Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostroróg. O tym "Jak w naszych domach za dawnych lat bywało". Niezwykły projekt łączący pokolenia

Magda Prętka
Magda Prętka
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrorogu wraz z młodzieżą z szamotulskiego ogólniaka przygotowali niezwykły projekt kulturalno - edukacyjny. Wystawa "Jak w naszych domach dawniej bywało" stała się ciekawą opowieścią, w której przeszłość brata się z teraźniejszością

"Jak to w naszych domach dawniej bywało"

Spotkania przeszłości z teraźniejszością nie są niczym nowym. Ślady tego, co minione wyznaczają zresztą rozwój współczesnego świata, czerpiącego z doświadczeń i dokonań przodków. A jednak symboliczne podróże w czasie wydają się konieczne - choćby po to, by zrozumieć, docenić, często także dopiero poznać historię oraz rzeczywistość, w której technika nie była tak rozwinięta, jak dziś, a mimo to ludzie doskonale radzili sobie z "wyzwaniami" codzienności.

Właśnie o tym opowiada wystawa "Jak w naszych domach dawniej bywało" przygotowana przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrorogu we współpracy z młodzieżą z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach. To jedna z najwyżej ocenionych inicjatyw lokalnych zgłoszonych do konkursu, który odbył się w ramach projektu Narodowego Centrum Kultury realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Ostroróg. W czwartek 9 czerwca wystawa została oficjalnie zaprezentowana na ostrorogskim Rynku.

Ósme lądowanie UFO w Szamotułach. O osobliwościach, które po...

Kiedy przeszłość spotyka się z teraźniejszością

Inicjatywa "Jak w naszych domach dawniej bywało" nie ma charakteru statycznej ekspozycji. To żywa wystawa w dosłownym znaczeniu tego słowa. Tworzą ją scenki rodzajowe prezentujące rozmaite aktywności kobiet.

Widzowie w istocie zaglądają do dawnych izb mieszkalnych, by podejrzeć, jak przed wieloma laty gospodynie radziły sobie z codziennymi obowiązkami - praniem, prasowaniem, sprzątaniem, myciem naczyń, szyciem. Wchodzą do pachnącego kawą saloniku, w którym - pozwalając sobie na chwilę wytchnienia - panie toczyły ożywione dyskusje lub czytały gazety.

Bohaterkami wspomnianych scenek są zarówno słuchaczki UTW, jak i młodzież, dzięki czemu przybierają one formułę spotkania kilku pokoleń. Ich wartością - oprócz ciekawej aranżacji - jest autentyzm. To przede wszystkim piękne stroje z epoki oraz unikatowe sprzęty: tary, banie, żelazka, ręczne młynki do mielenia kawy, czy kultowa maszyna do szycia Singera. Dla młodszego pokolenia, to przedmioty znane zazwyczaj z wystaw lub opowieści. Starszym widzom przypominają dzieciństwo i czynności wykonywane przez matki lub babcie.

Gm. Ostroróg. Dzień Dziecka nad Morminem - fantastyczna zaba...

Zderzenie epok w formie spektaklu

Życie kobiet w dawnych czasach zestawione zostało ze współczesnością. Wystawa jest bowiem szczególnym rodzaju spektaklu. Licealistki i licealiści przenoszą się w czasie, by poznać historię od podszewki. W zainscenizowanych izbach snute są opowieści o pracy gospodyń, które nie znały automatycznych pralek, zmywarek, ekspresów ciśnieniowych, czy elektrycznych żelazek. Tłumaczą zatem młodym specyfikę działania dawnych urządzeń, a młodzi opowiadają o cudach techniki dzisiejszego świata.

Całość dopełniają informacje na temat rozwoju technologii przekazywane przez narratorkę - Grażynę Jatczak z UTW, która wcieliła się w rolę przewodniczki. Podążając za nią publiczność obserwuje swoiste zderzenie epok i wraz z młodzieżą poznaje świat, którego już nie ma. Ten, który pozostał we wspomnieniach.

Szamotuły. Prace Noriakiego i Barta Sucharskiego "Przy okazj...

Ekspozycję zdobią znane obrazy, przedstawiające kobiety przy pracy (w nawiązaniu do prezentowanych izb) oraz fotografie wykonane przez Agnieszkę Teskę, na których słuchaczki UTW w pewien sposób nawiązują do wybitnych dzieł. Przeszłość brata się teraźniejszością również na pięknych kolażach.

Swojska przekąska

Finałem premiery inicjatywy lokalnej była swojska przekąska. Publiczność częstowano pajdą chleba ze smalczykiem, miodem i pysznymi ogórkami.

Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu ostrorogskiej biblioteki, strażaków z jednostek OSP działających na terenie gminy oraz Firmy Usługowo-Handlowej Jacka Pazderskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto