Osiedla w Szamotułach. Zobacz jak powstawały! Pamiętasz te czasy? [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Mat. Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej w Szamotułach
Na szamotulskich osiedlach wychowały się pokolenia. Sportowa, Kopernika, Obornicka... Wciąż budzą mnóstwo wspomnień i dobrych skojarzeń. A wszystko tak naprawdę dzięki Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej w Szamotułach, która wielkie bloki - jako pierwsza w mieście - budowała! Zobaczcie jak powstawały osiedla w Szamotułach

Gdyby nie spółdzielnia, naszych osiedli by nie było...

Historia Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Szamotułach rozpoczyna się 11 października 1948 roku. Do życia powołana została wówczas Spółdzielnia Mieszkaniowa z odpowiedzialnością udziałami. Jej ojcami – założycielami było 23 szamotulan: Andrzej Polus, Kazimierz Lewandowski, Stanisław Skrzypkowiak, Tomasz Grabiński, Michał Wojciechowski, Edmund Ignasiak, Józef Śródecki, Józef Smolibocki, Marian Kaźmierczak, Stanisław Napierała, Szczepan Kuźniak, Konrad Scholl, Ryszard Kalinowski, Kazimierz Kmieciak, Franciszek Koput, Ludwik Krawczyk, Stanisław Łukowiak, Marian Maniewski, Stanisław Nowak, Maksymilian Paszke, Władysław Ruciak, Jan Zieliński oraz Ludwik Szuflak.

Na pierwszym Walnym Zgromadzeniu uchwalono statut, wybrano Radę Nadzorczą oraz pierwszy Zarząd, natomiast 24 stycznia 1949 roku Spółdzielnia Mieszkaniowa została zarejestrowana w sądzie. Głównym celem jej działalności była budowa domów mieszkalnych dla członków spółdzielni, zaspokajanie ich potrzeb kulturalnych oraz propagowanie zasad współdziałania w ramach gospodarki społecznej. Do końca 49’ spółdzielnia (mimo, iż nie było to zadaniem statutowym) wykonywała również szereg prac na rzecz mieszkańców Szamotuł i okolic w zakresie robót budowlanych, brukarskich i elektroinstalacyjnych, przyczyniając się w ten sposób do odbudowy miasta i regionu po wojnie.

Jak powstawały osiedla w Szamotułach?

We wrześniu 1949 roku do spółdzielni przyłączono istniejąca już w Szamotułach Spółkę Ziemską wraz z jej majątkiem. Tym samym spółdzielnia stała się właścicielem pierwszych 4 budynków mieszkalnych wybudowanych w 1922 roku w Szamotułach, a zlokalizowanych przy ulicy Ostrorogskiej 12, 14 i 16 oraz ulicy Bolesława Chrobrego 38.

W pierwszym okresie funkcjonowania spółdzielnia nie prowadziła działań inwestycyjnych, podobnie zresztą jak wiele spółdzielni w Wielkopolsce. Dopiero w roku 1957 rozpoczęły się przygotowania do budowy nowego obiektu mieszkalnego przy ulicy Obornickiej 1. Pierwsze 32 mieszkania zostały przekazane członkom spółdzielni na przełomie 1959/1960 roku. Do końca 71’ natomiast łącznie powstało tu 381 mieszkań spółdzielczych.

Budownictwo wielorodzinne prowadzone było w różnych rejonach Szamotuł, często na terenach nieuzbrojonych, stąd też pierwsze mieszkania nie posiadały centralnego ogrzewania lub korzystały z kotłowni indywidualnych. Tak było m.in. na ulicy Wojska Polskiego, gdzie w roku 1959 rozpoczęły się prace związane z budową 2 obiektów mieszkalnych przeznaczonych dla 20 rodzin. W tym samym roku, na ulicy Kiszewskiej 2, ruszyła budowa 34 – rodzinnego budynku, a wkrótce potem budowa obiektu dla 35 rodzin na ulicy Gąsawskiej 5.

Szamotuły w PRL. Jak nazywały się wtedy nasze ulice? [GALERIA]

Osiedle Przyjaźni, Lipowa i... rozszerzenie działalności spółdzielni

Kolejnym dużym wyzwaniem, jakie stanęło przed spółdzielnią było stworzenie kompleksu mieszkalnego przy ulicy Sportowej, potocznie zwanego osiedlem Przyjaźni, obejmującego w sumie 620 mieszkań. Na pierwsze lokale czekano tu kilka lat. Najpierw należało bowiem uzbroić teren w niezbędną infrastrukturę techniczną, a później sukcesywnie prowadzić roboty kubaturowe. Budowę 17 budynków na tym terenie zakończono w 1980 roku. Równocześnie przygotowywano inwestycję na około 660 mieszkań w rejonie ulicy Podgórnej – Szczuczyńskiej w Szamotułach. W roku 1983 do użytku oddano tu 48 mieszkań . Rok 88’ natomiast, to początek budowy kolejnych 102 lokali mieszkalnych.

Spółdzielnia przygotowywała się wówczas również do realizacji zespołu mieszkaniowego na 156 mieszkań oraz budowy szkoły podstawowej w rejonie ulicy Lipowej (ta nigdy jednak nie powstała).

Na skutek reorganizacji administracyjnych, wraz z dniem 1 stycznia 1976 roku spółdzielnia objęła swym działaniem miasto Sieraków, a wraz z nim zasoby mieszkaniowe liczące 3 budynki ze 160 mieszkaniami. W okresie swojej działalności na terenie Sierakowa spółdzielnia wybudowała łącznie 74 mieszkania oraz kotłownię lokalną. Z powodzeniem prowadziła również prace w Pólku (2 budynki z 24 mieszkaniami), Kaźmierzu (2 budynki z 36 mieszkaniami) i Ostrorogu, gdzie powstały 2 budynki dla 60 rodzin oraz kotłownia.

Spółdzielnia budowała nie tylko obiekty mieszkalne

Pragnąc zaspokoić potrzeby mieszkańców osiedli, spółdzielnia budowała także lokale handlowo – usługowe (zarówno wbudowane w bloki, jak i wolnostojące) oraz garaże.

Na skutek zmian w polityce społeczno – gospodarczej, w latach 90. zaprzestano działań inwestycyjnych. Przerwa ta trwała do roku 2001, kiedy do użytku oddano 16-rodzinny budynek przy ulicy Wiśniowej 30a w Szamotułach. Po kolejnej, 7 – letniej przerwie, spółdzielnia zaczęła znów budować. W roku 2008 przy ulicy Łukasza Górki w Szamotułach powstało 6 szeregowców, a rok później przy ulicy Jana Paterki oddano do użytku 5 szeregowców. Obecnie trwa budowa nowych obiektów mieszkalnych, które powstają w sąsiedztwie Wiśniowej 30a w Szamotułach (ZOBACZ TUTAJ)

Warto zaznaczyć, że osiedla zarządzane przez spółdzielnię wyposażone są w piękne place zabaw, siłownie zewnętrzne i zadbane tereny zielone. Prowadzone są także prace związane z wymianą nawierzchni chodników.

Spółdzielnia prowadzi także działalność społeczno – kulturalną, organizując liczne konkursy i warsztaty i zajęcia dla kilku pokoleń mieszkańców. Co roku przygotowuje bogaty program zajęć dla dzieci i młodzieży w okresie wakacji letnich i ferii zimowych. W świetlicach spotykają się członkowie klubów seniora i diabetyków.

Opracowano na podstawie publikacji „...70 lat minęło” wydanej w kwietniu 2019 roku przez Spółdzielnię Mieszkaniową Lokatorsko – Własnościową w Szamotułach.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie