Pniewy stawiają na ekologię! Pniewski Rower Gminny cieszy się coraz większym zainteresowaniem

Magda Prętka
Magda Prętka
Udostępnij:
W piątek, 1 października na terenie Łazienek Miejskich w Pniewach odbyła się konferencja prasowa z udziałem zastępcy burmistrza, Józefa Ćwiertni, urzędników oraz przedstawicieli stowarzyszenia Odjechani Team. Głównym tematem spotkania był uruchomiony pod koniec września system Pniewskiego Roweru Gminnego

Pniewy stawiają na ekologię i inwestują w zielone miasto

Choć system Pniewskiego Roweru Gminnego działa dopiero od końca września, cieszy się już sporym zainteresowaniem miejscowych. Tylko w ciągu pierwszych 10 dni funkcjonowania odnotowano ponad 320 wypożyczeń. To kolejne po budowie Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego, wykonaniu sieci nowych ścieżek rowerowych, przystanków Bike&Drive oraz zatok autobusowych działanie, wpisujące się w projekt pn. „Wdrażanie zrównoważonej, kompleksowej mobilności miejskiej na terenie Gminy Pniewy w ramach strategii niskoemisyjnej”.

Szamotuły. Wyprzedaż Garażowa po raz kolejny. Bo zamiast wyr...

Na jego realizację samorząd otrzymał w roku 2019 dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu w ramach Europejskiego Funduszu Regionalnego. Wysokość wsparcia, to ponad 3,7 mln zł , a wartość całego projektu oszacowano na 4,4 mln zł. To właśnie jemu poświęcona została piątkowa konferencja prasowa.

Rowery miejskie - wisienką na torcie

Zastępca burmistrza Pniew, Zenon Ćwiertnia podkreślał, że system rowerów miejskich, to przysłowiowa wisienka na torcie wieńcząca szereg działań proekologicznych, jakie samorząd podejmował na przestrzeni kilku ostatnich lat.

W roku 2017 bowiem gmina oddała do użytku Zintegrowane Centrum Przesiadkowe, którego budowa została sfinansowana ze środków budżetowych (gmina znalazła się na liście rankingowej programu Urzędu Marszałkowskiego, lecz z uwagi na wyczerpanie alokacji środków pieniądze nie zostały przyznane). W kolejnych latach – już z wykorzystaniem przyznanej dotacji (chodzi o wspomniane 3,7 mln zł) - w Pniewach powstały ciągi rowerowe (rejon ulic: Międzychodzkiej, Targowej, Jeziornej i Poznańskiej, teren przy szkole podstawowej) oraz parkingi Bike&Ride ułatwiające przesiadanie się z roweru na autobus i samochód.

Pod koniec września natomiast uruchomiono sieć bezobsługowych stacji wypożyczeń jednośladów (wartość po przetargu to nieco ponad 830 tys. zł). Tym samym Pniewy stały się prawdopodobnie najmniejszym miastem w Wielkopolsce z taką infrastrukturą.

Szamotuły. Letni Targ Wymiany Roślin po raz pierwszy w mieście

Na czym polega system Pniewskiego Roweru Gminnego?

Do dyspozycji mieszkańców i mieszkanek jest w sumie 60 rowerów zlokalizowanych w 17 stacjach, przy czym jedna mieści się w Chełmnie. To rowery nowej generacji, wyposażone w 7-biegowy napęd oraz oświetlenie, które automatycznie załącza się po zmroku. 10 z nich dodatkowo posiada foteliki dla dzieci.

Jednoślady wypożyczyć można za pośrednictwem aplikacji mobilnej Roovee (dostawca systemu) lub wysyłając SMS – to rozwiązanie dla osób, które nie posiadają smartfonów. W pierwszym przypadku wystarczy ściągnąć na telefon aplikację Roovee, zarejestrować się w systemie i wpłacić depozyt w wysokości 20 zł. Następnie wybieramy na mapie interesującą nas lokalizację roweru i przy użyciu czytnika skanujemy kod QR znajdujący się na jednośladzie. Ten chwilę później zostanie odblokowany.

Gm. Pniewy. "Wyścig przez Wieki" po raz piąty w Zajączkowie....

Wypożyczenie roweru przez SMS również wymaga jednorazowej rejestracji w systemie Roovee oraz uiszczenia opłaty. Kolejnym krokiem jest wysłanie wiadomości z numerem roweru do dostawcy systemu.

Użytkowanie jednośladów do 30 minut jest całkowicie bezpłatne. Później, za każdą minutę zapłacimy 5 groszy. Co ciekawe – system obsługiwać będzie nie operator zewnętrzny, lecz Spółdzielnia Socjalna „Horyzont” działająca w Pniewach. Zajmie się ona zarówno serwisowaniem, jak i transportem rowerów. System prawdopodobnie działać będzie w okresie od kwietnia do listopada.

