Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Pniewy pełne historii" - rozwiąż quest przemierzając ulice wielokulturowego miasta

Magda Prętka
Magda Prętka
Mat. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy
Na miłośników i miłośniczki zagadek czeka nie lada gratka! Odwiedzając Pniewy rozwiązać można już nie jeden, a dwa questy! "Pniewy pełne historii" to gra terenowa wiodąca szlakiem wielokulturowego miasta

Questy w powiecie szamotulskim

Questy, czyli gry terenowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Z jednej strony pozwalają na obcowanie z ważną, często zapomnianą historią, z drugiej stają się ciekawą formą spędzenia czasu wolnego w klimacie detektywistycznej zabawy.

Miłośników i miłośniczek zagadek, którzy podążając za wskazówkami poszukują wielkiego skarbu, nie brakuje również w powiecie szamotulskim. Na mapie wielkopolskich gier terenowych już kilka lat temu zagościł Gród Halszki, Wronki, niedawno wpisało się na nią Chojno. Szczególne są w tym przypadku Pniewy, gdzie odkrywcy zaglądają już nie tylko po to, by rozwiązać quest „Po Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej”. Za sprawą Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy, od czerwca łamigłówki prowadzące do skarbu czekają także w różnych lokalizacjach miasta.

Gm. Wronki. Rozwiązywali zagadki podążając ścieżkami legend ...

"Pniewy pełne historii"

Wszystko dzięki projektowi pn. „Pniewy pełne historii”, finansowanemu ze środków Fundacji PZU, który wspomniana placówka realizowała na przełomie maja i czerwca. W jego ramach odbyły się warsztaty questowo–krajoznawcze, którego owocem stała się gra terenowa opowiadająca o losach Polaków, Żydów i Niemców zamieszkujących niegdyś Pniewy. Jej autorkami są: Iwona Ratajczak, Agnieszka Raczkowska, Beata Kajzderska oraz Natalia Stępień.

- Tak naprawdę z tym pomysłem nosiłyśmy się od kilku lat. Do realizacji projektu finalnie zmobilizowała nas pandemia, która uniemożliwiła wiele działań w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami. Pomyślałyśmy zatem, że quest stanie się ciekawą formą zabawy, w którą pniewianie będą mogli włączyć się samodzielnie – tłumaczy Natalia Stępień z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: QUESTY W POWIECIE SZAMOTULSKIM

Gra terenowa na ulicach wielokulturowego miasta

Quest „Pniewy pełne historii” nieprzypadkowo miał swoją premierę w czerwcu. Zwyczajowo to właśnie w tym miesiącu odbywały się Dni Pniew. Sytuacja epidemiologiczna uniemożliwiła jednak organizację święta miasta w tym roku. Bibliotekarki uznały zatem, że będzie to idealna okazja do promocji gry terenowej – niejako w zastępstwie miejskiej zabawy, choć w zupełnie innej formule.

- Temat questu to efekt prac warsztatowych. Często zapominamy o tym, że Pniewy były niegdyś miastem wielokulturowym, a to przecież ważna część naszej historii. Uznałyśmy, że warto o tym fakcie przypomnieć, zapraszając do zabawy w formie spaceru, podczas którego uczestnicy odwiedzać będą miejsca charakterystyczne dla dawnych mieszkańców – mówi Natalia Stępień.

Zainteresowanie grą w Pniewach jest ogromną

Jeszcze przed oficjalną premierą gra została przetestowana przez chętne osoby w różnym wieku. Po około miesięcznej pracy quest był gotowy. Dziś rozwiązać mogą go nie tylko pniewianie i pniewianki, lecz odkrywcy z całej Polski. Gra została bowiem dodana do bazy Wielkopolskich Questów. Wystarczy tylko zajrzeć na stronę www.regionwielkopolska.pl/questy (ZOBACZ TUTAJ), pobrać i wydrukować broszurę z zagadkami, a następnie wyruszyć w miasto! Broszury dostępne są także w bibliotece i urzędzie miasta.

- Zainteresowanie grą jest bardzo duże, w centrum miasta spotkać można grupy osób przyglądających się pobliskim kamienicom i rozwiązujących zagadki - taki widok bardzo nas cieszy. Sądząc po wpisach w Księdze questowiczów, która znajduje się w skrzynce z pieczątką na samym końcu gry, w Pniewach pojawiło się wielu gości, którzy przyjechali specjalnie po to, by rozwiązać quest – komentują z uśmiechem autorki gry.

"PNIEWY PEŁNE HISTORII" - POBIERZ QUEST

Warto dodać, że na spacer pod hasłem „Pniewy pełne historii” kilka tygodni temu wyruszyły również osoby z niepełnosprawnościami. Aż 3 grupy ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Jawor” działającego w Pniewach wcieliło się w rolę detektywów, by jeden z leniwych, letnich dni zamienić w pasjonującą przygodę. Quest jest tego gwarantem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto