Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotulanie i szamotulanki w czepku urodzeni!

Magda Prętka
Magda Prętka
Milena Kolat - Rzepecka
W sobotę, 5 września w Szamotulskim Ośrodku Kultury ruszył projekt pn. "Urodzeni w czepku". W jego ramach mieszkańcy i mieszkanki mogą wziąć udział w warsztatach tworzenia czepków i kryz szamotulskich

Kultura ludowa stanowi niezwykle ważny element tradycji i obyczajowości Ziemi Szamotulskiej. Niezmiennie inspiruje, dowodząc zarazem, że to, co dawne wcale nie musi odchodzić w zapomnienie. Duża w tym zasługa Szamotulskiego Ośrodka Kultury oraz Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły", których wspólne działania przyczyniają się do propagowania tradycji regionalnych, ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką odgrywa w nich folklor szamotulski. W cykl tych przedsięwzięć od niedawna wpisuje się projekt pn. "Urodzeni w czepku", na którego realizację SzOK pozyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna 2020”.

Osią projektu są warsztaty tworzenia czepków i kryz szamotulskich - od momentu stworzenia mustra i cięcia tiulu, przez haftowanie, obszywanie, łączenia elementów, układanie, krochmalenie, prasowanie i odświeżanie. Zajęcia prowadzi ostatnia hafciarka ludowa regionu, pani Halina Krupińska, której dzieła od lat zdobią damską część dawnego i obecnego składu Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”. W rolę koordynatora projektu wcielił się zaś Maciej Sierpiński, kierownik zespołu.

- W programie nie zabraknie elementów historii. Uczestnicy poznają genezę powstania tych regionalnych elementów damskiego stroju ludowego oraz sposób noszenia na przełomie XIX i XX wieku - informuje Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.

W ramach projektu nagrany zostanie reportaż, powstanie też archiwum fotograficzne, które - w formie materiałów dydaktycznych - trafią do sieci.

- Materiały będą mogły być wykorzystane przy organizacji podobnych wydarzeń w przyszłości. Będą też nieocenionym instruktażem dla przyszłych pokoleń - podkreśla dyrektor Michalak.

Kolejne warsztaty zostały zaplanowane na 19 i 26 września. Projekt kontynuowany będzie również w październiku i listopadzie. Uczestnictwo w nim jest bezpłatne. Z zajęć skorzystać mogą mieszkańcy i mieszkanki Szamotuł oraz okolic, w tym także rękodzielnicy i rękodzielniczki oraz członkinie kół gospodyń wiejskich. Zainteresowane osoby proszone są o wcześniejsze zgłoszenie za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail: [email protected]) lub poprzez kontakt telefoniczny pod nr 61 29 21 307.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto