Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotulanie wnioski składają, a węgla brakuje. Kiedy rozpocznie się sprzedaż?

Magda Prętka
Magda Prętka
Arch. ARC Polskapress
Temperatura spada, w domach robi się coraz chłodniej, a węgla... brakuje! Szamotulski OPS rozpatruje wnioski, samorząd jest przygotowany na rozpoczęcie dystrybucji. Na pytanie: kiedy węgiel do Szamotuł dojedzie, nikt nie potrafi jednak odpowiedzieć

Szamotulski OPS rozpatruje wnioski o dodatek węglowy i preferencyjny zakup węgla

Do końca listopada br. Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamotułach przyjął 4810 wniosków od mieszkańców i mieszkanek dotyczących tzw. dodatku węglowego. 3258 z nich rozpatrzono już pozytywnie, co do tej pory przełożyło się na wsparcie w łącznej kwocie 9 mln 774 tys. zł.

- Pozostały nam do rozpatrzenia tylko wnioski listopadowe, które zgodnie z prawem możemy wypłacić do końca stycznia, aczkolwiek mamy już taki nacisk z Urzędu Wojewódzkiego, by przyspieszyć prace – mówiła w trakcie poniedziałkowej Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Sportu Rady Miasta i Gminy Szamotuły Iwona Lembicz-Kwatera – dyrektorka szamotulskiego OPS-u - Sukcesywnie jak są przekazywane środki, zaraz wypłacamy je mieszkańcom - dodała.

Ośrodek przyjmuje także wnioski o preferencyjny zakup węgla. Te również są weryfikowane.

- O ten preferencyjny zakup węgla mogą się ubiegać osoby, które mają prawo do dodatku węglowego albo zgłosili swoje źródło ciepła w Centralnej Bazie Emisyjności Budynków. Na dzień dzisiejszy mamy 1047 wniosków złożonych. Największe zainteresowanie jest orzechem, kostką – informowała w poniedziałek Iwona Lembicz-Kwatera.

Węgla nadal brakuje

Pierwotnie osoby uprawnione mogły zakupić 1,5 tony węgla w roku bieżącym i kolejne 1,5 tony w roku przyszłym. Zmiany w przepisach spowodowały jednak, że obecnie możliwy jest jednorazowy zakup 3 ton surowca. Problem w tym, że węgla brakuje.

- Zamówiliśmy blisko 1000 ton węgla w pierwszej dostawie, ale jak nie ma węgla, nie mamy co sprzedawać – mówił w trakcie komisji wiceburmistrz Szamotuł – Dariusz Wachowiak.

Samorząd podpisał już umowę z podmiotem wprowadzającym rynek na węgiel, jakim jest spółka Skarbu Państwa – PGE. Z kolei firmą, która węgiel będzie dystrybuować jest „Skład Opału Bracia Kabacińscy”, znajdujący się na ulicy Bolesława Chrobrego w Szamotułach. OPS udziela informacji w tym zakresie w trakcie składania wniosków.

- Jeżeli mieszkaniec nie zgłosi się osobiście, telefonicznie do dystrybutora, to dystrybutor otrzymuje listę z OPS-u i zgodnie z kolejnością na tej liście będzie kontaktował się z mieszkańcami uprawnionymi. To on będzie dzwonił, że mogą przyjechać po węgiel – tłumaczył podczas ubiegłotygodniowej sesji burmistrz Szamotuł – Włodzimierz Kaczmarek.

Póki co jednak, trzeba czekać na ruch ze strony PGE. Dopiero, gdy węgiel dotrze do Szamotuł, dystrybutor nawiąże kontakt z mieszkańcami i mieszkankami. Kiedy to nastąpi? Nadal nie wiadomo.

Szlachetna Paczka w Szamotułach. Pomoc trafiła do potrzebują...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto