Otrzymają granty na ciekawe lokalne działania

Wiktoria Poczekaj
„Inwestujemy Lokalnie” to konkurs grantowy organizowany od kilku lat przez firmę Amica. W marcu rozstrzygnięto jego czwartą edycję. Najciekawsze inicjatywy społeczne zostały nagrodzone i miejmy nadzieję już niebawem będziemy mogli świadkami ich realizacji. Pomysłodawcy programu grantowego postawili sobie wyraźne cele. Chcą zwrócenia uwagi i docenienia inicjatyw wspierających działania poprawiające warunki życia lokalnej społeczności w obszarach: nauki i edukacji, lecznictwa i ochrony zdrowia, pomocy społecznej, ochrony środowiska oraz aktywności sportowej.

W IV z kolei edycji konkursu każdy uczestnik mógł ubiegać się o granty w wysokości do 5 tys. zł lub ekwiwalent w postaci sprzętu AGD marki Amica. Realizacja programu ma obejmować powiat szamotulski, w którym mieszka większość pracowników firmy. W szczególny sposób zainteresowaniem tegorocznej edycji objęto działania, w których otwierała się wrażliwość w obszarze szeroko pojętej różnorodności.

Ostatecznie wybrano do realizacji sześć projektów. Pierwszy z nich to ,,Ochrona zdrowia w Polsce – przewodnik dla migrantów”, który ma na celu przedstawić obcokrajowcom przebywającym w Polsce zasady funkcjonowania publicznego i prywatnego systemu opieki zdrowotnej i wskazać sposoby dołączenia do niego.

Kolejny projekt to: „Harcerze dla przedszkolaków’’. Poprzez aktywność w duchu harcerstwa beneficjenci grantu zamierzają podjąć działania, które zachęcą dzieciaki do aktywności fizycznej i rywalizacji w duchu ,,fair play’’. Przedszkolaki będą również brały udział w zajęciach artystycznych, zadaniach sprawnościowych oraz harcerskim torze przeszkód. Na pewno ich na zakończenie, zdołają uzbierać pokaźną kolekcję harcerskich sprawności.

Leś-Tech to otwarty turniej e-sportu i robotyki amatorskiej. W tym roku będzie miała miejsce kolejna edycja turnieju organizowanego przez szkołę na Leśnej. Ma się on odbyć w dniu 6 czerwca 2020.Wszystkie rozgrywki jak co roku, odbędą się w hali sportowej w Zespole Szkół nr 1 we Wronkach. To ważne wydarzenie nie tylko dla społeczności szkolnej. Kapituła konkursowa pozytywnie doceniła dotychczasową działalność i złożony wniosek na grant. Tym sposobem „Ogólnopolski turniej e-sportu LEŚ-TECH 2020” uzyskał dofinansowanie. Wnioskodawcy stawiają sobie za cel rozwijanie zainteresowania młodzieży i dorosłych w zakresie robotyki, informatyki oraz elektroniki, a także uczenie zasad zdrowej rywalizacji. Wydarzenie promuje rozgrywki sieciowe, jako nowoczesną i rozwijającą się w szybkim tempie dziedzinę sportu.
O rozwój najmłodszych chcą również zadbać beneficjenci kolejnego grantu. „Obudź w sobie geniusza – warsztaty kreatywności dla dzieci w wieku 10-12 lat” to następny zwycięski projekt. Dla dzieciaków przygotowane będą warsztaty, podczas których będą mieli możliwość spędzania ciekawego czasu z rodzicami, zintegrowania się ze sobą, rozwijania twórczego i kreatywnego myślenia oraz poznania technik usprawniających proces nauki. Pomysł ten ma pobudzić ciekawość i zmotywować dzieci do planowania własnych działań, w szczególności przygotowania do obowiązków szkolnych. Szkoda, że nie udało się tego projektu zrealizować przed rozpoczęciem narodowej kwarantanny.

Kolejny pomysł dedykowany jest szczególnie do cudzoziemców zamieszkujących na naszym terenie. „Integracyjny teatralny projekt Samotność wśród ludzi” ma na celu aktywizować cudzoziemców i rozpocząć dialog z lokalną społecznością. Jednak najważniejsza w nim jest integracja osób w różnym wieku, odmiennej narodowości oraz płci. Wszystko to jest możliwe, dzięki powstaniu teatru zrzeszającemu migrantów oraz osoby pasjonujące się sztuką. Teatr to uniwersalny język. Będziemy mieli okazję się o tym przekonać już wkrótce.

Ostatni nagrodzony projekt to „Baśniowa kraina integracji”. Tym razem integracja ma obejmować osoby z niepełnosprawnościami, które wspólnie przeczytają książki zawierające legendy ziemi wronieckiej i odtworzą opisane w nich sceny. Założeniem projektu jest przełamanie stereotypowego postrzegania osób niepełnosprawnych.

Akcja grantowa firmy Amica wystartowała po raz pierwszy w 2017 roku. Dotychczas odbyły się już cztery edycje konkursu. Granty mają na celu wesprzeć ciekawe inicjatywy społeczne, zgłaszane w formie projektów przez mieszkańców z terenu powiatu szamotulskiego. Jury ocenia m.in. siłę ich pozytywnego wpływu na codzienne życie lokalnej społeczności. Dzięki konkursowi osoby mające głowę pełną ciekawych pomysłów jak poprawić warunki życia lokalnego, ale nie mające pieniędzy na ich realizację mają świetną okazję do podzielenia się nimi i ich sfinansowania. Działania w ramach nagrodzonych projektów rozpoczną się jeszcze w roku 2020.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie