Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odjechani zapraszają na niedzielną wyprawę rowerami

Robert Poczekaj
W najbliższą niedzielę zapowiada się bardzo pogodny dzień, którego część warto poświęcić na wycieczkę rowerową. Wielokrotnie w poprzednich latach byliśmy przejazdem przez Brody, a mimo to z olbrzymią chęcią wracamy do tej miejscowości.

Brody, które swoją nazwę zawdzięczają brodowi przez bagna, przy którym wzniesiono gród kasztelański leżą w odległości ok. 10 km od Pniew.
Mało kto wie, że okolice wsi były od dawna zamieszkane, o czym zaświadczają liczne znaleziska archeologiczne, począwszy od neolitu. Pozostałości grodu o wymiarach 15x30 m, ukryte są w kępie krzewów, 300 m od miejsca, gdzie droga Bródki-Marszewo przekracza Mogilnicę, 3 km na płd.-wsch. od obecnej wsi. Wieś początkowo należała do Leszczyców, później część dóbr przeszła na Łodzów – używali oni nazwiska Brodzki. Od poł. XVIII w. Brody należały do Sczanieckich. W Brodach urodziła się w 1804 r. Emilia Sczaniecka.
W skład majątku Brody wchodziło łącznie 5 wsi (Brody, Helena, Brodki, folwarki: Marszewo i Zygmuntowo). Według spisu urzędowego z 1837 roku Brody liczyły 570 mieszkańców i 58 dymów (domostw).
Od 1874 r. właścicielami majątku była niemiecka rodzina Pflug, która w 1910 r. od czasu nobilitacji nazywali się von Pflug.
Przez Brody dawniej przejeżdżała kolej wąskotorowa, obecnie tory są rozebrane. W Brodach w latach 1670-1673 powstał piękny kościół św. Andrzeja Apostoła, który stanowi jeden z cenniejszych zabytków budownictwa drewnianego w Wielkopolsce.
Zanim jednak zajedziemy do tej miejscowości, będziemy jechali przez Zgierzynkę oraz na skraju rezerwatu na Jeziorze Zgierzynieckim. Ponieważ przy drodze do Bród postawiono wieżę widokową będzie okazja zrobić kilka pięknych ujęć aparatami fotograficznymi. Kto weźmie ze sobą lornetkę, będzie mógł tutaj wypatrzyć m.in. gęś gęgawę, gęś zbożową lub białoczelną, żurawie, czaple białe, bąka, brzęczkę, kropiatkę, dziwonię, szablodzioba, żurawie i inne ptaki. Gęś gęgawa ma tu jedyne w Wielkopolsce miejsce gniazdowania. Rezerwat jest również najliczniejszym w regionie noclegowiskiem kruków, które wykorzystują stojące w pobliżu słupy linii wysokiego napięcia. Oprócz ptaków żyją tu także dziki, jelenie, lisy, wydry i bobry. Z chronionych roślin na uwagę zasługują tłustosz dwubarwny oraz storczyki: kukułka krwista, kruszczyki błotny i szerokolistny, storczyk kukawka, a także listera jajowata.
Wyjazd zakończymy w McDonaldzie na małej czarnej lub lodach, ale to już we własnym zakresie. My gwarantujemy świetną atmosferę, napój izotoniczny w proszku oraz wodę dla tych co będą mieli ze sobą bidon. Uczestnicy, którzy wyjadą z nami po raz pierwszy otrzymają bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa na drodze, 2 opaski odblaskowe.
Zapraszamy w imieniu Odjechanych
Porzucone radzieckie wahadłowce odnaleziono na kosmodromie w Kazachstanie. Nigdy nie były w kosmosie

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto