Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej na temat stanu jezior w gminie Ostroróg

Red.
archiwum czytelnika
Wracamy do tematu z gminy Ostroróg dotyczącego stanu jezior. Właśnie otrzymaliśmy stanowisko w sprawie z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Przypomnijmy.
Z naszą redakcją skontaktował się radca prawny Marcin Raptis, który w imieniu swojego klienta – mieszkańca gminy Ostroróg przekazał nam petycję o akcję społeczną dotyczącą stanu jezior na terenie gminy Ostroróg.

W piśmie wskazał na problem niskiego stanu wód na obszarze lokalnych jezior – Jeziorka, Mormin, Jeziora Wielkiego oraz Wolskiego.

- Z uwagi na zbliżający się okres letni, a co za tym idzie związane z nim wyższe temperatury oraz występującą w ostatnich latach suszę, koniecznym jest podjęcie pilnych działań, aby uniknąć negatywnych konsekwencji dla społeczności Gminy Ostroróg. Wobec braku jakichkolwiek działań ze strony lokalnego Nadzoru Wodnego w Szamotułach oczywistym jest, że tylko praca u podstaw, poprzez uświadomienie lokalnej społeczności na istniejący problem i jego potencjalne konsekwencje, być może zostanie zauważona przez urzędników, którzy podejmą w tym zakresie konieczne działania – mówił nam.

Jak wskazywał – wymaga zwrócenia uwagi na fakt, że niewystarczający poziom wody będzie niósł z sobą niską zawartość tlenu. Powyższe może prowadzić do wystąpienia przyduchy, w wyniku której zginą ryby oraz inne organizmy żyjące w wodzie. Przyducha jest bezpośrednim skutkiem niskiego poziomu wody i braku jej przepływu, powodując zmniejszenie rozpuszczalności tlenu i przyspieszając rozkład substancji organicznych.

O komentarz poprosiliśmy władze gminy, jak i Nadzór Wodny w Szamotułach. Poinformowano nas, że nasze pytania przekazano do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

W środę 7 czerwca otrzymaliśmy informację w tej sprawie właśnie z poznańskiej instytucji.

Małgorzata Siepa – Specjalista z Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu poinformowała nas, że że Jezioro Mormin nie jest jeziorem piętrzonym, ani nie znajdują się na nim żadne budowle do stabilizacji poziomu lustra wody. W związku z tym, poziom wody w jeziorze kształtuje się na naturalnych rzędnych, dlatego nie mamy żadnego wpływu na ich wysokość. Natomiast Jezioro Wielkie jest jeziorem, którego poziom wody jest regulowany za pomocą jazu znajdującego się na odpływie – rzece Ostrorodze w Ostrorogu. W chwili obecnej poziom wody znajduje się na maksymalnej dopuszczalnej rzędnej przewidzianej dla tej budowli. Pozostałe budowle piętrzące, znajdujące się na terenie Gminy Ostroróg, są sukcesywnie zamykane w dostosowaniu do zabiegów agrotechnicznych prowadzonych na przyległych gruntach rolniczych (sianokosy).

- Działania Wód Polskich, które mają uchronić wody śródlądowe płynące przed ponownym wystąpieniem w nich przyduchy ryb, to przede wszystkim prowadzone ostatnio bardzo intensywnie akcje zamykania nielegalnych wylotów, którymi mogą dostawać się niekontrolowane zanieczyszczenia, przyczyniające się do przyduchy. Inne prowadzone działania to inwestycje zmierzające do odbudowy zastawek stabilizujących poziom wody w jeziorach i ciekach.

Jak dodała, uruchomiony został całodobowy numer dyżurny Wód Polskich, na który można zgłaszać niepokojące zdarzenia z obszaru działania PGW Wody Polskie. Utworzono specjalne centrum kryzysowe, które przyjmuje zgłoszenia i podejrzenia zrzutów wszelkich możliwych zanieczyszczeń, aby pracownicy Wód Polskich mogli wcześniej podjąć odpowiednie działania.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie