Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto jedzenie, które jest najgorsze dla serca. Lista produktów, które warto unikać!

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Choroby serca są jednymi z najpowszechniejszych schorzeń. Mogą dotknąć osoby w różnym wieku. By dbać o swoje zdrowie, warto pewnego rodzaju produkty wykluczyć lub ograniczyć ze swojej codziennej diety. 

Sprawdź, czego unikać, by zachować zdrowe serce jak najdłużej --->-/b]
Choroby serca są jednymi z najpowszechniejszych schorzeń. Mogą dotknąć osoby w różnym wieku. By dbać o swoje zdrowie, warto pewnego rodzaju produkty wykluczyć lub ograniczyć ze swojej codziennej diety. Sprawdź, czego unikać, by zachować zdrowe serce jak najdłużej --->-/b] pixabay.com/materiał ilustracyjny
Na stan układu krążenia wpływa kilka czynników, wśród nich ważną rolę odgrywa dieta oraz styl życia. Istnieją produkty, które mogą szkodzić sercu. Dla zdrowia lepiej byłoby je wyeliminować z codziennego jadłospisu lub chociaż mocno ograniczyć. Dbanie o siebie jest bardzo istotne, ponieważ obecnie choroby serca to prawdziwa plaga. Z podobnymi problemami zmagają się zarówno starsze, jak i młodsze osoby. Kłopoty z sercem mogą tak naprawdę dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Czego nie polecają, a czasem wręcz unikają kardiolodzy? Co nie wpływa dobrze na serce? Przedstawiamy listę jedzenia!

Choroby serca a dieta

Serce to najważniejszy mięsień w organizmie. Codziennie przepompowuje prawie 350 litrów krwi. Warto zatem zadbać o niego, by cały czas był w jak najlepszej kondycji. Schorzenia serca oraz naczyń krwionośnych dotykają ludzi coraz częściej. Są jednymi z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych.

Profilaktyka oraz odpowiednia, dobrze zbilansowana dieta może nie tylko uchronić od występowania schorzeń serca, ale też zapobiec ich pogłębianiu się.

Jak dbać o serce?

Dbanie o serce jest bardzo istotne. Co warto zatem robić, by zachować zdrowie jak najdłużej?

To pomaga zachować serce w dobrej kondycji:

  • Jedzenie zdrowych tłuszczy wielo- i jednonienasyconych. Można je znaleźć w rybach, orzechach, oliwie z oliwek.
  • Włączenie do diety suplementów o właściwościach antyoksydacyjnych, wspierających naturalne mechanizmy obronne komórek
  • Dbanie o higienę jamy ustnej. Zapobieganie próchnicy jest ważne, ponieważ bakterie zaangażowane w jej rozwój mogą przenikać do krwiobiegu i zwiększać ryzyko chorób serca czy udaru mózgu
  • Odpowiednia liczba godzin snu. Wskazane jest minimum 8 godzin nieprzerwanego odpoczynku w nocy
  • Więcej ruchu, np. poprzez dłuższe spacery

Badania na serce

Jak można przeczytać na stronie pacjent.gov.pl, wyróżnia się trzy podstawowe, nieinwazyjne badania kardiologiczne:

  • EKG – bada czynność elektryczną serca. Pomaga w wykryciu zaburzeń rytmu i przewodzenia oraz niedokrwienia serca, a także częstoskurczu czy migotania przedsionków.
  • Echo serca (inaczej echokardiografia) – badanie obrazowe serca. Pozwala ocenić budowę i działanie zastawek serca, dokonać pomiaru wielkości i pracy komór serca oraz zdiagnozować wady serca i nowotwory mięśnia sercowego. Badanie wykrywa także obecność płynu w worku osierdziowym.
  • Próba wysiłkowa – bada czynność elektryczną serca podczas wysiłku. Jest niezwykle przydatne, gdy trzeba ustalić przyczyny zaburzeń rytmu serca. Pozwala określić rokowania u chorych po zawale serca czy po zabiegach na tętnicach wieńcowych, a także poznać rodzaj wysiłku fizycznego, na jaki chory na serce może sobie pozwolić w codziennym życiu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oto jedzenie, które jest najgorsze dla serca. Lista produktów, które warto unikać! - Poznań Nasze Miasto

Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto