Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piąte urodziny cyfrowego Kinoteatru „Gwiazda” we Wronkach

Joanna Janicka
Wroniecki Kinoteatr „Gwiazda” obchodzi piąte urodziny. Z tej okazji jubilat wyprawił przyjęcie, na które zaprosił najlepszych gości, czyli mieszkańców Wronek, swoich codziennych widzów.

Przed pięcioma laty budynek obecnego wronieckiego kinoteatru pełnił funkcję sali koncertowo-kinowej. Odbywały się w niej koncerty, spektakle, spotkania organizacji społecznych, czy audycje muzyczne dla szkół. Brakowało w nim jednak profesjonalnego, cyfrowego kina, choć obiekt spełniał ku temu wszystkie wymagania. Wreszcie, dzięki staraniom dyrektora Wronieckiego Ośrodka Kultury, Michała Poniewskiego, w 2014 r. zakupiono cyfrowy projektor Christie CP2215 i rozpoczęto projekcje w formacie DCP w nowym Kinoteatrze „Gwiazda”.
Od tego czasu minęło właśnie pół dekady. Wroniecka, cyfrowa „Gwiazda” skończyła pięć lat. Pięć lat, odkąd mieszkańcy mogą cieszyć się cyfrową jakością wyświetlania filmów, także premierowych. Przez ten czas sporo się zmieniało. Rzecz jasna – na lepsze!
Pod koniec 2017 r. kinoteatr przeszedł gruntowny remont, podczas którego wymienione zostały m.in. fotele, oświetlenie i wykładziny. Pojawiła się również nowa kurtyna, która od tamtego czasu uświetnia wystawiane w Kinoteatrze spektakle, czy koncerty. „Gwiazda” zyskała przez ten czas także nowe logo.
Powiedzieć można zatem, że minęło bardzo owocnych i pełnych ciężkiej pracy pięć lat. I była to nie lada okazja do wyprawienia wspaniałego przyjęcia, na którym nie zabrakło dobrej muzyki, pysznego tortu i – oczywiście – trafnie dobranego seansu filmowego.
Przyjęcie odbyło się w minioną niedzielę, 27 października. Zgromadzoną na sali publiczność przywitali wiceburmistrz miasta i gminy Wronki Robert Dorna, dyrektor Wronieckiego Ośrodka Kultury Michał Poniewski oraz kierownik Kinoteatru „Gwiazda” Ilona Fudali.
Jubileusz rozpoczął się koncertem zespołu TKF – The Kapela Forumowa. Zespół dość „młody”, bowiem 12 czerwca zagrał swój premierowy koncert w Chełmie. Ideą Kapeli było, by w jednym zespole znaleźli się muzycy mocno związani z kinem. Grupa zatem okazała się idealna na urodziny Kinoteatru! Ponadto w zespole na gitarze zagrał kinooperator i akustyk Wronieckiego Ośrodka Kultury – Korneliusz Janicki, natomiast w chórkach, na przeszkadzajkach i na saksofonie altowym posłuchać można było także dyrektora WOK-u Michała Poniewskiego. Rzec by zatem można – sami swoi. Zespół – choć jak wspomniano wyżej – dość młody, okazał się jednak grupą na tyle zgraną muzycznie, by dać pełen energii, profesjonalny występ. W repertuarze znalazły się znane publiczności utwory filmowe polskie i zagraniczne.
Był też tort urodzinowy, do skosztowania którego zaproszono wszystkich gości. Zwieńczeniem imprezy był pokaz filmu „Bracia Lumière”. Seans niezwykle trafiony, będący pięknie zobrazowaną opowieścią o początkach kinematografii. W końcu to właśnie Louis i Auguste Lumière wymyślili pierwszy kinematograf oraz nakręcili pierwsze w historii filmy. Seans przedstawiał zatem zbiór licznych obrazów, swoistych klasycznych arcydzieł takich jak „Wyjście robotników z fabryki”, czy „Polewacz polany”. Wszystkie te obrazy zostały zrekonstruowane cyfrowo w jakości 4K oraz zebrane aby uczcić wspaniałe dziedzictwo braci Lumière.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto