Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Regionalny Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych w Szamotułach [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Regionalny Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych odbył się w Szamotułach
Regionalny Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych odbył się w Szamotułach Magda Prętka
Regionalny Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych w Szamotułach rozegrany został na krytej pływalni w minioną środę

Regionalny Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych w Szamotułach rozegrany został na krytej pływalni w minioną środę. Była to już 19. edycja zawodów, do których łącznie przystąpiło 170 osób niepełnosprawnych zrzeszonych w 22 Klubach Olimpiad Specjalnych działających w całej Wielkopolsce. W Szamotułach pojawili się bowiem reprezentanci Poznania, Wolsztyna, Grodziska Wielkopolskiego, Śremu, Piły, Gębic, Lubonia. Gospodarzy zaś jak zwykle reprezentowali członkowie Klubu Olimpiad Specjalnych „Herkules” działającego przy Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy, a prowadzonego przez Macieja Chałupkę. Sekcja stała się gospodarzem imprezy i wspólnie z Olimpiadami Specjalnymi Polska Oddział Regionalny Wielkopolskie Poznań, organizowała mityng. Za przygotowanie lokalnych pływaków do zawodów odpowiadał Roman Wiśniewski i Krzysztof Unger.

Impreza, którą jak zwykle poprowadził Maciej Chałupka, rozpoczęła się od wciągnięcia na maszt flagi Olimpiad Specjalnych oraz złożenia przysięgi zawodnika, trenera i sędziego. Aktu tego dokonali kolejno: Konrad Skrętkowski (zawodnik „Herkulesa”), Dariusz Chilicki z KOS Piecewo Jastrowie oraz Robert Młynarczyk – sędzia główny zawodów (do niedawna znaczący działacz Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Beskidzkie, obecnie pracujący dla Oddzialu Wielkopolskie – Poznań). Następnie przystąpiono do rywalizacji.

Zawody jak zwykle równolegle rozegrane zostały na małym, a także na dużym basenie, gdzie osoby niepełnosprawne rywalizowały w konkurencjach: 25 i 50 m stylem klasycznym, 25 i 50 m stylem motylkowym, 25, 50,100 i 200 m stylem dowolnym oraz 25 i 50 metrów stylem grzbietowym. Na małym basenie z kolei walka toczyła się o to, kto pierwszy przepłynie długość basenu (tzw. konkurencja adoptowana – 15 m z pomocą wolontariusza lub sprzętu).

Był uśmiech, radość, wzajemne zagrzewanie się do walki przez zawodników, niezliczone gratulacje, a nawet prawdziwe łzy szczęścia.

W zawodach świetnie wypadła grupa szamotulskich pływaków. Warto podkreślić bardzo dobre wyniki Joanny Nowak, Konrada Skrętkowskiego, Andrzeja Fabiańskiego i rodzeństwa - Małgorzaty oraz Marcina Grzybowskich, którzy rywalizowali na dużym basenie. Skrętkowski wywalczył bowiem srebro i brąz odpowiednio na 50 i 25 m stylem dowolnym. Joanna Nowak została podwójną złotą medalistką w konkurencji 50 i 25 m stylem dowolnym. 2 złote medale wywalczyła też Małgosia Grzybowska(25 m grzbiet i 25 m stylem dowolnym). Złoty medal zawisnął również i na piersi Marcina Grzybowskiego, który okazał się najlepszy na 25 m stylem grzbietowym. Andrzej Fabiański z kolei w konkurencji 50 m stylem klasycznym uplasował się na miejscu IV, a drugą lokatę zajął w konkurencji 25 m stylem dowolnym.

Zacięte boje toczyły się również na małym basenie, gdzie reprezentanci „Herkulesa” bardzo często nie dawali szans na zwycięstwo swoim rywalom. Złote krążki w tym roku zdobyli: Marta Mieżał, Zuzanna Zając, Kamila Stanisławiak, Krzysztof Fabiański, Michał Ratajczak, Jarosław Piasecki oraz Marcin Ptak. Mateusz Prętki wywalczył srebro, a brązowy medal zawisnął na piersi Tomasza Bręczewskiego.

Tak duża impreza wymagała ogromnego zaangażowania ze strony organizatorów i osób wspomagających przedsięwzięcie. Wielki ukłon należy się zatem Hannie Majchrzyckiej i Iwonie Sieczkarek – nauczycielkom z poznańskiej 103, które perfekcyjne prowadziły zawody na małym basenie. Sędzią weryfikującym czasy i poprawność stylu pływania był niezwykle skrupulatny Maciej Turajski, a grupy startowe tworzyła niezawodna Joanna Michalak. Bardzo pomocni byli też wolontariusze: studenci AWF –u oraz młodzież z Szamotuł.

– Duże podziękowania należą się też ratownikowi medycznemu, panu Romanowi Ziętkowi, który zawsze czuwa nad bezpieczeństwem zawodników – mówił Maciej Chałupka.

Sponsorem zawodów był PFRON, Coca- Cola, P&G oraz EUCO, firma Brenderup z Wielenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto