Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pniewy. O kulturze i podróżach - "olimpijskie" projekty Zwolnionych z Teorii w Liceum Sióstr Urszulanek SJK

Magda Prętka
Magda Prętka
Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
"Złączeni Coolturą" oraz "PodróŻyjemy" - to pomysłowe projekty społeczne, których celem jest zwrócenie uwagi na konieczność otwarcia kulturowego oraz dostrzeżenie roli podróży w życiu codziennym każdego człowieka. Młodzież z Pniew realizuje je w ramach kolejnej edycji Zwolnionych z Teorii

Zwolnieni z Teorii w Pniewach

Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach bierze udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. W jej ramach uczennice i uczniowie realizują ciekawe projekty społeczne, których celem jest zwrócenie uwagi m.in. na konieczność budowania pomostów międzykulturowych, a także na wartości kryjące się w poznawaniu regionu, kraju oraz świata podczas rozmaitych podróży. Przy okazji zacieśniają więzi koleżeńskie, kooperują ze sobą i uczą się współpracy w grupie. A wszystko po to, by dowieść, że szkolna rzeczywistość wcale nie musi ograniczać się do zajęć przedmiotowych.

"Złączeni Coolturą"

W pniewskim liceum realizowane są 2 „olimpijskie” projekty. „Złączeni Coolturą”, to cykl rozmaitych działań prowadzonych za pośrednictwem mediów społecznościowych, które za cel stawiają sobie ukazanie młodzieży piękna odmiennych – od europejskiej – kultur. Autorki projektu: Antonina, Marta, Róża, Michalina i Kinga – uczennice klasy medialnej IA opowiadają o tym, bazując m.in. na filmach, książkach oraz znanych postaciach.

- Chcemy przede wszystkim skupić się na tradycjach i świętach obchodzonych we wskazanych przez nas regionach. Zajmiemy się całym światem wybierając i opisując tradycje krajów, które uznamy za ciekawe i ważne. Pragniemy przy tym podpowiadać, w jaki sposób należy zachować się w danym kraju, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w kontaktach międzynarodowych. Chcemy, aby ludzie wiedzieli co wypada, a czego nie wypada mówić, robić podczas podróży lub rozmowy – tłumaczą licealistki.

Prezentując zdjęcia rozmaitych zakątków świata, rozbudzają ciekawość swoich odbiorców, zachęcając ich przy tym do poznania, poszerzenia wiedzy, a nawet odwiedzenia nieznanych dotąd miejsc.

- Polskie tradycje i polska obyczajowość, to tylko jeden z elementów kultury światowej. Ciekawość otaczającego nas świata jest pasją każdej z nas, jednak w większości nie łączy się to z geografią jako przedmiotem szkolnym. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wiedza geograficzna jest bardzo ważna, więc na naszych profilach pojawią się także informacje z "naukowego" punktu widzenia. Chcemy jednak, żeby nasi obserwatorzy wiedzieli, że geografia to nie tylko nudne przewijanie stron w atlasie i wykresów, ale przede wszystkim coś co pomoże nam zrozumieć świat i ludzi – komentują.

Założenia te skrupulatnie realizują. Na facebookowej stronie projektu publikują m.in. ciekawostki kulturowe, oraz turystyczne związane np. z Anglią, Brazylią, czy Francją. Nie brakuje w nich odniesień do kultowych filmów jak "Leon Zadowiec", brytyjskich detektywów i złodziei, karnawału w Rio de Janeiro, a nawet zjawiskowej samby!

Rzetelność w przygotowywaniu informacji idzie też w parze z dbałością o detale wizualne, stąd wspomniane ciekawostki opracowywane są w formie estetycznych graficznie plansz.

Dziewczęta w planach mają także zorganizowanie konkursu dla koleżanek i kolegów ze szkolnych ław, dzięki któremu młodzież z jednej strony lepiej przyswoi informacje na temat specyfiki danych kultur, z drugiej stanie się świetną formą rozrywki.

"PodróŻyjemy"

Podróżom z kolei poświęcony jest projekt realizowany przez Julię Strzelecką, Julię Kubiak, Maksymiliana Mizerę i Oliwię Świerkowską. Pod hasłem „PodróŻyjemy” grupa prezentuje na Instagramie i Tik Toku miejsca na całym świecie, do których warto zajrzeć. Skąd pomysł na taką tematykę?

- W ciągu ostatnich 3 lat widoczny jest spadek osób podróżujących poza granice swojego państwa. Spowodowane jest to nie tylko pandemią koronawirusa, ale i niechęcią, czy raczej obawami związanymi z obcą kulturą, językiem, społeczeństwem. Inną sprawą pozostają rosnące ceny podróży, jak również samych biur oferujących wycieczki zagraniczne. Chcemy zatem podpowiadać, w jaki sposób radzić sobie z tymi trudnościami, na co zwrócić uwagę planując wyjazd i jak bez stresu go zorganizować. Na naszym TikToku i Instagramie przedstawiamy ciekawe miejsca do odwiedzenia oraz różne oferty biura podróży – opowiadają.

Trzeba przyznać, że robią to z rozmachem i w bardzo przystępnej formie. Bazując na relacjach fotograficznych oraz krótkich filmikach opowiadają m.in. o wycieczkach do Włoch, Chin, Meksyku, Turcji, Nowej Zelandii, czy Wietnamu.

Prezentują najciekawsze pod względem turystycznym, jak i kulturowym miejsca, miasta, obiekty, które dopełniają ciekawostkami i szczegółami historycznymi. A wszystko to podane jest w wysmakowanej oprawie wizualnej, która bezwiednie przykuwa uwagę.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto