Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rajd Niepodległości w Szamotułach. Wędrowali i świętowali! [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Rajd Niepodległości to już tradycja Ziemi Szamotulskiej
Rajd Niepodległości to już tradycja Ziemi Szamotulskiej Magda Prętka
Rajd Niepodległości to już tradycja Ziemi Szamotulskiej. Dwudziesta pierwsza edycja tego przedsięwzięcia odbyła się w sobotę, 14 listopada. Mimo niesprzyjającym warunkom pogodowym, frekwencja dopisała!

Odzyskanie przez Polskę niepodległości świętować można na różne sposoby – niekoniecznie przy tym tylko w dniu 11 listopada. Radość z możliwości życia w wolnym kraju towarzyszyć przecież powinna Polakom w każdej chwili. Zdaje się zresztą, że z takiego założenia właśnie wychodzą organizatorzy corocznego Rajdu Niepodległości – szamotulski oddział PTTK przy wsparciu miejscowych szkół podstawowych.

W sobotę, 14 listopada na ulicach Szamotuł spotkać można było wesołe gromady uczniów i ich opiekunów. Mimo, że rajd odbywa się w stolicy powiatu i jego okolicach, od lat z powodzeniem startują w nim również młodzi z sąsiednich miast i gmin. Nie inaczej było i w tym roku. Część uczestników, jak uczniowie szamotulskiej „Jedynki” wyruszyli w trasę na dwóch kółkach, pozostali wybrali pieszy wariant. Tras było bowiem kilka, wszystkie łączyła jednak ta sama idea – dotrzeć do miejsc pamięci, zapalić znicze, pogrążyć się na chwilę w zadumie nad bohaterskimi, acz trudnymi losami Polaków i kraju, a następnie znów oddać się radosnemu świętowaniu. Odwiedzano m.in. pomnik Maksymiliana Ciężkiego, docierano na groby żołnierzy i miejsca im poświęcone. Wielu uczniów nadawało przy tym imprezie dodatkowy wymiar śpiewając patriotyczne i harcerskie pieśni, czy też ozdabiając swoje twarze lub części garderoby w barwy narodowe. Tego dnia o smutku nie było mowy!

Meta, jak zwykle, zaplanowana została przy Szkole Podstawowej nr 2 w Szamotułach, gdzie na dzielnych rowerzystów i piechurów czekała nie tylko pyszna grochówka, słodkości i ciepłe napoje, ale i szereg atrakcji dodatkowych. Każdy chętny mógł bowiem przyłączyć się do energicznej zumby, a dzięki obecności niezawodnych Braci Kurkowych – sprawdzić swoją celność w strzelaniu do tarczy. Odbyło się również szereg konkursów, w tym: rekreacyjno – sportowe, konkurs piosenki patriotycznej i żołnierskiej, konkurs wiedzy o walorach turystyczno – kulturowych regionu szamotulskiego, questy, nie zabrakło też gry miejskiej! Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, część działań przeniesiona została do gmachu szkoły. Tam, przy szachownicy prawdziwe boje toczyli miłośnicy królewskiej gry. Młodzi artyści dawali zaś wyraz swoich talentów w konkursie malarskim, którego tematem przewodnim stały się kwiaty polskie. Nad poczynaniami młodych czuwała Danuta Kruger – przyjaciel szkoły, która z chęcią pomagała i doradzała uczniom. Dziewczynki tworzyły także biało – czerwone goździki z bibuły.

Wczesnym popołudniem na szkolnym dziedzińcu dokonano uroczystego podsumowania imprezy. Kierujący szamotulskim oddziałem PTTK Paweł Mordal wraz z dyrektor „Dwójki”, Małgorzatą Jagiełłowicz wręczyli nagrody książkowe laureatom poszczególnych konkursów. Pamiątkowe dyplomy złożone zostały również na ręce najlepszych strzelców.

Mimo, że pogoda w tym roku nie dopisała, frekwencja – owszem. W rajdzie wzięło bowiem udział sporo uczniów ze szkół działających na terenie całego powiatu. Wypełniająca ich radość stworzyła niesamowitą atmosferę, dzięki czemu w fantastyczny i przepiękny sposób uczcili oni rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto