Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pniewy otrzymały tytuł gminy społecznie odpowiedzialnej

Wiktoria Poczekaj
Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu ogłosiły 18 czerwca rozstrzygnięcie konkursu „Samorząd Społecznie Odpowiedzialny". Pierwsze miejsce i tytuł Samorząd Społecznie Odpowiedzialny zdobyła Gmina Pniewy. Drugim laureatem był samorząd Rogoźna.

- Obie gminy są w niezwykły sposób zaangażowane w rozwój sektora ekonomii społecznej, a także najaktywniej wspierają i współpracują z podmiotami ekonomii społecznej funkcjonującymi na ich terenie - czytamy na stronie organizatorów konkursu.
Honorowy Tytuł "Samorząd Społecznie Odpowiedzialny" za rok 2019 przyznany został Gminie Pniewy za kształtowanie wspólnoty włączającej poprzez budowanie partnerstwa lokalnego, wspieranie przedsiębiorstw społecznych w oparciu o wartości solidaryzmu, współpracy i wzajemności i stosowanie społecznie odpowiedzialnych zamówień publicznych.
- Odpowiedzialność społeczna różni się od działalności charytatywnej kilkoma aspektami. Najważniejsze jest w tym podejściu budowanie więzi międzyludzkich opartych na partnerstwie i wzajemnym poszanowaniu - tłumaczy burmistrz Gminy Pniewy, Jarosław Przewoźny.
To zdaniem burmistrza odpowiedzialne budowanie relacji, która nie tworzy hierarchii między dającym a biorca pomocy. Odpowiedzialność społeczna uczy, że każda ze stron otrzymuje coś wartościowego. Gospodarz miasta przytacza tu choćby naproszą sytuacją, porządkowaniem miasta. Jedna ze stron otrzymuje prace i godne warunki, druga porządek w swoim otoczeniu, miasto pięknieje. - Nie ma tu lepszych, ważniejszych, większych. To inny sposób współpracy oparty na zmianie myślenia, praca zaś uszlachetnia każdą ze stron tego partnerstwa - objaśnia burmistrz.
Burmistrz dzieląc się swoimi spostrzeżeniami mówi o tym jak często nasze pomaganie jest oparte na jednorazowej akcji. Nie widzi w tym nic złego, jednak jest to zarazem mniej skuteczne. Dajemy pomoc, w poczuciu zadowolenia z siebie i satysfakcji myślimy, że problem został już rozwiązany. Tymczasem najczęściej nie jest to takie proste i oczywiste. Swego rodzaju upolitycznianie pomagania może przynieść efekty odmienne od założeń. Gdy dla osiągnięcia politycznych celów samorządowcy chwalą się realizowaną pomocą łatwo mogą zniszczyć więzi partnerstwa wiążące obie strony.
Gmina Pniewy jest członkiem partnerstwa lokalnego na rzecz rozwoju ekonomii społecznej, założycielem Centrum Integracji Społecznej Ostoja w Pniewach i we współpracy z samorządem gminy Kwilcz Spółdzielni Socjalnej Horyzont. W najbliższej przyszłości ta współpraca ma zostać rozszerzona o kolejne samorządy. Również organizacje pozarządowe mogą liczyć na wsparcie ze strony samorządu poprzez doradztwo merytoryczne m.in. w aplikowaniu o środki zewnętrzne, a także poprzez udzielanie pożyczek w celu zabezpieczenia wkładu własnego do składanych wniosków. Członkowie partnerstwa lokalnego w Pniewach są też aktywnie zaangażowani w rozwój nowych inicjatyw włączających na terenie innych gmin i powiatów w całej Polsce.
Gminie potrzebne są różne formy współpracy. Nie wszystkie z zdań jest w stanie realizować sama. Do tego potrzebna jest partnerska współpraca
- Otrzymana nagroda to nie jest jakiś wielki wyjątkowy sukces. Po prostu staramy się realizować zobowiązania jakie niesie patronat nad miastem Św Urszuli Ledóchowskiej. To nasza święta już 100 lat temu uczyła nas odpowiedzialności społecznej. Na najbliższej sesji zostanie wywołana nowa uchwała. Chcemy wesprzeć stowarzyszenia, których priorytetem jest działanie na rzecz czystego powietrza. Zostanie rozpisany konkurs, a w jego wyniku dofinansujemy działania, które pomogą mieszkańcom w pozyskaniu środków z WFOŚW na zakup nowych kotłów, czy systemów ogrzewania budynków Na ten rok chcemy przeznaczyć na ten cel 30 tys. złotych. Dofinansowanie zostanie uzależnione od ilości skutecznie złożonych wniosków. Walka ze smogiem musi rozpocząć się już teraz, a nie w sezonie grzewczym - tłumaczy burmistrz Jarosław Przewoźny.
Wielokrotnie na naszych łamach informowaliśmy o szeregu innych aktywności Gminy Pniewy na rzecz społecznej odpowiedzialności. Programy GKPRiPA - Postaw na Rodzinę, Pniewska Akademia Rodzin Aktywnych, Dzienny Dom Seniora, Dzienny Dom Opieki Medycznej, konkursy fotograficzne czy ogrodnicze dla rodzin to elementy świadomej polityki realizowanej na rzecz potrzebujących.
- Zapraszamy w swym działaniu wszystkich do współtworzenia - dodaje na koniec burmistrz.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto