Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt ustawy o OSP – nie wszystkie założenia się ochotnikom podobają

Jakub Czekała
Jakub Czekała
OSP Wronki
Od kilkunastu dni tematem numer jeden wśród strażaków – szczególnie ochotników jest projekt ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Zmiany w niedalekiej przyszłości mogłyby wejść w życie, co wśród wielu wzbudza wiele kontrowersji.

Pod koniec kwietnia w siedzibie MSWiA, podczas konferencji prasowej ogłoszono założenia projektu ustawy o ochotniczej straży pożarnej.

Projekt ochotnikom przypadł do gustu chyba tylko w części dotyczącej możliwych dodatków do emerytur dla druhów, którzy brali czynny udział w działaniach ratowniczo – gaśniczych. Zresztą o takim dodatku mówiło się od dawna. Jednak na tym możliwe zmiany się nie kończą, a reszta zaproponowany ma wielu przeciwników, choć nie wszyscy są na nie.

W dużym skrócie kolejne zakładają wyodrębnienie jednostek ratowniczo-gaśniczych OSP (JRG OSP) i tylko one będą traktowane jako jednostki ochrony przeciwpożarowej, które będą wyjeżdżały do zdarzeń. Z kolei pozostałe jednostki, które nie wyodrębnią JRG – będą mogły działać na zasadzie stowarzyszeń, zająć się działalnością edukacyjną, kulturalną i społeczną.

Stanowisko w tej sprawie zabrał już Zarządu Główny OSP RP. Pozytywnie zaopiniowano pomysł dodatków emerytalnych. Jeśli chodzi o pozostałe zmiany to postanowiono m.in.:

„Jednoznacznie negatywnie zaopiniować proponowane w projekcie ustawy o ochotniczej straży pożarnej rozwiązania w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz organizacji i zakresu działania OSP jako zagrażające bezpieczeństwu państwa i rujnujące dobrze funkcjonujący Krajowy System Ratowniczo Gaśniczy. Propozycja MSWiA w zakresie tworzenia odrębnej ustawy o ochotniczej straży pożarnej z jednej strony powiela wiele dotychczasowych rozwiązań z ustawy o ochronie 2 przeciwpożarowej, a z drugiej wprowadza rozwiązania nieuzasadnione, a w wielu wypadkach szkodliwe, które mogą ograniczać działanie a nawet mogą prowadzić do likwidacji wielu OSP. Przykładowo w projekcie skreślono przepisy stanowiące podstawę funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, ponadto OSP, która nie powoła jednostki Ratowniczo Gaśniczej utraci status jednostki ochrony przeciwpożarowej. Projekt usuwa zapis o OSP jako formacji umundurowanej, wprowadza obowiązek zatwierdzania statutu przez gminę oraz znosi nadzór starosty pod względem przestrzegania prawa a wprowadza ogólny nadzór i kontrolę przez wojewodę i komendanta wojewódzkiego PSP. Projekt zawiera ograniczony i zamknięty katalog możliwych działań społecznych OSP, a także zamknięty i ograniczony katalog źródeł finansowania oraz istotne ograniczenia w dysponowaniu majątkiem własnym OSP”.

A co o zmianach myślą sami ochotnicy?
- Jak dla mnie to podkreślenie znowu podziału między jednostkami - tak jak jest Krajowy System Ratownictwa Gaśniczego i OSP bez KSRG. My się podporządkowujemy pod każde przepisy, więc dobrze by było jakby decydenci też nas słuchali (postawili się na miejscu strażaka ochotnika). Przeraża mnie to że włodarze gminy mają zatwierdzać, czy zgadzają się żeby dana jednostka została JRG OSP? Dla mnie to zły pomysł, PSP powinno o tym zadecydować. To jest projekt ustawy więc mam nadzieję że kilka spraw zostanie zmienione. Dobrze że nie będą się mieszali do naszych statutów. Chcą więcej kasy przeznaczyć na szkolenia, KPP, wkładki i nawet prawa jazdy C - kto by się z tego nie cieszył. Jeśli chodzi o dodatki do emerytury myślę że to jest w porządku że dodatek do emerytury dostaną strażacy, którzy chociaż raz w roku wyjechali – usłyszeliśmy od ochotnika z jednej z jednostek w powiecie szamotulskim, który chciał pozostać anonimowy.

Sprawa jest obecnie konsultowana z ochotnikami, spotkania organizują m.in. Komendy Powiatowe PSP. Temat wzbudza kontrowersje, dlatego będziemy do sprawy wracać.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto