Powiat szamotulski. Strażacy interweniują w związku z pożarami sadzy

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Strażacy notują coraz więcej zdarzeń w związku z pożarami sadzy w przewodach kominowych
Strażacy notują coraz więcej zdarzeń w związku z pożarami sadzy w przewodach kominowych Archiwum JC
Okres jesienno – zimowy jest dla strażaków związany ze zwiększoną liczbą wyjazdów do pożarów sadzy w przewodach kominowych

Tylko w ciągu ostatnich kilku dni do podobnych zdarzeń dochodziło we Wronkach przy ulicy Klasztornej, gdzie sadze paliły się w kominie budynku mieszkalnego, a także w Ostrorogu. W obu przypadkach prócz miejscowych ochotników w działaniach brały udział zastępy z JRG Szamotuły.

Warto pamiętać, że pożary kominów nierzadko powodują większe niebezpieczeństwo, doprowadzając też do tego, że ogień przenosi się na inne elementy konstrukcyjne budynków, a te w konsekwencji mogą spalić się całe.

Jak zapobiegać pożarowi sadzy?
Należy regularnie czyścić komin. Mieszkańcy często zaniedbują ten obowiązek, przez co sadze osiadają w kominie i stopniowo zatykają go. Zalegająca w kominie sadza o grubości zaledwie kilku milimetrów już może stać się przyczyną pojawienia się pożaru. Trzeba też dbać o jakość paliwa, które wkładamy do pieca, czy kominka. Przegląd komina warto zrobić jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Pocovidowa łysina

Wideo

Dodaj ogłoszenie