Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotulska „Wieża” trafiła do dla Andrzeja Nowaka

Jerzy Nowakowski
Znany na całym świecie architekt – Andrzej Nowak, jest jedną z wielu osób pochodzących z Ziemi Szamotulskiej, które nie zapominają o swoich korzeniach. W niedzielę to do niego trafiła szamotulska „Wieża”.

Odbywające się co roku w styczniu koncerty noworoczne stały się już tradycją Szamotuł. To też okazja do uhonorowania osób zasłużonych dla Ziemi Szamotulskiej statuetką „Wieża”, a wreszcie – możliwość spotkania z wyjątkowymi artystami i muzyką w najlepszym wydaniu.

Zanim gratulacje i statuetka doszła do Andrzeja Nowaka, wcześniej podczas niedzielnego koncertu wyróżniono Krystynę i Jerzego Justów, którzy wraz z synem prowadzą rodzinną firmę Semco, zajmującą się produkcją naturalnych olejów. Semco znane jest dziś w całej Europie, a nawet poza jej granicami, a produkty powstające w Śmiłowie były wielokrotnie doceniane i wyróżniane.

Później już oczy wszystkich osób zgromadzonych w w niedzielny wieczór, 22 stycznia w hali „Nałęcz”, skierowały się na Andrzeja Nowaka – architekta, którego sukcesy i osiągnięcia napawają dumą całą Wielkopolskę.
Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. By zdobyć potrzebne doświadczenie po studiach pracował w Biurze Projektowo – Badawczym Budownictwa Ogólnego Miastoprojekt Poznań. W latach 80. przygotował projekt hotelu górskiego w bułgarskim kurorcie Borowiec. Jego koncepcja tak bardzo spodobała się Bułgarom, że niemalże od razu ją kupili. Był to sukces na skalę ogólnopolską, o czym rodacy dowiedzieli się wkrótce z Polskiej Kroniki Filmowej (jeden z odcinków został poświęcony tej inwestycji). Za pośrednictwem polskich central handlu zagranicz- nego Budimex i Elektric zespół, którym kierował Andrzej Nowak, projektował i realizował projekty za granicą – nie tylko w Bułgarii, ale i w Czechosłowacji oraz NRD. Architekci przygotowywali też projekty ofertowe hoteli i kontrakty m.in. na Krymie i na Kaukazie, a także w Iranie, Sudanie, Egipcie i Wietnamie. Równocześnie Nowak realizował projekty krajowe. Później projektował także osiedla mieszkaniowe, biurowce, budynki usługowe i hale sportowe (m.in. hala „Wacław” w Szamotułach).
W 1986 roku ówczesny minister kultury i sztuki nadał Andrzejowi Nowakowi tytuł Architekta Twórcy. W lipcu 1988 roku natomiast został Głównym Architektem Wojewódzkim,j. W lutym 2007 wygrał konkurs na stanowisko Dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury Architekta Miasta w Urzędzie Miasta Poznania. To też za jego sprawą w Szamotułach przeprowadzono kilka konkursów architektonicznych z udziałem studentów Politechniki Poznańskiej. Był jednym z inicjatorów założenia Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach, a przy współpracy z Muzeum Zamek Górków prowadził zajęcia dla utalentowanej szamotulskiej młodzieży.

Odbierając z rak burmistrza Włodzimierza Kaczmarka stateutkę „Wieża” Andrzej Nowak zaznaczał, że to w Szamotułach się urodził, dorastał, ukończył szkołę średnią, zdał maturę. Mimo, że swoje życie zawodowe związał z Poznaniem, Szamotuły pozostały w jego sercu. – Zawsze mówiłem: jestem z Szamotuł – podkreślał.

Po części oficjalnej rozpoczął się koncert wirtuoza akordeonu – Marcina Wyrostka i Orkiestry Symfonicznej pod batutą Ariela Ludwiczaka. Artyści skradli serca publiczności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto