Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzwonek za murami wronieckiego więzienia [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
We wtorek, 1 września blisko 160 osadzonych z 7 oddziałów Zakładu Karnego we Wronkach rozpoczęło naukę na kolejnym szczeblu edukacji. To ważny element resocjalizacji - podkreślają funkcjonariusze i funkcjonariuszki służby więziennej

Podniesienie poziomu wykształcenia skazanych i umożliwienie im zdobycia kwalifikacji zawodowych pełni istotną rolę w przygotowaniu osób odbywających karę pozbawienia wolności do życia poza murami więzienia.

- Zgodnie z polskim ustawodawstwem wszyscy osadzeni przebywający w zakładach karnych mają prawo do nauki. Edukacja skazanych, a zwłaszcza przygotowanie ich do podjęcia aktywności zawodowej po zakończeniu odbywania kary, jest jednym z zasadniczych elementów oddziaływań penitencjarnych. W więzieniu ważne jest stworzenie skazanym warunków do zdobycia wykształcenia i uzupełnienia kwalifikacji zawodowych. Od tego, czy osadzeni podniosą swoje kwalifikacje i zdobędą dyplom ukończenia szkoły zależeć będzie, czy ponownie popełnią przestępstwo i czy rozpoczną życie zgodne z ogólnie przyjętymi zasadami i prawem. Największą korzyścią płynącą z uzupełnienia wiedzy i kontynuacji edukacji jest powrót do rodziny, społeczeństwa oraz pracy - tłumaczy kpt. Agata Nowak z Zakładu Karnego we Wronkach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: OSADZENI PODNOSZĄ SWOJE KWALIFIKACJE ZAWODOWE

W minionym tygodniu ponad 150 osadzonych (z 7 oddziałów) we wronieckim więzieniu usłyszało pierwszy dzwonek. W Centrum Kształcenia Ustawicznego słuchacze pobierają naukę na poziomie ogólnym w 2 klasach liceum ogólnokształcącego, a także w 5 klasach o profilu zawodowym na kierunkach: operatora maszyn, ślusarza, kucharza oraz mechanika maszyn i urządzeń.

- W nowocześnie wyposażonej szkole, która w okresie wakacyjnym poddana została termomodernizacji, uczniowie korzystać będą z w pełni wyposażonej pracowni gastronomicznej, praktyk zawodowych na najnowocześniejszych maszynach, jakimi dysponuje Państwowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Metalowego POMET oraz biblioteki szkolnej, w której udostępniane są osadzonym wszystkie niezbędne podręczniki oraz lektury - wylicza kpt. Nowak.

Grono pedagogiczne tworzy 17 nauczycieli, którzy poza murami więzienia na co dzień uczą młodzież. Cechuje ich nie tylko bogate doświadczenie i zasób specjalistycznej wiedzy, ale i wysoka odporność na podwyższony poziom stresu.

- W skład zespołu szkolnego wchodzą również sekretarka szkolna oraz Dyrektor Centrum Kształcenia – mgr Beata Grabowska, która nieustanie czuwa nad całością funkcjonowania szkoły - dopowiada kpt. Agata Nowak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto