Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokaz Stołów Wielkanocnych w Szamotułach przedsmakiem nadchodzących świąt

Katarzyna Grochowska
Pokaz Stołów Wielkanocnych w Szamotułach
Pokaz Stołów Wielkanocnych w Szamotułach Katarzyna Grochowska
Pokaz Stołów Wielkanocnych w Szamotułach tradycyjnie odbył się w niedzielę poprzedzającą Święta Wielkiej Nocy. Hala "Wacław" wypełniła się smakołykami. Świąteczne potrawy i wypieki prezentowały sołectwa oraz miejscowe szkoły

Pokaz Stołów Wielkanocnych w Szamotułach to już miejska tradycja. Wydarzenie po raz piętnasty odbyło się w Niedzielę Palmową poprzedzającą Święta Wielkiej Nocy w hali "Wacław" wzbudzając spore zainteresowanie wśród mieszkańców.

W pokazie wzięły udział sołectwa oraz lokalne szkoły. Gospodynie i uczniowie zachwycali świątecznymi smakołykami wśród, których nie zabrakło tradycyjnych babek, aromatycznych kiełbas i wędlin, maślanych baranków, czy też pomysłowych tortów i faszerowanych jaj. Swoje stoły prezentowały sołectwa: Pamiątkowo, Przecław, Kępa, Brodziszewo, Krzeszkowice, Otorowo, Szczuczyn, Koźle i Kąsinowo. O przygotowanie świątecznych potraw pokusił się również Zespół Szkół nr 2 i Zespół Szkół nr 3 w Szamotułach.

- To wielkie wydarzenie dla całej rodziny, ponieważ każdy chociaż trochę angażuję się w pokaz. 4 kobiety ze wsi Kąsinowo połączyły swoje siły i stworzyły nasz piękny stół.- mówi Danuta Wojciechowska, sołtys wsi.

Na hali "Wacław" nie zabrakło również stoisk z ozdobami świątecznym i miejscowymi specjałami.

- My młodzi również pomagamy się w tym corocznym wydarzeniu. Chciałybyśmy kontynuować tradycję naszej wsi. - mówią Joanna Jezierna oraz Karolina Kotlińska z Kąsinowa.

Pokaz swoją obecnością uświetnił burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek oraz starosta szamotulski, Józef Kwaśniewicz. Proboszcz parafii pw. św. Krzyża, ks. Piotr Mamet poświęcił sołeckie koszyki.

Pokazowi Stołów Wielkanocnych towarzyszył również występ Kapeli Podwórkowej „Swoja Wiara” oraz Zespołu Folklorystycznego Szamotuły. Rozstrzygnięto też konkurs na najpiękniejszą palmę oraz pisankę wielkanocną.

- Koło Gospodyń Wiejskich w Szczuczynie liczy aż 10 Pań. Każda z nas podzieliła się rolami i w ten oto sposób powstał piękny, bogato zastawiony stół. Nawet moja córka miała w tym mały udział wymyślając kolorystykę niebiesko - białą, która - jak później się zorientowałyśmy - nawiązuje do Szamotuł -podaje przewodnicząca KGW w Szczuczynie Agnieszka Choińska.

Więcej na ten temat w piątkowym "Dniu Szamotulskim"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto