Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat szamotulski. Niedosyt po spotkaniu w sprawie cen gazu. Będą dalsze protesty samorządów

Redakcja, Emilia Bromber
Po spotkaniu w Tarnowie Podgórnym odbyła się konferencja z udziałem wójtów i burmistrzów
Po spotkaniu w Tarnowie Podgórnym odbyła się konferencja z udziałem wójtów i burmistrzów Krzysztof Tura
Kilka dni temu informowaliśmy o możliwości składania podpisów pod petycjami w związku z drastycznymi podwyżkami cen gazu. Te – dla mieszkańców kilku gmin naszego powiatu – gdzie operatorem jest spółka G.EN. Gaz Energia są szokujące

Podwyżki cen gazu rzędu 170 procent!

Pod koniec września spółka poinformowała o podwyżkach rzędu 170 proc. dla odbiorców indywidualnych i jeszcze wyższych dla przedsiębiorców. O ile wszyscy liczyli się z podwyżkami, nikt nie spodziewał się aż takiego skoku. Według nowej taryfy, która zaczęła obowiązywać od 1 października koszt kilowatogodziny to ok. 21,77 gr, natomiast przed podwyżką było to 8 gr/kWh.

Po pierwszym szoku samorządowcy z gmin dotkniętych podwyżkami odbyli szereg spotkań i postanowili działać w imieniu swoich mieszkańców. Wójt Kaźmierza Zenon Gałka informował, że zarówno kierowana przez niego gmina, jak i inne samorządy prowadzą zbiórkę podpisów pod protestem w tej sprawie, przygotowywany jest również protest. Więcej pewnych informacji miało pojawić się po spotkaniu z operatorem zaplanowanym na 19 października. I tak właśnie się stało.

Samorządowcy spotkali się z przedstawicielem spółki

Władze gmin Kaźmierz, Duszniki i Szamotuły, a także 37 pozostałych samorządów z województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego w miniony wtorek odbyli spotkanie z przedstawicielem spółki G.EN.Gaz Energia w Tarnowie Podgórnym.

Niestety samorządowcy uczestniczący w dyskusji czuli niedosyt. Ich zdaniem – przedstawiciel G.EN. Gaz Energia mówił oględnie o działalności spółki i nie odpowiadał konkretnie na pytania.

A te się pojawiały. Wójt gminy Duszniki Roman Boguś chciał dowiedzieć się kiedy spółka zakupiła gaz, który teraz sprzedaje, gdyż - jak zwracał uwagę - wiosną 2021 roku ceny gazu nie były jeszcze aż tak wysokie. Odpowiedzi jednak nie otrzymał.

Będą walczyć o obniżenie stawek

Finalnie przedstawiciele 40 gmin powołali Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Przeciwko Drastycznym Podwyżkom Cen Gazu i złożyli podpisy pod pismami do Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Pod pismami podpisało się też ok. 19 tysięcy mieszkańców gmin dotkniętych drastyczną podwyżką cen gazu.

- Mamy nadzieję, że rządzącym uda się w imieniu nas – mieszkańców – wywalczyć obniżenie tak horrendalnie wysokich cen. Przeszedłem z ekogroszku na gaz, bo miało być wygodniej, bo miało być taniej. I co? Cena za kilowatogodzinę wzrosła do niebotycznych rozmiarów. Wszędzie podwyżki są w nas ciskane, a pensje nie rosną. Tak naprawdę zarabiamy na opłaty – komentował jeden z mieszkańców gminy Duszniki.

Do tematu będziemy jeszcze powracać.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto