Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poświęcili sztandar WSPAK [GALERIA]

Paulina Śliwa
Młodzi członkowie WSPAK - Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej z Szamotuł poświęcili swój sztandar.

Dzień 11 listopada jest jednym z najważniejszych w naszym kalendarzu. Narodowe święto obchodzone jest w naszym kraju dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Rocznica tego wydarzenia stała się dla młodych ludzi, mieszkańców naszego powiatu, doskonałą okazją do wyboru terminu poświęcenia sztandaru. 11 listopada, o godz. 10.30, w szamotulskiej bazylice kolegiackiej została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Wzięli w niej udział mieszkańcy miasta, władze samorządowe, a także młodzież z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej. Obecni byli także żołnierze Armii Krajowej i ich rodziny.

Czym jest WSPAK?
O działaniach Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej pisaliśmy wielokrotnie. WSPAK powstało 22 czerwca 2010 r. z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy AK. Jest kontynuatorem wcześniej powstałej organizacji – Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej, które, jako pierwsze w Wielkopolsce zaczęło swoją działalność 26 kwietnia 2004 r. przy szamotulskim Muzeum – Zamek Górków.
Patronem koła w Szamotułach jest Stanisław Lech Jankowski, żołnierz AK działający w czasie okupacji hitlerowskiej na terenie ziemi szamotulskiej.
– Celem WSPAK jest przejęcie i kontynuacja etosu Armii Krajowej, przekazywanie ideałów jej żołnierzy przyszłym pokoleniom, kultywowanie pamięci o Polskim Państwie Podziemnym, wskazywanie heroicznej postawy Polaków walczących o wolność swojej Ojczyzny – przekazuje opiekun koła WSPAK Elżbieta Ratajczak.
Członkami szamotulskiego WSPAK jest młodzież szkolna zainteresowana historią II wojny światowej, a szczególnie działalnością Armii Krajowej. Do WSPAKnależą uczniowie z klas ponad podstawowych z szamotulskich szkół. Młodzi z zaangażowaniem włączają się w działalność Stowarzyszenia.

Czas na sztandar
Sztandar dla WSPAK zaprojektował Leszek Rościszewski według wzoru sztandaru wojskowego (Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej). Po obu stronach sztandaru w formie tła umieszczono czerwony krzyż kawalerski na białym tle. Na rewersie w centrum umieszczono orła wzory wojskowego AK w wieńcu laurowych liści, wokół wyhaftowano napis - Wielkopolskiego Stowarzyszeni Pamięci Armii Krajowej im. Stanisława L. Jankowskiego, symbole Polski walczącej, Armii Krajowe i daty 1939-1945.

Na awersie umieszczono hasła – Bóg Honor Ojczyzna w wieńcu z liści laurowych, herb Szamotuł, obraz Matki Bożej Pocieszenia – Szamotuł Pani, datę powstania Stowarzyszenia -26 IV 2004 r. i krzyż AK (odznaczenie).
Sztandar zastał wyhaftowany ręcznie przez Siostry klaryski z Pniew. Moment poświęcenia sztandaru nastąpił po homilii wygłoszonej przez ks .kan. por. Bogdana Kończaka, żołnierza AK i uczestnika powstania warszawskiego. – Osobiste świadectwo ks. kanonika, w którym wykazał ogromną wartość ofiary krwi poniesionej przez młodych ludzi w czasie walki o wolność Ojczyzny wywołało wiele wzruszeń wśród słuchających. Podobnie zareagowano w chwili poświęcenia sztandaru, którego dokonali księżą kanonicy– Bogdan Kończak i Mariusz Marciniak (proboszcz bazyliki kolegiackiej) – relacjonuje E. Ratajczak.

Sztandar po poświęceniu wręczył prezesowi WSPAK Kamilowi Malinowskiemu płk. Jan Górski, żołnierz AK i prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, Okręg Wielkopolska. Po mszy św. wszyscy uczestnicy udali się do Kamienia Pamięci – pomnika ofiar I i II wojny światowej znajdującego się obok bazyliki. Na pomniku umieszczono słowa poety Artura Oppmana, zacytowane przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r.. Polsko/ gdzie są ich groby/ gdzie ich nie ma/ Ty wiesz najlepiej i Bóg wie na niebie/. Po krótkiej modlitwie za zmarłych oddano hołd poległym, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Dalsza część uroczystości odbyła się w szamotulskim Muzeum – Zamek Górków, którą rozpoczął. Chór „Vivace” pod dyrekcją Urszuli Grzędy działający przy Zespole Szkół w Pamiątkowie, wykonując hymn państwowy, „Modlitwę obozową” i pieśń „Kocham Cię Polsko”. Następnie głos zabrali starosta powiatu szamotulskiego – Józef Kwaśniewicz, burmistrz - Włodzimierz Kaczmarek, płk. Jan Górski i Henryk Józefowski – prezes WSPAK okręgu wielkopolskiego. Odczytano też list gratulacyjny od Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Marka Woźniaka (jego fragment przedstawiamy w ramce). Wszyscy przemawiający podkreślali wartości istnienia tego typu organizacji w kształtowaniu postaw patriotycznych, życząc młodym ludziom wytrwałości w realizacji celów i zadowolenia jakie przynosi wypełnienie planów i zamierzeń. Szamotulskie uroczystości zaszczycili swoją obecnością rodzina patrona szamotulskiego WSPAK – Stanisława Lecha Jankowskiego i rodzina jego dowódcy Stanisława Zgaińskiego – komendanta AK na rejon szamotulski.
Centralnym punktem uroczystości w zamku było wręczenie przez żołnierzy AK 81 legitymacji nowym członkom WSPAK.

Prezes WSPAK – Kamil Malinowski serdecznie podziękował wszystkim, dzięki którym marzenie młodzieży mogło stać się faktem: Staroście Powiatu Szamotulskiego, Burmistrzowi i Radzie Miasta, , Stowarzyszeniu i Wychowanków  i Absolwentów Gimnazjum i Liceum im. Piotra Skargi w Szamotułach, którzy pierwsi zasilili konto WSPAK na ten cel, a także Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej. W sposób szczególny podziękowano burmistrzowi Wojciechowi Rabskiemu, który pomagał młodzieży od początku starań, aż po odbiór sztandaru. Serdeczne podziękowania skierowano również do wszystkich osób prywatnych, którzy poprzez swoją życzliwość dla tej sprawy, wskazali młodym ludziom jej wartość . Młodzież w WSPAK uczy się patriotyzmu i służby Ojczyźnie w czasie pokoju i zagrożenia. Pokazuje również, jak pięknie świętować.

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak – fragment listu gratulacyjnego:
Sztandar to piękny symbol określający i integrujący daną jednostkę, mówiący i jej charakterze i wartościach, z którymi się ona identyfikuje. Szamotulska organizacja kontynuuje, choć w innych okolicznościach historycznych, ideały Armii Krajowej, pokazując ich ponadczasowe znaczenie oraz pomaga lepiej poznać i zrozumieć dzieje Narodu Polskiego. Swoją działalnością dowodzi, że współczesne młode pokolenie chce i potrafi wyrazić swój szacunek dla historii naszej Ojczyzny i ludzi, którym zawdzięczamy życie w wolnym Państwie. Pragnę wyrazić przekonanie, że sztandar będzie towarzyszył Stowarzyszeniu podczas wielu ważnych wydarzeń, podkreślając tożsamość Organizacji i cele, dla których ona powstała i wciąż się rozwija.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto