Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Street art w Szamotułach. Murale, "wlepy", instalacje. O czym mówi sztuka ulicy?

Magda Prętka
Magda Prętka
Street art od kilku lat nieśmiało wkracza na ulice Szamotuł. "Wlepy" na murach, chodnikach, czy innych elementach miejskiej zabudowy, stają się coraz bardziej zauważalne. Wyrazem sztuki ulicy są jednak nie tylko wymowne obrazy, ale i napisy - hasła, instalacje

O czym mówi sztuka ulicy?

Sztuka ulicy bezwiednie kojarzona z muralami i tzw. "wlepami", czyli obrazami lub hasłami krzyczącymi do przechodniów ze ścian budynków, wykonanymi zazwyczaj przy użyciu szablonów, weszła już do kanonu światowej popkultury. Duża w tym zasługa brytyjskiego artysty Banksy'ego, który poprzez swoją twórczość "wyniósł" sztukę z wielkich galerii wprost na ulice, uczynił ją bardziej przystępną, a przede wszystkim - społecznie ważną.

Nie on jedyny. Mimo to prace Banksy'ego stały się pewnym symbolem. Za ich pośrednictwem streetartowiec nierzadko zabiera głos w sprawach związanych z polityką, dotykając zarazem problemów, z jakimi boryka się przeciętny, szary człowiek. Murale, które wykonał w Strefie Gazy przypominają o wojnie religijnej i historiach ludzi tracących radość życia. Sztuka Banksy'ego bywa radykalna, jest jednak bardzo wymowna.

Street art w Szamotułach

Street art nieśmiało wkracza również na ulice Szamotuł. Poza pracami zdobiącymi kino "Halszka" (chodzi zarówno o elewację zewnętrzną, jak i wnętrze budynku) oraz Szamotulski Ośrodek Kultury, w mieście nie znajdziemy co prawda zjawiskowych murali, ale "wlepy" ukradkiem skupiają uwagę przechodniów w wielu częściach Szamotuł (m.in. na ulicy Powstańców Wielkopolskich).

Mają charakter symboliczny, są ciekawe, intrygują, niektóre skłaniają do przemyśleń. Część z nich w swojej tematyce odwoływała się do sytuacji epidemiologicznej (pandemia) wraz z hasłem "don't panic" (nie panikuj). Inne, jak wizerunek ptaka z maską gazową zamiast dzioba, mogą być okazją do podjęcia dyskusji na temat zanieczyszczenia miasta.

Nowy wyraz elementów infrastrukturalnych

Sztuka ulicy w Szamotułach, to także instalacje. Jedną z nich odnajdziemy przy ulicy Dworcowej, tuż przed siedzibą SzOK-u. Żółta kula z gwiazdą i błyskawicą zamiast oczu oraz rękoma w kolorze rażącej pomarańczy, wyrastającymi z ziemi, jest przykładem tego, w jaki sposób element ulicznej infrastruktury (pierwotnie była to po prostu betonowa kula) może zyskać nową funkcję i zacząć opowiadać własną historię.

Instalacja została wykonana przez Barta Sucharskiego - cenionego w całej Europie artysty mieszkającego w Szamotułach. Jest on także współautorem muralu na froncie kina "Halszka" oraz profilaktycznych "potykaczy", które w czasie pandemii realizował SzOK (w akcji brał także udział Damian Kłaczkiewicz - znany i ceniony już na całym świecie grafik z Szamotuł, specjalizujący się w technice plakatu).

Interesujące są również "wlepy" - naklejki, które dostrzec można na znakach drogowych. To właśnie m.in. za ich sprawą ulica Krasickiego została okrzyknięta przez samych mieszkańców ulicą Triathlonową. Street art, w istocie kryje też w sobie sporo humoru.

Od niedawna prace Barta Sucharskiego podziwiać można także na terenie Pracowni Szklarskiej Zdzisława Statuckiego, a artystyczne skrzydła Damiana Kłaczkiewicza - na budynku Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy.

Co ciekawe - w Szamotułach nigdy nie rozwinęła się sztuka graffiti. Pojedyncze prace, a raczej ich pozostałości na murach, budzą - skądinąd słuszne - skojarzenie z wandalizmem, aniżeli uznanie wobec techniki i umiejętności "ulicznych malarzy". Mimo to, w wielu innych street artowych "dziełach" kryją się ważne komunikaty, bo ulice w Szamotułach mają przynajmniej kilka historii do opowiedzenia. Wystarczy tylko wsłuchać się w ich głos.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto