Nasza Loteria

Radusz – ogromna wieś w Puszczy Noteckiej, która przestała istnieć. Pod koniec XIX wieku mieszkało w niej około 700 osób

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Radusz – ogromna wieś w Puszczy Noteckiej, która przestała istnieć. Pod koniec XIX wieku mieszkało w niej około 700 osób.
Radusz – ogromna wieś w Puszczy Noteckiej, która przestała istnieć. Pod koniec XIX wieku mieszkało w niej około 700 osób. Krzysztof Sobkowski
Radusz powstał 323 lata temu, czyli około 1700 roku na prawie olenderskim, około 10-12 km na północ od Międzychodu, czyli w samym sercu Puszczy Noteckiej. Była to największa puszczańska wieś. Dziś po miejscowości zostały tylko ukryte w lasach fundamenty, które świadczą o tym, że w tym miejscu toczyło się życie.

Pierwsi osadnicy przyjechali do Radusza z Dolnego Śląska i zajęli się przede wszystkim karczowaniem lasów i osuszaniem terenów. Jak duża była to wieś, niech świadczy fakt, że pod koniec XIX wieku zamieszkiwało ją 689 osób żyjących w 77 gospodarstwach, w większości wyznania protestanckiego. Niektóre z nich zajmowały ponad 100 ha powierzchni. W Raduszu funkcjonował kościół, szkoła, trzy karczmy, urząd stanu cywilnego, czy poczta.

Ciąg dalszy tekstu pod materiałem wideo

Puszcza Notecka areną polowań dla dygnitarzy

Po I wojnie światowej, kiedy na mapę świata powróciła Polska, część mieszkańców Radusza wyjechała do Niemiec. Wówczas ich gospodarstwa zajęli Polacy. W Raduszu powstał wówczas budynek polskiej Straży Granicznej.

Po wybuchu II wojny światowej, w 1940 roku, większość mieszkańców Radusza została wysiedlona przez Niemców, a niemieckich gospodarzy przeniesiono do innych miejscowości.

Wkrótce potem zabudowania rozebrano, a pola zalesiono. Dlaczego? Otóż wysocy rangą dygnitarze III Rzeszy Niemieckiej postanowili urządzić sobie w Puszczy Noteckiej tereny polowań. Przeszkadzało im to, że w środku lasu może znajdować się fragment cywilizacji.

Po II wojnie światowej dokończono rozbiórkę zabudowań Radusza

Po wojnie mieszkańcy Radusza nie wrócili do swojej miejscowości. Dokończono jej rozbiórkę, a cegły trafiły na odbudowę Warszawy. Część z nich została także wykorzystana do budowy Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzychodzie.

Radusz – ślady dawnej wsi w sercu Puszczy Noteckiej

Dziś po Raduszu zostały tylko ukryte w lasach fundamenty, które świadczą o tym, że w tym miejscu toczyło się życie. Zwracają też uwagę zdziczałe drzewa owocowe, bzy i kasztanowce rosnące w monolicie sosnowym. Zachował się też budynek z 1890 roku, w którym od 2007 roku działa – prowadzona przez Nadleśnictwo Międzychód i stworzona staraniem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Międzychodzkiej, Izba Pamięci Wsi Radusz, w której można znaleźć pamiątki po dawnych mieszkańcach wsi. Izba od 2019 roku nosi imię Jerzego Przybylskiego, dawnego mieszkańca wsi.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Mokrzcu od soboty 25 maja 2019 nosi imię Jerzego Przybylskiego.

Izba Pamięci Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Mokrzcu nosi im...

Radusz – pomysł na lokalną turystykę

W okolicy Radusza stworzono też dwie trasy rowerowe. Jedna – żółta - „Śladami Radusza” liczy sobie ok. 14 km. Druga – niebieska – liczy ok. 23 km. Obie pokazują m.in. relikty zabudowy.

Co roku w Raduszu Andrzej Wilkoński – pasjonat z Międzychodu, który odnalazł w Puszczy Noteckiej większość pozostałości dawnej wsi, wespół z Nadleśnictwem Międzychód – organizuje rajd rowerowy. Odbywa się na przełomie maja i czerwca.

Rajd rowerowo - pieszy Śladami Radusza, czyli niegdyś największej wsi Puszczy Noteckiej (11.06.2022).

Radusz. Rajd rowerowo - pieszy Śladami Radusza, czyli niegdy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto