Pniewy. Wiele inwestycji w ostatnim kwartale. Znamy też budżetowe plany na 2022 rok

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Udostępnij:
Bardzo udana pod względem inwestycji jest końcówka roku w gminie Pniewy. Już w listopadzie władze chwaliły się kilkoma inwestycjami, jakie udało się zrealizować oraz tymi, które są na ukończeniu.

Z tych ważniejszych – a już w ostatnich tygodniach zakończonych należy wspomnieć choćby zakup prasy ślimakowej firmy VTA Technology na potrzeby Pniewskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

- Pozwala ona na skuteczne odwodnienie osadów ściekowych, zmniejszając ich ilość i koszty zagospodarowania. Nowa prasa w porównaniu do obecnie stosowanej zużywa mniej wody oraz wykazuje się lepszą skutecznością – informuje Urząd Miejski.

Ponadto zakończono remont frontu kaplicy cmentarnej. Zakres prac obejmował demontaż istniejącej ściany szklano-metalowej, montaż ściany szklano-aluminowej, odmalowanie fragmentu ściany, ułożenie kostki w strefie wejścia oraz zamontowanie oświetlenia. Wykonawcą był Zakład Usługowo-Wielobranżowy Piotr Cegliński z Pniew, a koszt zadania wyniósł 104 690, 66 zł.

W ostatnich tygodniach zainstalowano również kolejny punkt służący do zbiórki elektroodpadów. Jak wskazano, ba terenie miasta Pniewy są już zamontowane trzy takie urządzenia, które znajdują się następujących lokalizacjach: Zintegrowane Centrum Przesiadkowe (dawny dworzec PKS), rejon skrzyżowania ul. Poznańskiej i teren przy Szkole Podstawowej w Pniewach. Kolejne zamontowane były przy Szkole Podstawowej w Nojewie i Chełmnie. Pniewski Punkt Elektroodpadów stanowi odpowiedź na wyzwanie, jakim jest edukacja społeczeństwa w zakresie segregacji odpadów niebezpiecznych. Wszystko to w trosce o nasze otoczenie, planetę i czyste powietrze.

Kończą się również prace zarówno związane z elewacją pniewskiego Liceum, jak i te przy zagospodarowaniu parku „Boisko Sokoła” przy ulicy Dworcowej.

My z kolei postanowiliśmy sprawdzić, jakie inwestycje władze Pniew zaproponowały w ramach projektu budżetu gminy na 2022 rok. Sam dokument będzie szerzej omawiany przez radnych, a następnie – najpewniej w grudniu uchwalany.

Na inwestycje mają być przeznaczone ponad 4 miliony złotych. Wstępnie 300 000 zł zaproponowano na zagospodarowanie terenu rekreacyjnego w Karminie, milion złotych na przebudowę ulicy Ks. M. Maciejewskiego w Pniewach z odwodnieniem, 900 000 złotych na przebudowę ulicy Grobla w Pniewach, 45 000 złotych zapisano przy inwestycji związanej z planowaną budową parkingów w rejonie ulicy Strzeleckiej, a nieco ponad 1,1 mln zł na rozbudowę ulic Wspólnej od ul. Polnej do skrzyżowania z ul. Wspólną i Wspólnej/ Jagiellońskiej od ul. Wiśniowej do ul. Słowiańskiej w Pniewach wraz z odwodnieniem.

Jeśli chodzi o inwestycje oświatowe, to planowana jest między innymi modernizacja pomieszczeń oraz instalacja monitoringu w pniewskim Liceum, zmiana sposobu użytkowania pomieszczeń Biblioteki Publicznej MiG Centrum Kultury Pniewy na przedszkole/żłobek, a także wymiana pieca gazowego w przedszkolu.

Planuje się również budowę skateparku przy ul. Ks. Kan. M. Maciejewskiego w Pniewach, rewitalizację parku miejskiego przy ulicy Św. Ducha w Pniewach z uwzględnieniem wybiegu dla psów, a także zagospodarowanie turystyczne kąpieliska w Zamorzu, czy dostawę małej architektury na plac zabaw w Koszanowie.

O ewentualnych zmianach poinformujemy po uchwaleniu budżetu 2022 przez radnych.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Dodaj ogłoszenie