Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obrzycko. Zmiana terminu wyborów niewiele zmienia. Decyzja jest co najmniej dziwna

Magda Prętka
Magda Prętka
Mimo apeli i nawoływań do pozostania w domach, mieszkańcy oraz mieszkanki Obrzycka mają pójść do urn. Termin wyborów uzupełniających na fotel burmistrza przesunięto zaledwie o 2 tygodnie – z 5 na 19 kwietnia. Sytuacja związana z zagrożeniem epidemiologicznym ma się wówczas pogłębić

W poniedziałek, 30 marca premier, Mateusz Morawiecki wydał rozporządzenie zmieniające datę przedterminowych wyborów burmistrza miasta Obrzycko. To pokłosie wniosku skierowanego w ubiegłym tygodniu przez obrzycki samorząd do Wojewody Wielkopolskiego, a wyrażającego obawy związane z organizacją wyborów w stanie zagrożenia epidemiologicznego. Apel w tej sprawie już wcześniej wystosowali przedstawiciele 6 z 8 komitetów wyborczych działających w Obrzycku. Mimo to, jeszcze tydzień temu spodziewano się, że termin wyborów nie ulegnie zmianie. A jednak poniedziałkowa decyzja premiera na mocy, której termin ów został przesunięty z 5 na 19 kwietnia, nie spotkała się z wielkim entuzjazmem.

– Dla mnie jest to decyzja co najmniej dziwna – przyznaje Ewa Huet, jedyna kobieta spośród 8 kandydatów ubiegających się o fotel burmistrza – Nadal wielu z nas nie wie co robić z kampanią – czy ją w ogóle prowadzić? Logicznym byłoby przesunięcie terminu wyborów o miesiąc, dwa, pół roku – gdy sytuacja się uspokoi. Wówczas wszyscy kandydaci ze spokojem mogliby przedstawić swoje programy i pomysły. W tej chwili nie jest to możliwe. Kampania od samego początku prowadzona jest w internecie, za pośrednictwem plakatów i ulotek wrzucanych do skrzynek pocztowych. Niemożliwe są bezpośrednie spotkania z mieszkańcami. Z drugiej strony wydaje mi się, że oni w ogóle nie mają teraz głowy do tego, by myśleć o wyborach. Część osób, z którymi rozmawiałam deklarowała zresztą, że nie pójdzie do urn 5 kwietnia. Myślę, że nie pójdą głosować również 19 kwietnia, gdyż nie będą narażać swojego zdrowia i zdrowia bliskich. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zatem odłożenie wyborów na spokojniejszy okres – tym bardziej, że jest osoba pełniąca obowiązki burmistrza, więc chyba nic nie stoi na przeszkodzie – komentuje.

Rozwiązaniem może być głosowanie korespondencyjne, ale czy wybory będą wówczas przejrzyste?

– Nie sądzę – stwierdza Ewa Huet – Głosowanie korespondencyjne wymaga również zabiegów ze strony osób, które decydują się na to rozwiązanie – trzeba dokonać zgłoszenia, a w obecnej sytuacji nadal nie wiadomo co będzie 19 kwietnia. Zgodnie z zapowiedziami przecież, za 2 tygodnie ma nastąpić kulminacja zachorowań na koronawirusa. Jeśli jednak wybory w tym terminie faktycznie się odbędą sądzę, że wygra ten, kto kto zmobilizuje swój elektorat. Ja osobiście boję się mobilizować znajomych i rodzinę – przyznaje Huet.

Z jej przekonaniami zgadza się większość kontrkandydatów. Igor Kołoszuk, który także bierze udział w wyborczej walce stwierdza, iż decyzja premiera niewiele zmienia.

„To przesunięcie zaledwie o dwa tygodnie i według przewidywań specjalistów nie wpłynie szczególnie na bezpieczeństwo głosujących. Co dalej? Zakładam, że wybory nie odbędą się w ogóle, aż do momentu zlikwidowania zagrożenia ze strony wirusa. Wraz z nieuniknionym wzrostem zachorowań podjęte zostaną odpowiednie kroki prawne. To raczej nieuniknione (...) Jeśli sytuacja nie ulegnie diametralnej poprawie, najprawdopodobniej staniemy przed koniecznością solidarnej rezygnacji z kandydowania. W tej kwestii popieram apel pani Ewy Huet” – w ten sposób Igor Kołoszuk komentował zmianę terminu wyborów na Facebooku.

W chwili obecnej zatem sytuacja jest bardzo trudna. O tym, czy wybory faktycznie odbędą się w Obrzycku 19 kwietnia prawdopodobnie dowiemy się dopiero po Wielkanocy.

Przypomnijmy, że przedterminowe wybory zarządzono w związku z powołaniem Macieja Bieńka na fotel drugiego Wicewojewody Wielkopolskiego i stwierdzeniem wygaśnięcia jego mandatu w dniu 24 stycznia br. Do wyborczej walki stanęło 8 komitetów, z których każdy zgłosił swojego kandydata na fotel burmistrza. A ubiegają się o niego: Ewa Huet, Igor Kołoszuk, Przemysław Nowak, Ryszard Paech, Sebastian Pertek, Cezary Sakra, Włodzimierz Schmidt i Janusz Wielgosz.

Kandydaci w wyborach samorządowych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto