Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat. Jak z zagrożeniem epidemiologicznym radzą sobie duże firmy?

Magda Prętka
Magda Prętka
Archiwum Amica
Obowiązujący w Polsce stan epidemiczny wprowadził wiele restrykcji i ograniczeń- również w zakresie działalności mikroprzedsiębiorstw oraz dużych zakładów pracy. Jak z tą sytuacją radzi sobie Grupa Amica? Tomasz Pietrzyk - rzecznik prasowy firmy przekazał nam sporo informacji

Już blisko dwa miesiące temu w Grupie Amica wprowadzono ograniczenia podróży służbowych do Azji (aktualnie zakaz został rozszerzony o inne kraje, zgodnie z rekomendacją Głównego Inspektora Sanitarnego). Następnie powołano specjalny zespół ds. przedsięwzięcia działań ochronnych w związku z rozprzestrzenianiem się koronowirusa COVID-19, który przewiduje i zapobiega ryzykom oraz koordynuje wszelkie działania związane z nowym zagrożeniem. Głównym zadaniem powołanego zespołu jest zapewnienia bezpieczeństwa pracowników oraz funkcjonowania i pracy fabryki we Wronkach. Zespół jest odpowiedzialny także za opracowanie i wdrożenie w firmie instrukcji na wypadek rozprzestrzeniania się koronowirusa COVID-19, w której określono sposoby działania w zależności od zmieniającej się sytuacji.

- Chcemy, żeby fabryka była bezpiecznym i monitorowanym miejscem pracy. Na działania związane z zapobieganiem koronawirusowi przeznaczymy wszelkie niezbędne środki finansowe – mówi Marcin Bilik, I wiceprezes ds. operacyjnych. - Stosujemy się do wszelkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. Firmy sprzątające zobowiązaliśmy do dodatkowej dezynfekcji powierzchni (m.in. klamek, uchwytów, poręczy, umeblowania stołówki). Prowadzimy na terenie firmy szeroką kampanię informacyjną i edukacyjną. Uczulamy pracowników, że w tym szczególnym czasie każdy z nas, jak w rodzinie, współodpowiada za bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich. Działamy metodycznie i spokojnie – nie popieramy paniki, ale sami przypominamy o powadze zaistniałej sytuacji i apelujemy do wszystkich pracowników o rozwagę i odpowiedzialne podejście do zaleceń służb sanitarnych, które wdrażamy na terenie fabryki i w siedzibach poszczególnych spółek.

Całą załogę zobowiązano do dezynfekcji rąk, co możliwe jest w wydzielonych punktach na terenie firmy - ich lista jest stale rozszerzana. Firma zakupiła kilkaset litrów odpowiedniego płynu dezynfekcyjnego i zapewniła sobie dodatkowe dostawy na dłuższy czas, które dotrą w najbliższych dniach. Pracownikom, co do których zdrowia lub samopoczucia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, będzie mierzona temperatura - w termometry wyposażono ochronę i część przełożonych. Profilaktycznie zakupiono kilkanaście tysięcy masek. Przygotowano także specjalne pomieszczenie, które służyć będzie do ewentualnego izolowania przypadków nagłych zachorowań i oczekiwania na odpowiednie służby medyczne. Na terenie fabryki kuchni we Wronkach takie pomieszczenie zostało wyznaczone w przyzakładowej przychodni zdrowia. Została także zamówiona kamera termowizyjna, która będzie pomagała w sprawnej ocenie temperatury ciała osób wchodzących na teren firmy. Spodziewany termin dostawy i instalacji kamery przy wejściu do fabryki to druga połowa bieżącego tygodnia.

W odniesieniu do osób wykonujących pracę, jaka zdaniem ich przełożonych nie musi być świadczona w zakładzie, uproszczono tryb uzyskiwania zgody na realizowanie jej z domu. Ułatwiono także możliwość uzyskiwania urlopów przez osoby w wieku powyżej 60 lat, jako grupy największego ryzyka – wnioski będą rozpatrywane pozytywnie, nawet jeśli wymagałoby to zmian w organizacji pracy. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, grupa osób, które ukończyły 60 rok życia, jest grupą najbardziej narażoną na skutki zachorowania na koronawirusa. Z tego też względu Amica wprowadziła specjalne udogodnienia, które mają na celu wzmocnienie ochrony pracowników.

Wizyty gości z zewnątrz możliwe są tylko za zgodą członków zarządu. Wszyscy kierowcy przyjeżdżający z kompotentami lub po towar poddawani są badaniu temperatury, żeby nie narażać na ryzyko pracowników fabryki i centrum logistycznego. Wydzielono specjalne pomieszczenie dla kierowców, które jest dokładnie dezynfekowane co cztery godziny. Dodatkowo kierowcy z zewnątrz mają znacząco ograniczony obszar po którym mogą się poruszać. Wprowadzono także uproszczone procedury, które pozwalają na znaczące zmniejszenie ilości dokumentów wymienianych pomiędzy pracownikami magazynu a odbiorcami urządzeń AGD. We Wronkach został zamknięty dostęp do stołówki dla osób, które nie są pracownikami firmy, natomiast w Poznaniu wprowadzono zakaz wstępu firm cateringowych. Wszystkim pracownikom zakazano zamawiania do miejsca pracy przesyłek prywatnych oraz jedzenia z dowozem z firm zewnętrznych. Wszystkie te działania mają na celu maksymalne ograniczenie wstępu na teren firmy osób z zewnątrz.

Grupa Amica okazuje w tym specyficznym czasie wszystkim swoim pracownikom maksymalne zrozumienie dla wszelkich nieprzewidzianych sytuacji związanych ze stanem zdrowia nie tylko ich samych, ale również najbliższych, zwłaszcza będących pod ich opieką osób starszych i dzieci. W tych dniach nie ma spraw ważniejszych niż bezpieczeństwo i rodziny załogi. Dodatkowo OSP Amica zgłosiła się do Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wronkach, oferując swoją gotowość dostarczania zakupów wszystkim osobom starszym, które potrzebują takiej pomocy.

Materiał: informacja prasowa Grupy Amica

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto