Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk uczniów i studentów. Dziś domagają się dymisji Przemysława Czarnka z funkcji ministra edukacji i nauki

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Protest przeciwko ministrowi Czarnkowi
Protest przeciwko ministrowi Czarnkowi Szymon Starnawski/Polska Press
Strajk uczniów i studentów w środę, 9 grudnia 2020. Uczniowie i studenci domagają się odwołania Przemysława Czarnka z funkcji ministra edukacji i nauki. Minęły trzy tygodnie od tego, jak złożyli do premiera petycje w tej sprawie. "Przychodzi taki moment, w którym trzeba jasno okazać swoją niezgodę. W środę manifestujemy swoje niezadowolenie najpełniej jak tylko możemy, w tych okolicznościach - nie idziemy na zajęcia" - nawołują na Facebooku aktywiści skupieni wokół inicjatywy "STOP deMENtażowi edukacji".

Młodzi aktywiści zapowiedzieli Ogólnopolski Strajk Edukacyjny. Swoje plany przedstawili podczas konferencji w siedzibie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, którego działaczki wspierają działania młodzieży. Ma to być odpowiedź studentów i uczniów na pozostawienie bez odpowiedzi ich petycji do premiera Mateusza Morawieckiego, w której domagali się odwołania Przemysława Czarnka z funkcji ministra edukacji i nauki.

Petycja o odwołanie ministra Czarnka bez odpowiedzi

Pod petycją podpisało się blisko 90 tysięcy studentów, wykładowców, nauczyciele, uczniów i innych osób związanych z oświatą. Jej autorzy zarzucili obecnemu ministrowi, że dąży do ideologizacji nauki w szkołach, a jego wypowiedzi pod adresem społeczności LGBT i kobiet są pogardliwe i krzywdzące.

Jeszcze przed objęciem stanowiska "wsławił się licznymi wypowiedziami o charakterze szowinistycznym, mizoginicznym oraz nienawistnym wobec osób nieheteronormatywnych", a już w trakcie sprawowanie funkcji "dopuścił się otwartych gróźb pozbawienia środków finansowych tych uczelni, które umożliwiły pracownikom i studentom wzięcie udziału w ogólnopolskich protestach przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego oraz prześladowania nauczycieli, którzy zaangażowali się w ten protest obywatelski".

Pisma ministra z żądaniem wyjaśnień w tej sprawie otrzymali m.in. rektorzy Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu czy Uniwersytetu Wrocławskiego. Przeciwko takim praktykom zaprotestował w imieniu Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Polskich prof. Arkadiusz Mężyk, jej przewodniczący i rektor Politechniki Śląskiej.

Młodzież zapowiada strajk. Zachęca do opuszczania e-lekcji

Z racji, że premier nie zajął stanowiska w sprawie postulatu zawartego w petycji, młodzież rozpocznie w poniedziałek, 7 grudnia, Ogólnopolski Strajk Edukacyjny. W pierwszych dwóch dniach przyjmie formułę udziału w akcjach dobroczynnych.

"Jednym z działań, w których możesz wziąć udział podczas naszego strajkowego tygodnia jest oddanie krwi! Wicepremier Kaczyński zarzucał osobom biorącym udział w Strajku Kobiet, że mają krew na rękach, a zapomniał chyba o szpitalnych wizytach zarażonego koronawirusem ministra Czarnka" - czytamy na profilu inicjatywy "STOP deMENtażowi edukacji".

Działacze zachęcają także do rejestrowania się w bazie dawców szpiku kostnego czy zamawiania posiłków u lokalnych restauratorów oraz fotografowania się i publikowania w mediach społecznościowych zdjęć z hasłem „MENczarnia”.

Nie przeocz

Na środę natomiast młodzież zapowiedziała strajk. "Manifestujemy swoje niezadowolenie najpełniej jak tylko możemy, w tych okolicznościach - nie idziemy na zajęcia" - zachęcają uczniów aktywiści. Inicjatorami akcji są młodzi ludzie skupieni wokół grupy STOP deMENtażowi Edukacji, a także ruchu Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Ci drudzy przy okazji strajku zamierzają promować szerszemu gronu społeczeństwa podejmowanie działań proekologicznych.

Pierwszy strajk skierowany przeciwko Czarnkowi młodzież zorganizowała, przypomnijmy, kilka dni po nominowaniu posła na szefa resortu edukacji i nauki. Na znak protestu uczniowie przychodzili na lekcje, wtedy jeszcze odbywające się stacjonarnie, ubrani na czarno. Pomysł wysunęli członkowie młodzieżówki Nowoczesnej, ale akcja zatoczyła szersze kręgi.

Do kilku szkół w Poznaniu niemal wszyscy uczniowie przyszli w czarnych strojach. W Śląskiem wyraz poparcia dla protestu dali w ten sam sposób m.in. licealiści popularnego Mickiewicza i Kopernika w Katowicach.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto