Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat szamotulski. Co ruch Polska 2050 będzie mógł zmienić w regionie? Hojan: to moje myślenie o życiu, o Polsce, o świecie

Magda Prętka
Magda Prętka
Radny powiatowy, Roman Hojan niedawno przystąpił do ruchu społecznego Polska 2050 Szymona Hołowni. Będzie jednym z liderów jego struktur w powiecie szamotulskim. Mówi, że to jego myślenie o życiu, o Polsce, o świecie. Czy w przyszłości Polska 2050 będzie w stanie zmienić coś w naszym regionie?

Co wpłynęło na Pana decyzję o przystąpieniu do ruchu Polska 2050? Skąd ten wybór?

Po pierwsze, od samego początku przekonał mnie do siebie Szymon Hołownia. To jest moje myślenie o życiu, o Polsce, o świecie. Zaufałem mu i dalej ma moje zaufanie. Zaufanie w życiu publicznym i w polityce to podstawa. Wcześniej w polityce taką osobą był dla mnie jedynie Tadeusz Mazowiecki.

Tak na marginesie: Szymon miał realną szansę zostać prezydentem Polski – w drugiej turze jako jedyny kandydat wygrałby z obecnym prezydentem, a Polska i my, obywatele, bylibyśmy w innym miejscu. Ale to już historia.

Po drugie, poznałem ludzi tworzących nowy ruch społeczno – polityczny, działając jako wolontariusz a obecnie już jako członek Stowarzyszenia Polska 2050. Przekonuje mnie autentyczność i szczerość tego ruchu, która wynika z autentyczności i szczerości ludzi go tworzących. Jest tam wiele młodych osób, które nie godzą się na kłamstwo, populizm, cynizm i arogancję obecnej władzy. Chcąc żyć w ojczystym kraju, pragną dla siebie i swoich najbliższych nadziei na życie w nowoczesnym państwie, zdrowym środowisku, demokratycznym kraju z szansami na osobisty rozwój. Jest tam również wielu starszych, którzy dotychczas nie uczestniczyli w życiu publicznym – nie chodzili na wybory – i deklarują, że jeszcze raz – twierdząc, że to już ostatni raz – komuś zawierzą. Ufają, że polityka nie musi, a raczej nie może być brudna, a politycy będą zajmowali się rzeczywiście dobrem ogółu a nie interesem osobistym.

Po trzecie, moim zdaniem Ruch Polska 2050 stanowi bardzo realną szansę na zakończenie rządów złej władzy, tj. władzy, która sukcesywnie likwiduje instytucje demokratycznego państwa prawa, od Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego poczynając, poprzez prokuraturę, policję, media publiczne, po, obecne, zakusy likwidacji reszty wolnych mediów i Urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kiedy podjął Pan tę decyzję?

Jako radny powiatu szamotulskiego oficjalnie dołączyłem do Ruchu Polska 2050 w dniu 12 kwietnia br. Podczas konferencji online, gdzie przystąpiłem do programu „Partnerstwo na Rzecz Samorządu Otwartego”. Program ten integruje i wspiera samorządowców zainteresowanych współpracą opartą na tzw. DNA Polski 2050, czyli na potrzebie budowy Polski zielonej, demokratycznej i solidarnej.

Jakie są priorytetowe działania, założenia, postulaty Ruchu Polska 2050?

Zasadniczy cel to odbudowa, dla każdego z nas i naszych dzieci, sprawnego państwa demokratycznego, solidarnego, zielonego i bezpiecznego. Opowiadamy się za wzmocnieniem samorządności. Dostrzegamy i doceniamy rolę samorządu terytorialnego i samorządowców jako osób zaangażowanych w rozwój miast, gmin, powiatów, a także ogromną rolę organizacji pozarządowych. Solidarnością jest dla nas troska o osoby wykluczone i słabsze. Dbamy o środowisko i głośno poruszamy postulaty ekologiczne, bo to kwestia przyszłości naszej i naszych dzieci. Pod pojęciem Polski bezpiecznej rozumiemy bezpieczeństwo: militarne, energetyczne i cybernetyczne.
Rozumiemy i doceniamy rolę wspólnot wyznaniowych, w tym Kościoła katolickiego w życiu społeczeństwa, w naszej tradycji, historii. Uważamy jednak, że Kościół i państwo powinny wzajemnie się szanować, ale nie przenikać. Rzeczpospolita jest państwem świeckim. Konieczne jest dokonanie szczegółowego audytu prawnych i finansowych relacji obu bytów i ustanowienie przyjaznego rozdziału tych dwóch stref.

Zmiana klimatyczna jest faktem, którego nie może pominąć dziś odpowiedzialna polityka. Mając świadomość bezwzględności tego procesu, drastycznych konsekwencji, jakie spotkają pokolenie naszych dzieci i wnuków, będziemy robić wszystko, aby Polska za 30 lat osiągnęła neutralność klimatyczną i odeszła – w tzw. mechanizmie solidarnej transformacji – od stosowania paliw kopalnych w energetyce.

Bardzo ważnym wyznacznikiem naszego myślenia jest myślenie w kategoriach „pokolenia, a nie kadencji”. Nasz ruch stawia sobie za cel zdjęcie z polityki piętna „brzydkiego słowa”. Polityka nie musi być „brudna”. Przecież polityka to sztuka służenia sobie nawzajem i budowania wspólnoty.

Uważam za bardzo trafne stwierdzenie: suwerenem jest w Polsce społeczeństwo, nie szef ugrupowania, które wygrało wybory. Ponadto polityka to rozwiązywanie problemów wszystkich obywateli, a nie polityków. W pełni zgadzam się z taką diagnozą, że czas złych, obecnych rządów, to nieodwracalnie zmarnowane bezcenne lata naszego życia i naszych dzieci.

Pierwszy raz mam do czynienia z tak dobrze merytorycznie przygotowaną formacją społeczno – polityczną. W kampanii prezydenckiej zostało przygotowanych 14 programów sektorowych, m.in. dotyczących klimatu, edukacji, gospodarki, praworządności, zdrowia czy rodziny, a dziś w oparciu o nasz Instytut Strategie 2050 wypracowujemy szczegółowe pomysły strategiczne i legislacyjne.

W dniu 17 września rozpoczęliśmy konsultacje społeczne dotyczące założeń do ustawy „O jawności finansowania działalności politycznej”. Założenia zostały rozesłane do wszystkich partii politycznych, a także do organizacji zajmujących się na co dzień tą problematyką. Następnie został opublikowany raport z konsultacji społecznych o jawności finansowania życia politycznego w Polsce oraz analiza ekspercka Instytutu Strategie 2050 pt. Finansowanie polityki: potrzebna jest rewolucja przejrzystości.

W dniu 28 stycznia 2021 r. miała miejsce debata publiczna on-line „Państwo i kościół na swoje miejsca”, w trakcie której przedstawione zostały propozycje rozwiązań przygotowanych przez ekspertów Instytutu Strategie 2050. W debacie wzięło udział 6,5 tys. osób. Została sporządzona analiza ekspercka dostępna na profilu FB Strategie 2050.

29 marca 2021 r.  odbyła się debata publiczna on-line „Polska na Zielonym Szlaku. Neutralność klimatyczna 2050”, w trakcie której przedstawione zostały propozycje rozwiązań przygotowanych przez ekspertów Instytutu Strategie 2050. Analiza również jest dostępna na profilu FB Strategie 2050.

Polska 2050 stworzyła plan na całościową naprawę systemu ochrony zdrowia. Pracowało nad nim kilkudziesięciu specjalistów i specjalistek: lekarzy, pielęgniarek, ekonomistów, prawników, diagnostów i specjalistów zdrowia publicznego współpracujących z Instytutem Strategie 2050. W dniu 28 kwietnia 2021 r. odbyła się prezentacja „Planu na zdrowie”. Program zostanie poddany konsultacjom społecznym, w których udział wezmą przedstawiciele zawodów medycznych i organizacji pacjenckich.

Jak wyglądają lokalne struktury ruchu? Czy w ogóle można już o nich mówić?

Partia to trzeci filar naszego ruchu, czyli ręce, dzięki którym chcemy zmieniać polską politykę. Wszystkie filary są odrębnymi autonomicznymi bytami. Pierwszy to Stowarzyszenie Polska 2050, czyli nasze serce. Drugi to Instytut Strategie 2050 – głowa Ruchu. Stowarzyszenie ma już rozbudowane struktury w całej Wielkopolsce i jest obecne w niemal każdym powiecie. Podobnie Instytut, który ma swój wielkopolski oddział regionalny. Teraz rozpoczynamy prace nad powstaniem części trzeciej – partii Polska 2050 Szymona Hołowni.

W oczekiwaniu na uprawomocnienie się orzeczenia rejestrującego partię, rozpoczynamy współpracę z samorządowcami, którzy podzielają nasze wartości i cele w formule „Partnerstwa na Rzecz Samorządu Otwartego”, do którego i ja dołączyłem. Wierzymy, że w przyszłości będą oni chcieli wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia budować struktury partii w każdym powiecie. Jednak teraz jest zbyt wcześnie by mówić o szczegółach.

Na czym będzie skupiać się budowanie (umacnianie) lokalnych struktur Polska 2050 i zwiększania ich zasięgu?

Zapewne będzie tutaj miała miejsce współpraca pomiędzy przedstawicielami Stowarzyszenia Polska 2050 w powiecie oraz samorządowcami dołączającymi do „Partnerstwa”. Działalność partii na poziomie powiatu będzie nakierowana na początku, w sposób oczywisty, na pozyskiwanie członków do zbudowania lokalnego koła, przy jednoczesnym zaangażowaniu w sprawy lokalne, które już teraz podejmowane są przez członków Stowarzyszenia. Formy działania przyszłego koła będą wypracowywane na bieżąco. Musimy przygotować się do startu w wyborach lokalnych, a do tego niezbędni są członkowie partii i jej sympatycy. Wybory przecież mogą być we wcześniejszym
terminie, tak więc należy już myśleć o kandydatach do rad gmin i rady powiatu.

Pełni Pan mandat radnego powiatowego. Przystępując do Polska 2050 zapewne myśli Pan już o kolejnych wyborach samorządowych. Rozumiem, że Polska 2050 powalczy o miejsca w samorządach... A może zamierza Pan odważnie powalczyć w wyborach parlamentarnych?

Jednym z celów działania partii jest oczywiście udział w lokalnych strukturach władzy, ponieważ dzięki temu może ona zmieniać świat dookoła centymetr po centymetrze zgodnie z wyznawanymi wartościami i przyjętymi celami. Tak więc Polska 2050 Szymona Hołowni w sposób oczywisty będzie zabiegała o miejsca w poszczególnych samorządach gmin i naszego powiatu. Tak jak mówi nasz lider, my przede wszystkim umawiamy się na robotę do zrobienia. O konkretach w sprawie konstruowania list będziemy rozmawiać, gdy nadejdą wybory, teraz jest na to zdecydowanie za wcześnie. Również by myśleć o konkretnych kandydatach w wyborach parlamentarnych z naszego regionu.

Co Polska 2050 może zmienić w powiecie szamotulskim?

Czy Polska 2050 będzie mogła cokolwiek zmienić w powiecie szamotulskim zapewne będzie zależało od wyniku wyborczego, ilu przedstawicieli będzie miała w lokalnych władzach. Już teraz jednak w powiecie szamotulskim prężnie działają przedstawiciele Stowarzyszenia. To co przed nami, to z pewnością położenie nacisku na ochronę środowiska w szerokim rozumieniu, w tym ochronę przyrody (Polska zielona). Zapewne ważne będzie uwrażliwienie władz lokalnych na potrzeby osób wykluczonych, osób słabszych (Polska solidarna), co będzie zapewne jeszcze bardziej widoczne ze względu na skutki wciąż przecież trwającej pandemii. Bardzo ważne będzie
wspomaganie, także finansowe, jak i promowanie organizacji pozarządowych. Nie do przecenienia jest rola tychże organizacji w życiu mieszkańców naszych gmin.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto