Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pniewy świętowały Dzień Niepodległości z radością i pewną refleksją

Magda Prętka
Magda Prętka
Pniewianie i pniewianki wspólnie obchodzili Święto Niepodległości. Nie zabrakło modlitwy, muzyki, tradycyjnych rogali i Mazurka Dąbrowskiego śpiewanego ze wzruszeniem i wielką radością

Święto Niepodległości w Pniewach

Niepodległościowe świętowanie w Pniewach rozpoczęło się już w środę, 10 listopada. Wczesnym wieczorem w kościele pw. św. Wawrzyńca została oprawiona msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. Wojciech Słomiński. Wierni pogrążyli się w modlitwie, pozwalając sobie na wiele refleksji dotyczących znaczenia wolności w dzisiejszym świecie. Po nabożeństwie przed zgromadzonymi wystąpił Zespół Ludowy "Chełmianki".

Mieszkańcy i mieszkanki przy akompaniamencie Pniewskiej Orkiestry Dętej i w towarzystwie pocztów sztandarowych przeszli następnie pod pomnik Powstańców Wielkopolskich znajdujący się przy szkole podstawowej. Słowa Mazurka Dąbrowskiego, niczym echo, roznosiły się po całym mieście.

Oddali hołd poległym za wolną Polskę

Klasa mundurowa z Zespołu Szkół im. Emilii Sczanieckiej złożyła raport, a poczty sztandarowe oddały hołd wszystkim osobom walczącym o niepodległą Polskę. Przedstawiciele władz samorządowych - lokalnych i wojewódzkich, parlamentarzyści, sympatycy partii politycznych, a także osoby reprezentujące pniewskie szkoły, organizacje, stowarzyszenia i instytucje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów w barwach narodowych. Zapłonęły znicze. Bractwo kurkowe wykonało zaś salwę armatnią.

Tradycyjne rogale i wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego

Po zakończeniu części oficjalnej obchodów Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy zaprosiła do kultywowania wielkopolskiej tradycji i skosztowania rogali. Na tym jednak świętowanie się nie zakończyło.

W czwartek, 11 listopada w samo południe pniewianie i pniewianki zgromadzili się przed kościołem św. Wawrzyńca, by wspólnie zaśpiewać Mazurek Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu". Przed świątynią pojawiły się dzieci, młodzież, ich rodzice, seniorzy i seniorki. Nie zabrakło Bractwa Morsów Pniewy, a także rowerzystów z Odjechanych Team, którzy przy kościele zakończyli tradycyjny "Odjechany Rajd Niepodległości". I tak, kilka pokoleń z radością śpiewało "Jeszcze Polska nie zginęła...".

Św. Marcin na białym koniu

Po południu natomiast na ulicy Spacerowej odbyła się kolejna odsłona Festynu św. Marcina. Frekwencja dopisała, a na przybyłych czekała moc atrakcji - od degustacji rogali począwszy, przez gry i zabawy dla dzieci, na spotkaniu ze św. Marcinem, który do Pniew - jakżeby inaczej - zajechał na białym koniu kończąc.

Dzierżąc balony w barwach narodowych najmłodsi wracali do domów z szerokimi uśmiechami na twarzach. Dorosłym towarzyszyło zaś poczucie dumy i spokoju. Bo Święto Niepodległości w Pniewach stało się manifestacją radości i wolności, świętem wspólnoty lokalnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto