Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat szamotulski wspiera uchodźców. Ile osób z Ukrainy znalazło już schronienie w regionie?

Magda Prętka
Magda Prętka
W miniony weekend w I Liceum Ogólnokształcącym w Szamotułach przeprowadzono kolejny kurs językowy dla uchodźców
W miniony weekend w I Liceum Ogólnokształcącym w Szamotułach przeprowadzono kolejny kurs językowy dla uchodźców Justyna Szaniawska-Budaj
W całym powiecie prowadzone są działania pomocowe na rzecz uchodźców z Ukrainy. Zorganizowano bazę noclegową obejmującą 150 miejsc, odbyły się też kolejne kursy językowe

Ilu uchodźców przebywa w powiecie szamotulskim?

Zgodnie z danymi Starostwa Powiatowego w Szamotułach, do minionego piątku (1 kwietnia, godzina 12.00) na terenie powiatu szamotulskiego przebywało blisko 2500 uchodźców z Ukrainy. Dla porównania – tydzień wcześniej było ich niespełna 1300.

Najwięcej, bo 1025 uchodźców (w tym 323 dzieci do 14 roku życia) do 1 kwietnia zamieszkiwało teren gminy Wronki. 675 znalazło schronienie w gminie Szamotuły (w tym 350 dzieci), a 279 – w gminie Pniewy (145 dzieci). Nieco mniej, bo 241 osób osiedliło się w gminie Kaźmierz (107 dzieci), 95 - w gminie Duszniki (51 dzieci), 60 - w gminie Ostroróg (26 dzieci), a gminę Obrzycko i miasto Obrzycko do minionego piątku zamieszkiwały odpowiednio 38 i 64 osoby (19 i 33 dzieci). W sumie to 2477 uchodźców.

Szczytem hipokryzji jest sugerowanie, że ofiara jest tutaj agresorem - mówił radny Józef Kwaśniewicz

Szamotuły. Trąbczyński o Kwaśniewiczu: "odkleił się od rzecz...

Dane te są jednak szacunkowe, gdyż opracowane zostały na podstawie informacji uzyskanych z lokalnych urzędów miast i gmin. Te zobowiązane są raz w tygodniu przesyłać statystykę tego typu do starostwa. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Szamotulskiego starosta, Beata Hanyżak zaznaczała, że informacje w tym zakresie w najbliższym czasie powinny się urealniać m.in. z uwagi na nadawanie uchodźcom numerów pesel oraz możliwość pobierania przez nich świadczeń socjalnych w ramach pomocy rządowej.

Baza noclegowa dla uchodźców w powiecie szamotulskim

W działania na rzecz Ukrainek i Ukraińców, którzy po 24 lutego znaleźli schronienie w regionie, samorząd powiatowy ściśle współpracuje z władzami wojewódzkimi, a także z lokalnymi samorządowcami. Starosta Hanyżak zapewnia o dobrym współdziałaniu w tej mierze.

W marcu powiat koordynował m.in. akcją przygotowania miejsc noclegowych dla uchodźców, do czego decyzją Wojewody Wielkopolskiego zobowiązane miasta oraz gminy działające w regionie. Łącznie na terenie całego powiatu zabezpieczono miejsca dla 150 osób, do których uchodźcy kierowani będą przez służby wojewody.

W system ten poza hostelami i salami ośrodków kultury włączono świetlice wiejskie, które zaopatrzone zostały w sprzęt przekazany przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych – poinformowało szamotulskie starostwo.

Szamotuły. Pierwsze wolontariuszki w powiatowym punkcie pomo...

Powiatowy Przesyłowy Punkt Pomocy Humanitarnej w Szamotułach

Od ponad miesiąca w Szamotułach – w obiektach Zespołu Szkół nr 2 przy ulicy Zamkowej - działa też Powiatowy Przesyłowy Punkt Pomocy Humanitarnej. Oprócz pracowników i pracowniczek urzędu powiatowego w jego pracę zaangażowana jest grupa wolontariacka.

Trafiają tu dary ze zbiórek organizowanych w całym powiecie, których koordynacją zajmują się samorządy miejskie i gminne. Niedawno do punktu dostarczone zostały środki chemiczne z Ostroroga.

Punkt działa na zasadzie magazynu, w którym czasowo przechowywane są przedmioty i środki, będące w pewnym sensie "nadwyżką" zbiórek lokalnych. Dary mogą stąd trafić do gmin, w których brakuje określonych produktów do bieżącego wsparcia uchodźców (gmina musi zgłosić takie zapotrzebowanie), a pozostałe wysyłane są na Ukrainę.

Wsparcie językowe

W miniony weekend w Szamotułach i Wronkach przeprowadzono też kolejne kursy językowe dla osób przybyłych ze Wschodu. Za ich organizację odpowiedzialny jest samorząd powiatowy przy dużym zaangażowaniu szamotulskiego liceum oraz Zespołu Szkół nr 2 we Wronkach. Do tej pory w kursach wzięło udział kilkadziesiąt osób. W trakcie zajęć dziećmi uczestniczek zajmują się wolontariuszki. To ważne wsparcie m.in. w kontekście przyszłego zatrudnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto