Skład apteczki, który sprawdzi się w każdej podróży

Materiał powstał we współpracy z Schulke Polska

Witaj, Podróżniku! Zanim wyruszysz w poszukiwaniu letnich przygód, przygotuj się właściwie do tej wyprawy. Bez względu na to, czy planujesz wędrówkę po górach, relaksujący wypoczynek nad morzem, czy długą podróż samochodem, powinieneś mieć pod ręką dobrze wyposażoną apteczkę. Dowiedz się, co powinno się w niej znajdować!

Wakacje to czas pełen radości, odkrywania nowych miejsc, tworzenia i zbierania cudownych wspomnień. Letnia, zwiększona dawka tak potrzebnej nam wszystkim aktywności fizycznej niesie ze sobą niestety większe ryzyko drobnych urazów, szczególnie wtedy, gdy towarzyszą nam dzieci. Na porządku dziennym są niestety drobne skaleczenia i otarcia. Maluchy biegają, skaczą i angażują się w czasem kompletnie nieprzewidywalne aktywności fizyczne, co często prowadzi do stłuczeń, nadwyrężeń lub nawet zwichnięć.

Lato to też czas, gdy słońce operuje bardzo silnie, więc o podrażnienia i oparzenia słoneczne bardzo łatwo. W tym okresie aktywne jak nigdy są wszelkie owady, więc częściej zdarzają się ukąszenia, a kontakt ze zwierzętami w zoo czy na zwierzęcych farmach może skutkować pogryzieniami. Warto więc być przygotowanym i właściwie wyposażyć podróżną apteczkę, bo to sprawi, że drobny incydent nie przerodzi się w poważne konsekwencje. A zatem do dzieła.

Po pierwsze… środek dezynfekujący

Skaleczenia, otarcia, oparzenia czy ukąszenia, nawet te niewielkie, są jak zaproszeniem dla patogenów: bakterii, wirusów czy grzybów. Najważniejszym środkiem niezbędnym w każdej apteczce, po który należy sięgnąć w razie nawet drobnych urazów, jest preparat antyseptyczny. W tej roli bardzo dobrze sprawdzi się środek, w którego składzie znajduje się oktenidyna. Jest to substancja umiejąca skutecznie zwalczać zarówno bakterie, jak i grzyby oraz wirusy. Oktenidyna polecana jest w przypadku wszelkich otarć, skaleczeń i zadrapań. Potrafi też skutecznie łagodzić świąd po ukąszeniach komarów i innych owadów. Nie wnika w głąb organizmu, pozostając na skórze nawet 24 godziny. Preparaty z oktenidyną są bezpieczne dla skóry i dobrze tolerowane nawet przez alergików.

Po drugie… opatrunki

Letnie drobne urazy, niewymagające konsultacji lekarskiej, po oczyszczeniu i zdezynfekowaniu trzeba zabezpieczyć odpowiednim opatrunkiem. W podręcznej apteczce powinny znaleźć się przede wszystkim dobre plastry z opatrunkiem, które przy niewielkich urazach będą zupełnie wystarczające. Warto też mieć przy sobie jałowe gaziki, które mogą przydać się przy nieco większych skaleczeniach. Jeśli podróżuje się z małymi dziećmi powyżej 2 roku życia, dobrze jest mieć pod ręką opatrunki żelowe, świetnie zabezpieczające rany. Tego typu opatrunki zmniejszają ryzyko infekcji, przyspieszają gojenie i łagodzą dolegliwości bólowe. W apteczce powinien także znaleźć się bandaż, który pozwoli zabezpieczyć większy opatrunek oraz opaska elastyczna, niezbędna w przypadku urazów wymagających ucisku czy pewnej stabilizacji, jak np. zwichnięcia stawu skokowego, kolanowego, łokcia lub nadgarstka.

od 16 lat

Dodatkowe środki i akcesoria

W czasie letnich wyjazdów, tak jak każdego innego dnia, ból głowy, gorączka czy inne dolegliwości mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. W podręcznej apteczce warto więc znaleźć miejsce na leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, które pomogą złagodzić takie dolegliwości. Warto pamiętać również o kremie z filtrem przy bezpośredniej ekspozycji na słońce. Pamiętajmy jednak, że jeśli już dojdzie do podrażnienia skóry i jej powierzchownego oparzenia środek przeciwbólowy pozwoli spokojnie przespać noc, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci.

W czasie podróży przydać się może środek odstraszający komary i kleszcze, a także dobry preparat przeciwalergiczny, który będzie pomocny w razie zbyt silnej, niepożądanej reakcji organizmu na ukąszenia owadów lub kontakt z nieznanymi roślinami. Warto także mieć pod ręką środek na oparzenia słoneczne, który ukoi skórę i przyspieszy jej regenerację po zbyt długiej ekspozycji na słońce.

W apteczce powinny znaleźć się jednorazowe rękawiczki, tak by nie dotykać ran bezpośrednio. Przydadzą się także niewielkie narzędzia, takie jak nożyczki i pęseta. Te pierwsze są czasem niezbędne do przycięcia opatrunków, z kolei pęseta może okazać się konieczna w przypadku usunięcia drobnych ciał obcych, takich jak chociażby drzazgi.

Przed wyjazdem warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, by upewnić się, że apteczka jest odpowiednio wyposażona. Polecamy też zapoznać się z poradami prof. dr hab. n. med. Tomasza Banasiewicza - kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej i dyrektora Instytutu Chirurgii Uniwersytetu Medycznego im K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Skład apteczki, który sprawdzi się w każdej podróży - Strona Zdrowia

Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto