Pniewy. Gmina już po przetargu dotyczącego wdrażania mobilności miejskiej

Redakcja
W tym roku rowery miejskie pojawią się w Pniewach Waldemar Wylegalski/poznan.naszemiasto.pl
Jednym z ciekawszych zadań w ramach rewitalizacji Pniew jest wdrażanie zrównoważonej, kompleksowej mobilności miejskiej na terenie Gminy Pniewy w ramach strategii niskoemisyjnej.

W lutym tego roku władze gminy ogłosiły przetarg w związku z planowaną kompleksową mobilnością. Otwarcie ofert nastąpiło w marcu. Zanim jednak o przetargu, to przypomnijmy, co ma w mieście powstać.

Po pierwsze planowane jest zintegrowane centrum przesiadkowe zlokalizowane w rejonie skrzyżowania ulic Pocztowej i Poznańskiej – w zakresie wykonania parkingu B&R oraz parkingów dla rowerów miejskich. W ramach tego zadania należy wykonać nawierzchnię z kostki betonowej i montażem stojaków dla 40 rowerów – w ramach Bike & Ride, a także nawierzchnię z kostki betonowej czerwonej oraz montaż 30 stojaków na rowery miejskie.

Drugie zadanie, to budowa ciągu rowerowego w rejonie ulicy Międzychodzkiej i Jeziornej wraz z oświetleniem ulicznym, a także remont schodów w rejonie ul. Jeziornej w Pniewach. Kolejna sprawa, to ciąg rowerowy w rejonie ulicy Targowej - zadanie obejmuje dostawę i montaż znaków drogowych - 2 słupki oraz 5 znaków, zgodnie z projektem organizacji ruchu.

Ponadto powstać ma też ciąg rowerowy w rejonie szkół podstawowej i gimnazjum wraz z parkingami B&R, w tym montaż 20 stojaków na rowery. Planowany jest również parking B&R oraz zatoki autobusowe przy istniejącej drodze rowerowej w rejonie ulicy Poznańskiej – w zakresie wykonania parkingu B&R oraz parkingów dla rowerów miejskich, a także parkingi B&R przy istniejącej ścieżce rowerowej i zatokach autobusowych w rejonie ulicy św. Urszuli Ledóchowskiej.

Ponadto w ramach całej inwestycji mają również zostać zainstalowane tablice informacyjno – zdjęciowe. Całość będzie się bardzo dobrze prezentowała i przede wszystkim idealnie wpisze się w rewitalizację Pniew.

Jeśli chodzi o otwarcie przetargu, to tuż przed nim gmina poinformowała, że na całe zadanie planuje wydać 1 milion złotych. Swoje oferty na wykonanie inwestycji złożyły dwa przedsiębiorstwa. Pierwsza, to oferta firmy Graeb Przedsiębiorstwo Drogowe z Pniew, a proponowana cena brutto wyniosła 1 097 160 zł. Z kolei drugą ofertę złożył Zakład Robót Inżynieryjnych Produkcyjno- Usługowo- Handlowy Mieczysław Szczechowiak również z Pniew. Oferowane cena brutto to 751 280 złotych. Obie firmy zaproponowały 120 miesięcy gwarancji na swoje roboty.

Obecnie komisja przetargowa sprawdza dokumenty złożone przez przedsiębiorców i dopina wszystkie kwestie formalne. Dopiero po tym, będzie można dokonać ostatecznego wyboru. Samo zadanie ma zostać wykonane do 31 maja tego roku.

Wdrażanie zrównoważonej, kompleksowej mobilności miejskiej na terenie Gminy Pniewy w ramach strategii niskoemisyjnej, to jak już wspominaliśmy, tylko jeden z etapów rewitalizacji Pniew. W lutym tego roku burmistrz Pniew Jarosław Przewoźny wskazywał nam, że w tegorocznym budżecie zaplanowano zaplanowano w sumie 12 inwestycji:

-_ Budowa ścieżki pieszo - rowerowej na ulicy Lwóweckiej w Pniewach (zadanie realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad), przebudowa ulicy Księdza M. Maciejewskiego z odwodnieniem, przebudowa ulic Tęczowej i Jasnej, na odcinku pomiędzy ulicami Promienistą i Spokojną, przebudowa ulicy Grobia, utwardzenie płytami drogowymi dróg w rejonie ulicy Łąkowej, zagospodarowanie parku "Boisko Sokoła", modernizacja pomieszczeń budynku liceum, wyposażenie budynku Biblioteki i Centrum Kultury_ - wylicza burmistrz Pniew.

Ale to nie wszystko, bo w ramach tych planów ma zostać również zagospodarowany turystycznie teren kąpieliska w Zamorzu, a także budowa chodnika w miejscowości Konin. Trwa też renowacja elewacji Liceum Ogólnokształcącego w Pniewach oraz zagospodarowanie terenu wokół szkoły, a także budowa budynku Biblioteki i Centrum Kultury. Wcześniej zakończono termomodernizację liceum. Dodać również warto, że w ramach rewitalizacji, w 2020 roku władzom Pniew udało się wykonać przebudowę ulicy Świętego Ducha.

- Już się nie mogę doczekać realizacji tego przedsięwzięcia. Same dukty rowerowe bardzo polepszą życie na - rowerzystom. A do tego jeszcze te przystanki bike & ride, czy sieć rowerów miejskich. Należy pochwalić władze naszej gminy, że zdecydowały się pójść w tego typu rozwiązanie. Szczególnie, że zachęca z postawienia samochodu, a użycia roweru. Mam nadzieję, że cała inwestycja będzie oddana na czas - usłyszeliśmy.

Problemy kadrowe gastronomii

Wideo

Dodaj ogłoszenie