Pniewski Rower Gminny w przyszłości będzie rozbudowywany?

Józef Ćwiertnia tłumaczył, że w tym roku Pniewski Rower Gminny uruchomiony został niejako pilotażowo.

- Stwierdziliśmy, że skoro mamy już wszystko gotowe, nie będziemy czekać do przyszłego roku z udostępnieniem rowerów mieszkańcom. Sezon oczywiście nie będzie pełen, ale da nam to możliwość przyjrzenia się, w jaki sposób system funkcjonuje i jak odbierają go mieszkańcy – mówił zastępca burmistrza dodając, że termin rozpoczęcia sezonu w przyszłym roku uzależniony może być od warunków pogodowych, stąd też nie określono konkretnej daty jego startu.

Pniewy powitały kopię cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Niewykluczone, że w przyszłości Pniewski Rower Gminny będzie rozbudowywany o kolejne stacje, a co za tym idzie – zwiększy się ilość jednośladów. W tym przypadku wszystko zależeć będzie od zainteresowania miejscowych. Być może wybrane stacje wyposażone zostaną również w tzw. punkty naprawcze (podstawowe narzędzia do naprawy rowerów, z których mieszkańcy i mieszkanki mogliby korzystać w przypadku awarii własnych rowerów).

W odróżnieniu od systemu rowerów miejskich działających w Szamotułach, pniewski projekt nie posiada stacji dokujących. Oferuje opcję „pauzy” podczas jazdy (np. gdy chcemy zrobić zakupy) oraz rezerwację roweru na 10 minut przed dotarciem do stacji. Każda z nich została specjalnie oznakowana i wyposażona w instrukcję wypożyczenia sprzętu. Wskazówki w tym zakresie znajdują się także na rowerach.

Pniewskie Bractwo Morsów rozpoczęło sezon 2021/2022 [ZDJĘCIA]

Podstawą jest infrastruktura

Czy jazda na dwóch kółkach stanie się nową, miejską tradycją? Józef Ćwiertnia nie kryje nadziei, że tak właśnie będzie. Gmina zamierza sukcesywnie rozbudowywać sieć ścieżek rowerowych, zdając sobie sprawę z tego, że aby Pniewski Rower Gminny zdał egzamin, infrastruktura jest do tego niezbędna. Stąd też - jak mówił zastępca burmistrza - ważnym elementem dotychczasowych, ale i przyszłych inwestycji drogowych samorządu są i będą ścieżki dedykowane jednośladom, bądź ciągi piesze umożliwiające poruszanie się na dwóch kółkach.

Zielone Pniewy

Warto zaznaczyć, że „Wdrażanie zrównoważonej, kompleksowej mobilności miejskiej na terenie Gminy Pniewy w ramach strategii niskoemisyjnej” to nie jedyny projekt proekologiczny realizowany przez samorząd. W mieście przeprowadzono również modernizację obiektów użyteczności publicznej, celem przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, ze szczególnym naciskiem na zwiększenie efektywności energetycznej. Termomodernizacji poddano w sumie 6 obiektów oświatowych, z czego połowa zyskała instalacje fotowoltaiczne.

Z kolei w ramach I etapu rewitalizacja Miasta Pniewy przy ulicy Polnej powstał zbiornik retencyjny na wody opadowe, a harcówka przebudowywana na nową siedzibę Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy, stanie się obiektem w standardzie pasywnym. Dodatkowo, zadanie przewiduje możliwość zasilania spłuczek w toaletach wodami opadowymi.

"Pniewy pełne historii" - rozwiąż quest przemierzając ulice ...

Wspomniane zadania również realizowane były i są z wykorzystaniem środków zewnętrznych.

Za Pniewski Rower Gminny trzymamy kciuki. Wszak głównym celem działania jest nie tylko rekreacja, ale przede wszystkim zmniejszenie ilości spalin, redukcja hałasu i przekonanie miejscowych do tego, że ekologiczne podróże po Pniewach na dwóch kółkach przynieść mogą znacznie więcej korzyści, aniżeli jazda samochodem.

Co ważne - z myślą o osobach w wieku senioralnym członkowie stowarzyszenia rowerzystów Odjechani Team przeprowadzili warsztaty w Dziennym Domu Seniora. Zaplanowano też otwarte spotkanie z mieszkańcami i mieszkankami, podczas którego Odjechani instruować będą, jak w prosty sposób wypożyczyć można rower.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie