Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podpisano umowę na rewitalizację szamotulskiego Rynku! [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Gmina Szamotuły otrzyma wsparcie w wysokości ponad 8 mln zł na rewitalizację Rynku. We wtorek, 27 sierpnia burmistrz, Włodzimierz Kaczmarek wraz z marszałkiem, Markiem Woźniakiem podpisali stosowną umowę

- Myślę, że dzisiejsza data na długo zapadnie w pamięci – podkreślał w trakcie wtorkowego spotkania z dziennikarzami burmistrz Szamotuł, Włodzimierz Kaczmarek. Trzeba przyznać, że chwila, w istocie, była historyczna. 27 sierpnia w samo południe w Urzędzie Miasta i Gminy Szamotuły, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak wraz z burmistrzem Kaczmarkiem podpisali umowę dotyczącą dofinansowania rewitalizacji szamotulskiego Rynku wraz z przyległym do niego Parkiem Jana III Sobieskiego. Gmina pozyskała na ten cel wsparcie zewnętrzne z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 (działanie pn. Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”) w wysokości nieco ponad 8 mln zł. Wartość całego zadania natomiast, to blisko 14,6 miliona. Brakująca kwota pokryta zostanie ze środków samorządu.

„Ten projekt jest wzorcowy”

Oprócz przedstawicieli władz województwa i gminy, w spotkaniu wziął również udział poseł, Jakub Rutnicki oraz starosta, Beata Hanyżak. Nie zabrakło urzędników bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie wniosku o dofinansowanie, a także mieszkańców, będących partnerem gminy w tym przedsięwzięciu – członków Stowarzyszenia Szamotulski Rynek i wspólnoty mieszkaniowej jednego z budynków zlokalizowanych w centrum miasta.

– Jest to największy projekt w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego Szamotuły korzystają – przyznawał burmistrz – Korzystaliśmy już z wielu grantów, z wielu dofinansowań, ale ten jest wyjątkowy – przede wszystkim pod względem celu, ale również pod względem form, które w tym projekcie się pojawiają – dodawał.

W ogólnym założeniu, rewitalizacja Rynku obejmie prace projektowe i budowlane z myślą o stworzeniu przestrzeni służącej aktywizacji społeczno – gospodarczej, poprawie warunków życia oraz przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu i wszelkiej dyskryminacji społeczności lokalnej. Poprawi m.in. dostęp do edukacji, kultury i rozrywki, pobudzi lokalną przedsiębiorczość, stworzy nowe miejsca pracy i wpłynie na estetykę przestrzeni publicznej, czyniąc ją bardziej atrakcyjną. Usunąć ma również bariery architektoniczne.

Temat odnowy centrum miasta objęty był konsultacjami społecznymi. Uwagi i sugestie, jakie pojawiły się w trakcie spotkań z mieszkańcami, mają zostać uwzględnione w trakcie prac nad ostateczną wersją projektu architektonicznego. Równocześnie samorząd zamierza kontynuować cykl rozmów z szamotulanami w tym zakresie.

– Chcielibyśmy, aby mieszkańcy gminy Szamotuły, mieszkańcy miasta, a przede wszystkim zaś samego Rynku byli zadowoleni z projektu i efektów rewitalizacji – podkreślał Kaczmarek.

Marszałek Woźniak przyznawał, że postępowanie konkursowe w ramach, którego gmina Szamotuły pozyskała środki zewnętrzne, nie było łatwe m.in. z uwagi na liczbę złożonych wniosków i ograniczone środki. Jak się jednak okazuje – są nadzieje na to, że przyznane wsparcie ulegnie zwiększeniu.

– Moim zdaniem był to trudny konkurs. Wszystkie projekty przeszły wnikliwą ocenę, konkurencja była szalona, bo ponad 100 samorządów wystartowało w tym konkursie, a pula pieniędzy była bardzo ograniczona. Jesteśmy na etapie finansowania pierwszej trzydziestki, przy czym staramy się ciągle poszukiwać pieniędzy w ramach unijnego budżetu, którym dysponuje województwo, żeby te projekty, które jeszcze czekają, zasilać – wyjaśniał marszałek – Chociaż projekt dotyczący rewitalizacji Rynku w Szamotułach nie korzysta z pełnego dofinansowania, chciałbym złożyć podziękowanie dla pana burmistrza i samorządu, że zdecydował się przyjąć to 55 – procentowe dofinansowanie, a nie 85 – procentowe. Mogę jednak złożyć taką deklarację, że będę starał się tę pulę powiększyć – dodawał .

Woźniak zauważał przy tym ważny aspekt społeczny, jakim nacechowane są planowane działania odnowy centrum Szamotuł. Biorąc zaś pod uwagę fakt, że przyznane środki dedykowane są „Infrastrukturze dla kapitału ludzkiego”, chęć poprawy warunków życia społeczności lokalnej, odgrywa tu kluczową rolę.

– Ten projekt, jest wzorcowym projektem dotyczącym serca miasta, wprost skierowanym do mieszkańców. Dobrze, że był konsultowany z mieszkańcami, bo to zawsze daje gwarancję, że jest trafiony. To są projekty poprzedzone dużą pracę koncepcyjną i koniecznością zastanowienia się nad tym, jak to serce miasta miałoby wyglądać. Mam nadzieję, że szamotulski Rynek będzie cieszył – skwitował.

Co zakłada rewitalizacja?

Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku. Jej finał zaplanowano zaś na koniec września 2020 roku. Jak tłumaczył burmistrz Kaczmarek – przedsięwzięcie prawdopodobnie realizowane będzie w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Po ogłoszeniu i rozstrzygnięciu postępowania przetargowego, rozpoczną się szczegółowe konsultacje z projektantem nad ostateczną wersją projektu architektoniczny. A ten powstać ma na bazie koncepcji przygotowanej kilka lat temu przez Szymona Kałużyńskiego i pracownię „Między Kreskami”, z uwzględnieniem wszystkich postulatów, jakie mieszkańcy wnieśli do niej podczas konsultacji społecznych. Burmistrz zapewnia zarazem, że rozmowy z szamotulanami będą jeszcze w tym zakresie prowadzone.

Przez wzgląd na szeroki zakres prac, inwestycja podzielona zostanie na kilka etapów. Projekt odnowy centrum miasta zakłada przede wszystkim wymianę nawierzchni płyty Rynku, w tym instalacje sanitarne, kanalizacyjne, wodociągowe, energetyczne itp. Na starówce pojawi się nowe oświetlenie i monitoring. Wytyczone zostaną drogi rowerowe, ciągi komunikacyjne dla pieszych oraz parkingi. Serce miasta ma się również zazielenić i zostać wzbogacone o elementy małej architektury. To jednak nie wszystko. Rewitalizacja przewiduje również kompleksowy remont budynku, w którym dawniej mieścił się bank PKO. Zostanie on zaadaptowany na siedzibę Straży Miejskiej, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Fundacji „Nadzieja”. Odnowy doczeka się też Park Jana III Sobieskiego. Po latach powróci tu miasteczko ruchu drogowego, a parkowe alejki i ciągi piesze przy skwerze zostaną zmodernizowane. Park zyska nowe oświetlenie i ławki, a cały obiekt znajdzie się pod czujnym okiem kamer. W ramach rewitalizacji dokonane zostaną też nowe nasadzenia. Jednym słowem – centrum miasta i znajdujący się nieopodal skwer, czeka prawdziwa rewolucja!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto