Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżka edukacyjna w Zalesiu otwarta [FOTO]

Paulina Śliwa
Paulina Śliwa
Otwarcie ścieżki edukacyjnej w Zalesiu
Otwarcie ścieżki edukacyjnej w Zalesiu P. Śliwa / S. Pękosz
W niedzielę w Zalesiu (położonym na pograniczu trzech gmin - Duszniki, Buk i Opalenicy) otwarto ścieżkę edukacyjną. Otwarcie zgromadziło członków Stowarzyszenia Gród Zalesie oraz mieszkańców gm. Duszniki i okolic.

Magdalena Hojak – Pałęza ze stowarzyszenia dziękowała wszystkim, którzy włączyli się w prace.
– To ścieżka, która łączy w sobie elementy 2 obszarów: przyrodnicze i historyczne. To pogranicze pogranicz. Chcemy być pograniczem w dobrym rozumieniu tego słowa: dla wszystkich, którzy chcą się tu pojawić, a są blisko nas – z 3 powiatów i z 3 gmin. Cieszymy się z tego, że nie będąc agendami rządowymi, administracją, udało się nam zrealizować ten projekt – mówiła M. Hojak – Pałęza.

Prezes Stowarzyszenia Gród Zalesie Jarosław Wolny wręczył dyplomy wszystkim zaangażowanym w powstanie ścieżki. J. Wolny został również obdarowany przez Nadleśnictwo Grodzisk – miecz, hełm i tarcza prezentowały się wyjątkowo i robiły wrażenie na przybyłych. Przedstawiciel Nadleśnictwa Grodziskmówił o tym, że powstanie ścieżki jest dobrym przykładem tego, że lasy państowe zaczynają całkiem inaczej funkcjonować w świadomości społeczeństwa. – Przestają być jakąś mityczną firmą, która nie wiadomo czym się zajmuje, ale są nasze . W momencie, kiedy tak mówimy, mamy nadzieję, że nie będzie śmieci, quadów i wszystkich innych rzeczy, których nie chcemy w lesie, bo staje się on nasz– przekonywał przedstawiciel Nadleśnictwa.

Ścieżkę otworzyli mieszkańcy 3 gmin. Prowadzi do wczesnośredniowiecznego grodu i można na niej znaleźć 5 tablic, które zawierają treści edukacyjne, dotyczące przyrodniczo–historycznych aspektów okolicy grodziska Sędzinko–Zalesie. Ich zadaniem jest wspieranie turystów samodzielnie zwiedzających ten teren. Tablice ścieżki, oprócz standardowej warstwy informacyjnej, oferują także cenne informacje wirtualne, wyświetlane na ekranach urządzeń mobilnych – po użyciu czytnika kodów QR, znajdującego się w urządzeniach mobilnych.
Po otwarciu ścieżki wszyscy przeszli do grodziska zaleskiego, gdzie na zakończenie imprezy odbyła się posiadówka przy ognisku.

Pomysł realizowało Stowarzyszenie Gród Zalesie przy wsparciu finansowym Stowarzyszenia KOLD w ramach Programu Grantowego 2015. Efektemjest wzbogacenie infrastruktury związanej z zachowaniem dziedzictwa kulturowego i turystyką na terenie gm. Duszniki oraz jednocześnie grupy gmin zrzeszonych w LGD KOLD. Projekt realizowany był od czerwca br. Najwięcej czasu zajęły czynności proceduralne i przygotowanie zawartości tekstowo– graficznej tablic informacyjnych wraz samym wykonaniem stelaży z tablicami. Później nastąpił montaż stelaży z tablicami ścieżki edukacyjnej w terenie jej przebiegu.

Dzięki dobrej organizacji cały ciąg prac, począwszy od dowozu i wyładunku materiałów i narzędzi, przez przygotowanie zabezpieczeń dla stelaży, wykopanie brakujących otworów po dopasowaniu do rozstawu nóg stelaży, wypoziomowanie stelaży, zabezpieczenie i koniec końców ich zabetonowanie w podłożu przebiegł sprawnie. A satysfakcja Stowarzyszenia z kolejnego zrealizowanego projektu może być ogromna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto