Stawiamy na rozwój i innowacyjne technologie. Naukowy Smart Festival dobiegł końca

Materiał informacyjny Smart Festival
Za nami Hackathon i konferencja, czyli naukowy festiwal traktujący o przyszłości miast oraz idei Smart City. Inicjatywa odbyła się w dniach 28-30 maja oraz 9-10 czerwca w formule hybrydowej – częściowo online, częściowo zaś w warszawskiej siedzibie CEZAMAT (Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii).

Znamy zwycięzców Hackathonu! Gremium wyłoniło finalistów

W festiwalu brały udział zespoły stworzone m.in. ze studentów, doktorantów czy założycieli start-upów. Uczestnicy zgłaszali swoje pomysły dotyczące innowacyjnych technologii i otrzymali szansę na skonsultowanie ich z uznanymi profesorami. Głównym celem festiwalu było utworzenie platformy służącej do wzajemnej wymiany wiedzy i doświadczeń przez przedstawicieli środowisk naukowych i biznesowych.

W sumie w Hackathonie rywalizowało pięć różnych zespołów, które pracowały nad projektami o różnorodnej tematyce w obrębie Smart City oraz technologii cyfrowych. Uczestnicy mogli liczyć na wsparcie ponad 20 mentorów z różnych firm oraz organizacji. Wielki finał festiwalu odbył się w niedzielę, 30 maja.

W jury zasiadały takie osobistości jak Tadeusz Osowski (dyrektor biura cyfryzacji m.st. Warszawy), Katarzyna Wrońska (specjalista ds. promocji projektu w firmie Urząd m.st. Warszawy), Paweł Grzegorczyk (ekspert ds. programu PFR dla Miast), prof. dr hab. inż. Romuald Beck (zastępca Dyrektora CEZAMAT), prof. dr hab. inż. Elżbieta Malinowska (zastępca dyrektora CEZAMAT), Mariusz Wielec (Dyrektor CEZAMAT) oraz Maryla Wojcieszek (Główny Specjalista w Departamencie Rozwoju Startupów, PARP). Na zakończenie ogłoszono wyniki konkursu, a także przyznano nagrody.

HACKATHON 2021 - WYNIKI

1 miejsce: Intelligent Healthcare System (lider zespołu: Paweł Wielądek)
2 miejsce Smartsensors (lider zespołu: Michał Markiewicz)
2 miejsce CENTERA (lider zespołu: Katarzyna Kołys)
Wyróżnienie: Talk_To (lider zespołu: Klara Dargacz)

Za zajęcie pierwszego miejsca zespół Intelligent Healthcare System otrzymał przestrzeń biurową w celu dalszego rozwoju swojego pomysłu. Przez rok będą mogli pracować w warszawskiej siedzibie CEZAMAT. Zespół Smartsensors – drugie miejsce na podium – w ramach nagrody otrzymał 30 godzin dostępu do laboratorium 5G Lab w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, dzięki czemu będzie miał możliwość przetestowania swoich rozwiązań przy wsparciu branżowych ekspertów. Trzeci finalista, tj. zespół CENTERA trafia automatycznie na trzeci poziom ERC Sp. z o.o. procesu oceny – wewnętrzny komitet inwestycyjny.

Jaka przyszłość czeka polskie miasta?

W dniach 9-10 czerwca grono specjalistów dyskutowało nad przyszłością rozwoju polskich miast. Eksperci poruszyli szereg palących problemów – od nowych możliwości finansowania zamierzeń innowacyjnych, przez politykę planowania przestrzennego, aż po wyzwania, jakie polityce spójności postawiła pandemia. Właśnie o tym mówiły takie osobistości jak Katarzyna Kaczkowska (zastępca dyrektora Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju), dr inż. Paweł Pedrycz (Wydział Architektury, Politechnika Warszawska) czy Bartosz Kwiatkowski (Członek zarządu, Virtual Power Plant)

W konferencji uczestniczył także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Pytany o najważniejsze punkty rozwoju stolicy Polski w kontekście tzw. smart city, mówił:

- Myślę, że po pierwsze to jest zarówno kwestia doboru priorytetów, jak i doboru instrumentów. Ja może zacznę od instrumentów, a mianowicie współpraca pomiędzy Miastem a Uczelniami, przedsiębiorcami, tworzenie jak największej liczby interface’ów, które przyczynią się do tego, żeby ta synergia była wykorzystywana jak najlepiej.

W trakcie konferencji Trzaskowski poruszył również temat funduszy europejskich oraz polityki spójności w wymiarze lokalnym, istotnym dla samorządu.

- Chciałam podkreślić, że Polska będzie dążyć do transformacji strukturalnej gospodarki, polegającej na takim zwiększaniu znaczenia czynników rozwoju w postaci wiedzy, innowacji i tworzenia nowych technologii. Ma się to przełożyć na możliwość oferowania bardziej zaawansowanych produktów, ale również wysoko wyspecjalizowanych usług – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Z kolei prof. dr hab. inż. Mariusz Malinowski, Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. nauki, zachęcał uczestników konferencji, aby ci czerpali z całego otoczenia CEZAMAT oraz rozpoczynali i rozwijali nowe wspólne działania.

- Warunki tutaj, które oferuje Politechnika Warszawska, są zawsze otwarte na wszelkiego typu współpracę, więc jeśli tylko Państwo mają jakiś pomysł – zapraszamy do CEZAMAT, zapraszamy do Politechniki Warszawskiej. Mamy wiele zespołów badawczych, z którymi możecie Państwo również tę współpracę rozpocząć - mówił Malinowski.

Materiał oryginalny: Stawiamy na rozwój i innowacyjne technologie. Naukowy Smart Festival dobiegł końca - Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie