Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat. Koronawirusa w regionie nie stwierdzono, ale są problemy...

Magda Prętka
Magda Prętka
Liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce wzrasta. Kolejny przypadek stwierdzono w Poznaniu. Choć służby w naszym powiecie uspokajają - o zagrożeniu, póki co nie ma mowy, apelują równocześnie o zachowanie ostrożności i stosowanie się do instrukcji Ministerstwa Zdrowia

Przychodnie lekarskie w Szamotułach pękają w szwach. Wirus grypy atakuje coraz więcej osób - od maluchów po seniorów i seniorki. Już pod koniec stycznia szamotulski SP ZOZ wprowadził zakaz odwiedzin na oddziałach szpitalnych. W poniedziałek, 9 marca natomiast, na stronie internetowej lecznicy pojawił się apel dotyczący ograniczenia do minimum wizyt w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Powodem jest zagrożenie epidemiologiczne spowodowane rozprzestrzenianiem się wirusa grypy oraz koronawirusa.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, prosimy o uprzednie zgłoszenie telefoniczne pod nr 61 292 36 58 lub 61 292 72 07. Po zebraniu wywiadu medycznego, lekarze będą decydować o konieczności osobistej wizyty w Poradni lub o możliwość udzielenia porady telefonicznej - informuje w swoim komunikacie SP ZOZ.

W związku z rosnącą liczbą zachorowań na koronowirusa w Polsce, starosta Beata Hanyżak spotkała się w ubiegłym tygodniu m.in. z przedstawicielami służb sanitarnych oraz dyrekcją szpitala. Jak informuje Starostwo Powiatowe w Szamotułach -ustalono, że wszystkie służby postępują zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Konsultanta ds. Chorób Zakaźnych. Do końca minionego tygodnia na terenie powiatu szamotulskiego nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania. Do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej nie zgłosiła się też żadna osoba z objawami chorobowymi, która powróciła z rejonów transmisji koronawirusa.

- Pod nadzorem czynnym tutejszej stacji do dnia 11.03.2020 znajduje się jedna osoba, która na stałe zamieszkuje we Włoszech - w Wenecji. Przyjechała do rodziny dnia 25.02.2020 r. To kobieta w wieku 55 lat - poinformowała Ewelina Suska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Poznaniu.

Napięta atmosfera panująca w kraju zdaje się udzielać coraz większemu gronu mieszkańców i mieszkanek. Niektórzy robią już zapasy żywności. W aptekach wykupiono maseczki ochronne. Przede wszystkim jednak pod znakiem zapytania może wkrótce stanąć organizacja dużych imprez. W chwili obecnej nieznany jest termin Szamotuły Samsung Półmaratonu.

Drodzy biegacze! Jak słusznie zauważyliście nie rozpoczęliśmy jeszcze zapisów na półmaraton. Związane jest to z sytuacją jaka obecnie ma miejsce w kalendarzu biegowym. W związku z przeniesieniem Mistrzostw Świata w półmaratonie w Gdyni na 17 października, zbierze się sztab organizacyjny, który podejmie decyzje o ostatecznej dacie organizacji jubileuszowej X edycji Szamotuły Samsung Półmaraton. Pierwotny termin półmaratonu to 10.10.2020 - taki komunikat pojawił się na fan page'u imprezy na Facebooku w dniu 6 marca.

Nie należy jednak popadać w panikę. Profilaktyka jest obecnie najskuteczniejszą metodą chroniącą przez zakażeniem SARS-CoV-2. Warto zapoznać się z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS).

1.Podróżowanie na tereny o podwyższonym ryzyku, lub o wysokim odsetku przypadków infekcji koronawirusem, lepiej odłożyć na później. Stwarza to bowiem zagrożenie dla nas samych, ale także dla innych osób, z którymi będziemy mieć kontakt po powrocie do domu. Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Korei Południowej, Włoszech, Japonii, Iranu, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru oraz Tajwanu.

2. Najważniejsza zasada chroniąca przed infekcją koronawirusem jest zarazem najprostsza. To częste i dokładne mycie rąk. Niezbędna do tego jest woda, mydło, precyzja ruchów i 30 sekund. Zacznij od namydlenia dłoni i oczyszczenia ich zewnętrznej oraz wewnętrznej powierzchni do wysokości powyżej nadgarstków. Następnie wyczyść przestrzenie pomiędzy palcami od strony grzbietowej dłoni oraz od wewnętrznej. Dokładnie oczyść okolice kciuków oraz fragment dłoni pomiędzy nimi a palcami wskazującymi. Nie zapomnij o opuszkach palców. Czyste ręce wytrzyj w jednorazowy ręcznik papierowy, wysusz pod ciepłym powietrzem suszarki do rąk lub skorzystaj z bawełnianego ręcznika (ale tylko domowego).

3. Każdego dnia wielokrotnie dotykamy skóry twarzy, często nie mając o tym świadomości. Usta, jama nosowa oraz oczy to najłatwiejsze drogi zakażenia koronawirusem. Dłońmi dotykamy wielu powierzchni, które mogą być potencjalnym źródłem zakażenia. Z brudnych dłoni, wirus w łatwy sposób może przedostać się do błon śluzowych i wniknąć do organizmu. Dlatego, tak ważne jest dokładne mycie i dezynfekowanie rąk oraz kontrola nad mimowolnym muskaniem buzi, pocieraniem oczu oraz skubaniem ust z suchych skórek.

4. Środki dezynfekujące, które inaktywują wirusa w ciągu minuty od zastosowania to alkohol (min. 62 proc.) i wybielacz z podchlorynem sodu (st. 0,1 proc.). Oczyszczać za ich pomocą należy stół, górne elementy krzeseł, za które łapiemy podczas ich odsuwania, blaty kuchenne, klamki drzwiowe i szafek kuchennych, drzwi lodówki, klawisze laptopa i inne powierzchnie, które często są dotykane. Do oczyszczania dłoni w miejscach publicznych można stosować antybakteryjne żele na bazie alkoholu z min. 60 procentową jego zawartością.

5. Surowe mięso niepoddane obróbce termicznej stanowi potencjalne źródło zakażenia wirusem. Zdecydowanie lepiej unikać tatara. Mięso przed konsumpcją trzeba dokładnie ugotować, a naczynia i sprzęty kuchenne (deska, nóż) dokładnie umyć. W trakcie gotowania, ręce należy umyć po kontakcie z surowym mięsem i przed dotykaniem mięsa ugotowanego.

6. Koronawirusy najchętniej rozwijają się w niskiej temperaturze (ok. 4 stopni Celsjusza) i wilgotnym otoczeniu. W takich sprzyjających warunkach mogą przeżyć nawet 28 dni! Ponieważ koronawirusy przenoszą się drogą kropelkową, drobinki z wirusami mogą osadzać się na ubraniach i innych powierzchniach znajdujących się w otoczeniu osoby chorej. Pranie ubrań w wysokiej temperaturze (min. 60 stopni Celsjusza) jest kolejnym skutecznym sposobem na zabicie szkodliwych drobnoustrojów.

7.Centra handlowe, kina, czy restauracje to miejsca, w których gromadzi się mnóstwo ludzi w jednym czasie. O ile chodzenia do pracy, gdzie także mamy styczność z wieloma osobami, nie da się uniknąć, można minimalizować liczbę kontaktów po niej. Wśród ludzi zwiększa się szansa na spotkanie potencjalnie zakażonej osoby, która wróciła z nieodpowiedzialnej wycieczki do krajów o wysokim odsetku zachorowań. Po pracy lepiej zostać w domu, a do niej transportować się samochodem. Zmniejsza to ryzyko zakażenia w komunikacji miejskiej, gdzie stykamy się z wieloma osobami, a także z potencjalnie niebezpiecznymi powierzchniami (np. poręcze do trzymania, guzki automatycznego otwierania drzwi).

8. Koronawirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Jedno kichnięcie może przenieść je na odległość nawet jednego metra. Przy osobach kaszlących i kichających zachowaj bezpieczną odległość ok. 100 cm. Tym sposobem ograniczysz możliwość oddychania powietrzem z zawieszonymi kropelkami śliny i śluzu, które mogą zawierać wirusa. Pamiętaj, by myć ręce po uściśnięciu dłoni z każdą osobą, od razu wyrzucać zużytą jednorazową chusteczkę. Jeśli natomiast to Ty jesteś chory, lepiej unikać kontaktów z innymi, aby nie rozprzestrzeniać zarazków.

9. Noszenie maseczki ochronnej nie jest zalecane dla zdrowych osób, ponieważ nie chroni przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Korzystanie z nich jest wskazane osobom mającym kontakt z chorymi. Sprzęt powinien zakrywać nos oraz usta i być oznaczony znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, oraz wykonany z odpowiednich materiałów. Przed nałożeniem maski, należy dokładnie umyć dłonie, a czynność powtórzyć po jej zdjęciu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto