18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażnica zostanie sprzedana, tylko kogo na nią stać?

Paulina Śliwa
Paulina Śliwa
Czy sprzedaż strażnicy będzie gwarancją jej dalszego trwania i użyteczności w świadomości społecznej i krajobrazie kulturowym gminy Duszniki?
Czy sprzedaż strażnicy będzie gwarancją jej dalszego trwania i użyteczności w świadomości społecznej i krajobrazie kulturowym gminy Duszniki? Paulina Śliwa
Nie cichnie dyskusja o zabytkowej strażnicy w Wierzei. Na wtorkowej sesji radni w Dusznikach podjęli uchwałę w prawie sprzedaży budynku.

Zgodnie z postanowieniem rady sprzedaż działki ze strażnicą odbędzie się w trybie przetargu ograniczonego. Możliwość zakupu będą mieli tylko mieszkańcy Wierzei, a cena (brutto) nieruchomości wyniesie ponad 8 tys. zł.

Nie wszyscy zgadzają się z taką decyzją Rady. Wniosek o pozostawienie strażnicy w zasobach gminnych złożyło Stowarzyszenie „Pasikonik”. Zdaniem Stowarzyszenia opracowanie konkretnego planu rewitalizacji technicznej i funkcjonalnej strażnicy jest gwarancją pełnego wykorzystania jej potencjału. Pismo „Pasikonika” zostało jednak odczytane, wraz z innymi wnioskami, już po podjęciu uchwały – w wolnych głosach i wnioskach.
– Ubolewam nad tym, że nie zdecydowano się na rewitalizację budynku. Teraz nie mamy pewności, co się ze strażnicą stanie – mówi jeden z radnych Miron Maciejewski. Z kolei według Stowarzyszenia „Pasikonik” sprzedając zabytkową strażnicę traci się możliwość wpływu na jej losy (prywatny inwestor może, po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń, ją zburzyć) i dostęp do potencjału kulturalnego (jako zasobu kulturalnego).

– Jesteśmy przekonani, że oprócz Stowarzyszenia Pasikonik również inne działające na terenie gminy podmioty i organizacje społeczne oraz lokalni liderzy wyraża żywotne zainteresowanie wypracowaniem przez gminę Duszniki takiego rozwiązania dla wierzejskiej strażnicy, które będzie gwarancją jej dalszego trwania i użyteczności w świadomości społecznej i krajobrazie kulturowym gminy Duszniki. – informują członkowie Stowarzyszenia, którzy wyrażają również nadzieję, że organy gminy Duszniki – obecnego właściciela strażnicy – nie zmarnują tej jedynej w swoim rodzaju okazji zainicjują konstruktywny dialog i sposobie ratowania strażnicy, nim będzie za późno.

Różne plany wobec strażnicy
Czy obawy mieszkańców gminy Duszniki są zasadne? Nad wierzejską strażnicą co chwilę zbierały się czarne chmury. Najpierw były plany rozbiórki, później zgoda na rozbiórkę. Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzei apelowało o ratowanie strażnicy, jedna z mieszkanek złożyła gminie propozycje zakupu lub dzierżawy. Propozycja została odrzucona, po “wnikliwej analizie”, bez uzasadnienia. W końcu „w związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców wsi”, zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie sprzedaży tej nieruchomości. Jak będzie dalej – zobaczymy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto