Pniewy! Władze nie żałują tej inwestycji. Ogromne zainteresowanie rowerami

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Tylko przez trzy miesiące pniewskie rowery miejskie zrobiły ponad 40 000 kilometrów – mówi nam Burmistrz Pniew Jarosław Przewoźny, tym samym ich użytkownicy w sumie okrążyli kulę ziemską!

Wkrótce minie dokładnie rok odkąd gmina Pniewy uruchomiła rowery dla mieszkańców. Dokładnie 20 września 2021 roku wypożyczalnia rowerów wystartowała. Przypomnijmy, że za nieco ponad 830 000 złotych przetarg na realizację projektu wygrała firma z Warszawy, która wywiązała się już ze swojego zadania.

W ramach inwestycji na terenie Pniew przygotowano aż 16 stacji postoju, a sieć uzupełnia siedemnasty taki punkt usytuowany w Chełmnie. Dodajmy, że między miejscowościami, wzdłuż drogi krajowej nr 92 wybudowana została już ścieżka rowerowa, dzięki czemu dojazd jest przyjemny i bezpieczny. Na każdej stacji znajdują się rowery. Tych w sumie jest aż 60 z czego 10 z fotelikami dla dzieci.

- Nie spodziewaliśmy się, że inwestycja będzie tak trafiona i spotka się z tak dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz naszych gości – mówi nam burmistrz Jarosław Przewoźny.

Jak dodaje, tylko przez trzy miesiące rowery przejechały ponad 40 tysięcy kilometrów, czyli okrążyły kulę ziemską, której obwód wynosi 40 075 kilometrów.

Pniewy są jednym z pierwszych miasteczek – poniżej 10 000 mieszkańców, które postawiły na tego typu rozrywkę i formę rekreacji.

Czy w związku z dużym zainteresowaniem, jest szansa na nowe stacje i dodatkowe rowery? Burmistrz Jarosław Przewoźny powiedział nam, że wszystko zależy od infrastruktury drogowej dla rowerzystów.

Gmina stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo cyklistów, dlatego nowe stacje – w innych miejscowościach uzależnione są od tego, czy powstaną nowe ścieżki rowerowe. Obecnie nowe odcinki dróg dla cyklistów budowane są przy okazji modernizacji pniewskich ulic, jak choćby trwającej przebudowy ulicy ks. Mariana Maciejewskiego. Z kolei w przyszłym roku ścieżka ma powstać również w ramach modernizacji ulicy Wspólnej, którą to drogą wielu mieszkańców okolicy dojeżdża do znajdujących się w tamtym rejonie firm i zakładów.

Dodajmy, że wypożyczenie roweru w Pniewach jest bardzo proste. Co trzeba zrobić? Należy pobrać aplikację roovee i założyć konto. Następnie trzeba zasilić konto przelewem lub kartą. Zeskanować QR kod z kierownicy lub blokady nad tylnym kołem i jedź, a na koniec przejażdżki zamknąć ręcznie blokadę tylnego koła i tyle.

Wspomnijmy, że realizacja zadania możliwa była dzięki dofinansowaniu w ramach WRPO 2014-2020 ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego na zadanie pod nazwą „Wdrażanie zrównoważonej, kompleksowej mobilności miejskiej na terenie Gminy Pniewy w ramach strategii niskoemisyjnej”, Poddziałanie 3.3.1 Inwestycje w obszarze transportu miejskiego. Zaś samo zadanie wpisuje się w wieloletni plan związany z rewitalizacją miasta, która jest właśnie przeprowadzana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wysokie dopłaty do węgla – kończy się termin składania wniosków

Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie