumentacji i kluczyków do nowego samochodu strażackiego dla OSP Słopanowo. Młode pokolenie ratowników i ratowniczek złożyło uroczyste ślubowanie.

Oczywiście nie obyło się bez serdecznych życzeń i podziękowań kierowanych do strażackiej braci przez przybyłych gości. Wśród nich - oprócz już wspomnianych - znaleźli się parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych PSP wraz z funkcjonariuszami, prezesi zarządów - powiatowego, miejsko - gminnych i gminnych Związku OSP RP, komendanci gminni OSP, delegacje ochotników i ochotniczek, przedstawiciele nadleśnictw oraz innych służb mundurowych.

Strażacki festyn w Zielonejgórze

Po części oficjalnej obchodów uczestnicy i uczestniczki uroczystości barwnym korowodem przeszli na przystań rzeczną w Zielonejgórze, gdzie zorganizowano strażacki festyn z atrakcjami. Od wczesnego popołudnia, aż do późnych godzin wieczornych teren nad Wartą tętnił wielką energią.

Na dzieci czekały dmuchańce. Strażacy zaprosili też do udziału w zabawach i konkurencjach sprawnościowych, zdradzając przy tym tajniki swojego fachu. Każda osoba mogła spróbować sił w hydronetce, a wchodząc do zadymionego namiotu przekonać się, w jakich warunkach często zmuszeni są pracować ratownicy. Nie lada wyzwaniem okazało się wejście na zawieszoną na wysięgniku drabinę. Mimo to, chętnych nie brakowało!

Gm. Obrzycko. Powiatowe obchody Dnia Strażaka - festyn w Zie...

Podziwiano występy artystyczne m.in. w wykonaniu dzieci z lokalnych szkół. Sporą dawkę rockowego brzmienia zaaplikowała zaś publiczności kapela Pioch. Z dużym zainteresowaniem przyglądano się też pokazowi ratownictwa wodnego. Nie tylko maluchy sprawdzały, jak wygląda wnętrze wozów bojowych i jakim sprzętem strażacy posługują się przy rozmaitych zdarzeniach.

Domowymi ciastami oraz pyszną zupą częstowały panie z KGW Słopanowo. Nieopodal można było skosztować specjałów z grilla, cukrowej waty i słodkich pierników. Dzieci z kolei z przyjemnością zaglądały na stoisko z zabawkami. Obchody zakończyła zabawa taneczna z dj-em.

Wszystkim strażakom - tym zawodowym, jak również ochotnikom i ochotniczkom raz jeszcze życzymy wszystkiego co najlepsze, dziękując za pełną zaangażowania służbę!

Szamotuły. Dzień Strażaka 2022: uroczysty apel i przejazd wo...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie