Powiat szamotulski. Wzrost pensji władz w naszych samorządach

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Pixabay
Udostępnij:
W październiku tego roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów, które umożliwiły zmiany – a dokładnie to podniesienie pensji pracownikom samorządowym. Całość uprawomocniła się wraz z początkiem listopada.

Tym samym na sesjach w poszczególnych gminach podejmowane były uchwały o podwyżkach uposażeń wójtów i burmistrzów. Przypomnieć tu jednak należy, że w 2018 roku rząd swoją decyzją obciął o 20 procent pensje włodarzy poszczególnych samorządów. Teraz z kolei podwyższa wypłaty i to znacząco.

Postanowiliśmy sprawdzić, jakie zmiany uchwalono w poszczególnych gminach powiatu szamotulskiego. Na wstępie zaznaczmy, że na pensję włodarza danego samorządu składa się pensja zasadnicza, dodatek funkcyjny, a także dodatek specjalny, który stanowi procent wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.

Co może zaskakiwać – wcale nie najwięcej otrzymał burmistrz stolicy powiatu, a więc Szamotuł. Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek dotychczas miesięcznie inkasował 10 620 złotych brutto, z kolei po zmianach, które zaakceptowali stosowną uchwałą radni pensja burmistrza wzrosła do 18 150 złotych brutto. Łatwo więc wyliczyć, że to o nieco ponad 7 500 złotych brutto więcej, niż dotychczas.

Jeszcze więcej otrzymał Burmistrza Miasta i Gminy Wronki:

Wzrost wynagrodzeń samorządowców wynika z przepisów wprowadzonych przez rząd. Uchwała zaproponowana przez Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Wronki przewiduje pierwszą od 15 lat zauważalną podwyżkę wynagrodzenia Burmistrza Miasta i Gminy Wronki. Obecne wynagrodzenie Burmistrza Mirosława Wieczora (po podwyżce) - 20 130,00 zł brutto. Z kolei dotychczasowe wynagrodzenie burmistrza (przed podwyżką) wynosiło 10 620,00 zł brutto – poinformował nas inspektor ds. komunikacji społecznej UMiG Wronki Tobiasz Chożalski.

W Pniewach burmistrz Jarosław Przewoźny zyskał ponad 9 tysięcy złotych. Jego miesięczna pensja wzrosła z 10 180 zł brutto na 19 470 zł brutto. Dokładnie tyle samo otrzymała Wójt Gminy Obrzycko Irena Rakowska, a także Wójt Gminy Duszniki. Radni uznali, że Roman Boguś również zasługuje na wynoszącą ponad 9 tysięcy złotych podwyżkę za swoją pracę. I tak też się stało. .

Z kolei radni Miasta Obrzycko ustalili dla burmistrza Igora Kołoszuka miesięczne wynagrodzenie w najniższym – po zmianie przepisów – wymiarze. Burmistrz zarabiał będzie 14 920 zł brutto, wcześniej miesięcznie na jego konto wpływało 9 804 zł brutto.

Uchwalono również nową pensję dla Wójta Gminy Kaźmierz Zenona Gałki. Jak nas poinformowano, 29 listopada 2021r. Rada Gminy Kaźmierz podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Kaźmierz.

- Dotychczasowe wynagrodzenie zasadnie wynosiło 4700 zł brutto+ dodatek funkcyjny 1900 + dodatek specjalny 40% dodatku funkcyjnego. Aktualnie wynagrodzenie zasadnicze wynosi 9650 zł brutto + dodatek funkcyjny maksymalny + dodatek specjalny 30% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego – wskazano w podesłanym nam komunikacie.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Materiał oryginalny: Powiat szamotulski. Wzrost pensji władz w naszych samorządach - Szamotuły Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie